:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C lekki deszcz

Krono kontra radny - odsłona kolejna. Filmowanie, rozsypywanie, szkalowanie

Radny miejski i zarazem członek SIS Terra Jacek Pawłowicz ponownie trafił do sądu. Powód? Tym razem akt oskarżenia przeciwko radnemu złożył Kronospan Szczecinek sp. z o.o. Firma zarzuca Jackowi Pawłowiczowi, że podczas konferencji prasowej Terry, która miała miejsce w listopadzie 2015r., posiłkując się nagraniem z drona, pomówił Kronospan o wywożenie „toksycznej hałdy” na teren przy ul. Leśnej. Jacek Pawłowicz odpiera zarzuty, przekonując, że pokazał tylko to, co zostało nagrane z lotu ptaka.

Pierwsza rozprawa miała miejsce w Sądzie Rejonowym w Szczecinku w środę, 19 kwietnia. Proces na wniosek oskarżyciela, Krzysztofa Aleksandrowicza, odbywał się za zamkniętymi drzwiami. – To proces o pomówienie, o szkalowanie dobrego imienia, zarówno firmy, jak i organów państwowych, które wydały prawomocną decyzję, od której nie było odwołania – powiedział nam Krzysztof Aleksandrowicz, członek zarządu firmy Kronospan. – Nie można podważać wszystkiego w mediach. Tym bardziej, że fakty są niezaprzeczalne i niezbite.

 

 

- Nie można tak szkalować firmy. Mamy ponad 50 dostawców, ponad 60 klientów, współpracujemy z organami państwowymi – dodał dalej Krzysztof Aleksandrowicz. – Firma jest znana na rynku. Hasło Kronospan pokazują wszystkie wyszukiwarki internetowe. Jeśli pojawiają się gdzieś nieprawdziwe informacje, to ich późniejsze dementowanie jest bardzo trudne. Nie życzymy sobie, aby ktoś wydane wcześniej decyzje administracyjne podważał. I nas szkalował.

- Kronospan oskarżył mnie o to, że na konferencji pokazałem film zrobiony przy pomocy drona i mówiłem o tym, co jest pokazane na tym filmie – wyjawił nam z kolei Jacek Pawłowicz. - Chodziło o rozsypywanie hałdy na okoliczny teren. To było widoczne na tym nagraniu. Kronospan oskarżył mnie, że mimo tego, że prokurator nie zauważył w tym wszystkim nic złego, ja pomimo to, pokazałem ten film na konferencji.

- To nie pierwsza rozprawa z Kronospanem – zaznaczył radny. - Chciałbym przypomnieć, że trzy lata temu zapadł prawomocny wyrok w sprawie, w której grupa mieszkańców wygrała z firmą Kronospan. Sąd wówczas nakazał firmie zaprzestanie uciążliwości odorowo-pyłowych na posesje tych mieszkańców. Do tej pory ten wyrok jest niewykonany. Jeśli Kronospan twierdzi, że pozwał mnie do sądu w obronie swojego imienia, to myślę, że swoje dobre imię mógłby bronić poprzez respektowanie prawa i wyroków sądowych, a nie poprzez ciąganie radnego po sądach.

Przypomnijmy. Impulsem do zorganizowania wspomnianej konferencji prasowej dwa lata temu przez SIS Terra były informacje dotyczące przyjazdu na teren firmy Kronospan następnych transportów zawierających tony odpadów z Europy Zachodniej. Zanim się tym zagadnieniem zajęto, zaprezentowano film, nagrany z drona latającego nad terenami Kronospanu. Wg ekologów było na nim widać, jak ciężarówki mające przewozić materiały z hałdy, wysypują je kilkaset metrów dalej i zakopują. Udowadniali w ten sposób, że materiały nie są wywożone, zgodnie z deklaracją firmy, do elektrowni Pątnów. (relacja z konferencji http://temat.net/aktualnosci/23560/Znikajaca-halda-Kronospanu-budzi-zastrzezenia-ekologow.-Firma-odpowiada ). 

Firma od razu dementowała sprawę, twierdząc, że odpady są czystą, wiele wartą biomasą i przekonując, że przecież szkoda by było je zakopywać i tracić pieniądze. Przy okazji, w komunikacie prasowym, nazwała film “rewelacyjnym”. Z kolei w innym komunikacie Kronospan wskazał, że temat poruszony przez Terrę to pokłosie postępowania, które było prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wałczu na wniosek SIS Terra. Zakończyło się ono w czerwcu 2015 r. postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa, ponieważ w wyniku przeprowadzonych czynności wykluczono, aby na terenie działek przy ul. Leśnej znajdowały się odpady z hałdy. Pisaliśmy o tym tutaj: http://temat.net/aktualnosci/27048/Kronospan-podaje-do-sadu-czlonka-Terry. 

Ciekawostką jest również fakt, że ujęcia z drona stały się przedmiotem doniesienia, a w konsekwencji prokuratorskiego postępowania. Mówiąc krótko, chodziło o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez osobę sterującą statkiem powietrznym, działającą na zlecenie SIS Terra. - Na zdjęciach widać, że dron latał nad zakładem – mówił nam przed rokiem pełnomocnik zakładu, Robert Mietlicki. - Nad tymi instalacjami generalnie nic nie powinno latać! W dokumentach, opracowanych przez szczecinecką Straż Pożarną, a dotyczących zagrożeń, które mogą wystąpić na terenie zakładów Kronospan, szczególnie podkreślone jest zagrożenie mogące nastąpić właśnie z powietrza. 

Więcej o poszukiwaniach pilota drona można przeczytać tutaj: http://temat.net/aktualnosci/25760/Pilota-drona-znad-Kronospanu-poszuka-prokurator .

Krono kontra radny - odsłona kolejna. Filmowanie, rozsypywanie, szkalowanie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się