:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C całkowite zachmurzenie

Kontrola Czasu Pracy

Czy się stoi, czy się leży, to wypłata się należy! Takie podejście do pracy było na porządku dziennym jeszcze 20-30 lat temu. Od czasu do czasu jeszcze i dziś spotyka się różnej maści “majstrów” i specjalistów od wszystkiego należących do tego gatunku pracowników. Jednak współcześnie optymalizacja kosztów i wydajność, które są ściśle połączone z czasem pracy stanowią podstawę dobrego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa i ma realne, bo finansowe przełożenie na działalność firmy. Programy i urządzenia służące kontroli czasu pracy, zwłaszcza w dużych firmach, są obecnie absolutnym must have. Dlaczego? Bo odpowiadają za sprawniejsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Czym jest kontrola czasu pracy?

Kontrola czasu pracy to inaczej rejestracja czasu pracy, a w skrócie RCP. Ma za zadanie ułatwienie pracodawcy rejestrację obecności, nieobecności, spóźnień, zwolnień lekarskich pracownika itp. Wszelkie urządzenia, które do tego służą nazywane są rejestratorami czasu pracy. Obejmują one rozwiązania techniczne oraz informatyczne i zwykle wyposażone są w dodatkowe możliwości kontroli. Takie oprogramowanie zwalnia pracodawcę z obowiązku ręcznego ewidencjonowania obecności podwładnych i tworzenia czasochłonnych raportów dla działu kadr.

Odbijanie karty

Podstawowym narzędziem kontrolowania czasu pracy jest popularne “odbijanie karty”. Na rynku obecne są urządzenia starszej daty, które działają na podobnej zasadzie, jak kasowniki biletowe - pracownik fizycznie odbija kartę przy wejściu do budynku firmy. Są one jednak dość niewygodne i kosztowne w utrzymaniu, bo trzeba je wymieniać mniej więcej raz w miesiącu wszystkim zatrudnionym.

Przyszłość jest teraz

Warto zainwestować w nowocześniejsze urządzenia, które są tańsze w eksploatacji.

Urządzenia RCP występują zwykle w postaci kart zbliżeniowych. Specjalne rejestratory zapisują wejścia, wyjścia, przerwy, wyjścia służbowe i wiele innych trybów, które ustawia się ze względu na potrzeby danej firmy. W pamięci rejestratora przechowywane są wszystkie dane o tych zdarzeniach, które zwykle dostępne są zdalnie lub można je skopiować na przenośną pamięć. Oprogramowanie umożliwia konfigurację systemu, bieżące monitorowanie obecności, ale też tworzy proste raporty, które można łatwo wydrukować. Coraz popularniejsze stają się urządzenia RCP, które potrafią zidentyfikować daną osobę przy użyciu jej danych biometrycznych, np. odcisku palca.

Kontrolowanie i podgląd pracy

Bardzo wygodnym i przydatnym jest też urządzenie służące do kontroli czasu pracy, który spędzamy przy komputerze. Pomiary te służą przede wszystkim samym pracownikom. Mogą oni zwiększyć swoją wydajność i mieć pod kontrolą jak długo siedzą w jednej pozycji, kiedy zrobić sobie przerwę.

Dlaczego warto korzystać z programów do rejestracji czasu pracy?

Dlaczego warto mieć w firmie urządzenia służące kontroli czasu pracy? Odpowiedź nasuwa się właściwie sama. RCP ułatwia organizację zadań kadrowych każdego przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych firm, które zatrudniają wiele osób. Raporty, które tworzą rejestratory uwzględniają między innymi: dokładny czas pracy i nadgodzin, rejestrację systemu zmianowego czy spóźnień. Pilnują odpracowywania dnia wolnego, planują w grafiku zwolnienia lekarskie i dni wolne, raportują obecności, spóźnienia i nieobecności pracowników. Co ważne tworzą także skomplikowane raporty roczne czy miesięczne dotyczące wszystkich pracowników, ale też każdego z osobna. W razie jakichkolwiek wątpliwości system połączony z monitoringiem pozwala na weryfikację czy dana osoba rzeczywiście była w pracy czy też nie.

Najwyższą formą zaufania jest kontrola

To prawda stara jak świat. Pracodawca czy menedżer odpowiedzialni są za sukces firmy. Dobrze prosperująca firma, to lepsze stanowiska pracy dla ludzi. Kontrola czasu pracy nie tylko ułatwia szefowi i pracownikom działu kadr, ale też wpływa na wydajność pracowników i daje im poczucie stabilności. Kontrola za zachowaniem szacunku dla zatrudnianych ludzi może wyjść tylko na dobre.

https://www.pclogger.net/pl/

 

artykuł partnera serwisu

Kontrola Czasu Pracy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com