:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C słabe opady deszczu

Kotki dwa

Opinie i felietony, Kotki - zdjęcie, fotografia

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz...” – pisał ładnych parę lat temu Jan z Czarnolasu i rację miał, bo zdrowie to ważna rzecz jest. Nieco później nijaki Adam Mickiewicz (co jak wiadomo wielkim poetą był), skreślił zaś słowa: „..żeby te księgi zabłądziły pod strzechy”. 

No i po latach stało się tak, że księgi trafiły pod strzechy, eternit, dachówki i insze pokrycia dachowe. Sęk w tym i cała bieda, że wraz z nimi i wiedzą w księgach zapisaną troska o zdrowie w ludziach się zakorzeniać poczęła... no i się porobiło. Przywołam na ten przykład przypadek pani Tekli, którą spotkałem łosobiście, gdy po sprawunki do osiedlowego sklepu się udałem. Pani Tekla, ku memu utrapieniu, nie zważając żem w pośpiechu, poczęła snuć opowieść o swych boleściach, które zaczęły się minionego lata. O tym, iż pewnego dnia pojawił się ból w karku, który to promieniował poprzez bark i łokieć w kierunku dłoni i każdego palca z osobna. 

A ponieważ dolegliwość nie ustępowała, ruszyła do lekarza rodzinnego. Ten łobejrzał boleściwe miejsca i dał jej skierowanie do neurologa, od którego dostała skierowanie na tomograf. Badanie tzw. prywatne w jej przypadku w grę nie wchodziło, gdyż kobiecina nie miała niestety kilku stówek w skarpecie odłożonych. Zapisała się zatem w darmową kolejkę fundowaną przez NFZ i cierpliwie czeka, aż upłynie sześć miesięcy oczekiwania. 

Dodam, że pani Tekla lata swoje ma, a nieszczęścia lubią chodzić parami, więc w miesiącu lutym prawa stopa zaczęła ją boleć i odmawiać posłuszeństwa, uniemożliwiając odskutecznianie ulubionych spacerków. Nie zwlekając, pokuśtykała do lekarza, ten dał jej skierowanie na zdjęcie stopy z opisem, co załatwiono jej w dwa dni, czyli od ręki. 

Lekarz zdjęcie obejrzał i skierował na zabiegi rehabilitacyjne, których termin w przychodni NFZ wyznaczono jej na... styczeń 2018 r. Fakt ów w stan osłupienia panią Teklę wprawił, wszak jak z bólem i niemożnością chodzenia dotrwać do tego czasu? Oczywiście, poinformowana została, że czas oczekiwania zabiegi można przyspieszyć, ba rozpocząć nazajutrz dnia następnego... pod warunkiem, że wysłupła sto parę złoty z kieszeni. Problem w tym, iż gotowego grosza ona nie ma i pewnikiem dlatego bez umiaru żadnego wydziwiać zaczęła na terminy oraz na płatne medyczne usługi. 

Nie zdzierżyłem odpór tym kalumniom i pomówieniom dając, a rozchwianą psyche pani Tekli chcąc wzmocnić. Wszak w temacie płatnych usług pretensje należy kierować w stronę Fenicjan, bo to oni pieniądze wymyślili, życie nam komplikując. A jeśli już o pieniądzach mowa, to warto mieć na uwadze, że za miesiąc dorzucą owej pani jakieś trzy, a może nawet trzy piećdziesiąt zł do emerytury, to o jakowymś kredyciku na poratowanie zdrowia będzie mogła pomyśleć. 

Poza tym lada dzień rozpocznie się reforma służby zdrowia, łoczywiscie trochę to potrwa, ale powiadają, że jak ją pchną na nowe tory, to nijakich kolejków już nie będzie. Czyż zatem nie warto zębów zacisnąć i w cierpliwość się uzbroić? A póki co byle jakim bólem lekarzom głowy nie zawracać, bo i bez tego roboty mają huk. Trza po prostu sięgnąć po stare wypróbowane metody, a nie od dziś przecie wiadomo, że okłady z liściów kapusty na wszelkie boleści są skuteczne. 

Warto też pamiętać, że sen to zdrowie. Pani Teklo – rzekłem – zalecam dużo snu. Bo jak się dużo śpi, to mniej czasu zostaje na spacerki wszelakie, no i wtedy bólu mniej będzie. Chyba że cierpi się na bezsenność, to wtedy zalecam nucenie wypróbowanej i sprawdzonej kołysanki: „a-a-a, kotki dwa, szare, bure, szare, bure, oby dwa...”.

Maciej Gaca

Kotki dwa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com