:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C lekkie zachmurzenie

Krótka historia piłki nożnej w Neustettin

Piłka nożna jest z pewnością najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie. W Szczecinku na poziomie profesjonalnym jest kopana od 105 lat. Jak wyglądała drużyna grająca na naszych obecnych terenach przed II wojną światową i w jej trakcie?

Piłka nożna w latach trzydziestych XX wieku nie była jeszcze popularną dyscypliną sportową, uważano za sport niższych warstw społecznych. Pierwszy klub piłkarski założono  w Szczecinku 13 czerwca 1911 r. – był to Fussball-Club Britania, który już 5 października zamienił nazwę na Sport-Club Germania.

W przedwojennym Szczecinku był jeden zespół piłkarski. Nazywał się MSV Mackensen Neustettin. Klub do silnych nie należał i nie odnosił sukcesów.  Występował w Gauliga Pommern (Liga Pomorska). Był to taki szczebel podziału wojewódzkiego, podobnie jak dziś z tą różnicą, że w Niemczech były to tak zwane "Landy". Krótko rzecz mówiąc, liga ta była najwyższym poziomem rozgrywkowym na Pomorzu, funkcjonowała w latach 1934-1945, czyli do zakończenia II Wojny Światowej. Zwycięzcy takich lig grali w specjalnych turniejach. Wygrani przechodzili do półfinałów Mistrzostw Rzeszy. Mackensen to najprawdopodobniej druga nazwa klubu z Neustettin. W latach dwudziestych XX. wieku istniała podobno Germania. Być może przez wybuch wojny w 1939 roku, nazwa została zmieniona na Mackensen? Najpopularniejszym piłkarzem drużyny był Willy Caplan.

Klub MSV nie odnosił sukcesów. W latach działania Gauligi Pommern, mieliśmy sześciu triumfatorów: SV Viktoria Stolp - Słupsk (1934,1936,1937 i 1939), Stettiner SC - Szczecin (1935 i 1938), LSV Pütnitz (1942 i 1943), VfL Stettin (1940), LSV Stettin (1941) i HSV Groß Born - Borne Sulinowo (1944). 

Zespół Mackensen w lidze grał przez 2 sezony (lata). Rozegrał w sumie 30 spotkań, z czego wygrał 9, zremisował 5 i przegrał aż 16. Zespół strzelił 42 bramki, stracił 79. Ostatni raz na tym poziomie rozgrywkowym grał w roku 1938 (10. miejsce). Co prawda, w roku 1937 piłkarze Mackensen zajęli w lidze wysokie, drugie miejsce, ale patrząc na liczbę sezonów, nie była to żadna rewelacja. W klasyfikacji wszystkich drużyn w całej historii Gauligi - 31 drużyn, MSV Mackensen Neustettin uplasował się na 20. miejscu. 

Jak wyglądał ówczesny Stadtplatz? W latach 30 określano go jako Adolf Hitler Platz. Wybudowano go w 1923 r. Znajdował się w tym samym miejscu, co dzisiejszy Stadion Miejski im. Kazimierza Czesława Lisa. Niepewna jest natomiast liczba miejsc. Określano, że miał 5 tysięcy miejsc na trybunach. Najpewniej ilość została zawyżona w związku z tym, że w latach trzydziestych i czterdziestych, a nawet nieco później, na stadionach znajdowały się drewniane ławki. Czasami chętni na obejrzenie meczu, ustawiali się już nawet wokół stadionu.

Ze szczecineckim stadionem związana jest ciekawa historia, która dotyczy wspomnianego już Heeressportverein (HSV) Groß Born. Drużyna ta rozgrywała na obiekcie w Neustettin swoje domowe spotkania. W sezonie 1943/1944 wygrała wszystkie ligowe mecze, deklasując tym samym konkurencję. Do tego bilans bramkowy jest imponujący: 83 bramki zdobyte i zaledwie 2 bramki stracone! Klub ten przegrał dopiero w półfinale. W Hanowerze lepszy okazał się wówczas Luftwaffe-Sportverein Hamburg, zwyciężając 3:2.

Na forum Szczecinek.org znalazłem fotografię, która opisana została "HSV Groß Born / Neustettin", jednak stroje bardzo przypominają ten, jaki na innym zdjęciu ma Willy Caplan, gracz MSV Mackensen Neustettin. Można przypuszczać, że zrobiono je pod koniec lat trzydziestych.

12 lipca 1945 roku powstał nowy zespół, LKS Darzbór Szczecinek. Od roku 1947 aż do 2015, w mieście były dwa kluby oprócz Darzboru: KS Lechia a potem KS Wielim. Od lipca 2015 r. już tylko jeden zespół - MKP Szczecinek.

Patryk Witczuk

foto W. Caplan: Stachu (szczecinek.org)
foto MSV: Bronx (szczecinek.org)

Krótka historia piłki nożnej w Neustettin komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com