:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C słabe opady deszczu

Krzysztof Kutrowski: Osiągnąć można wszystko, gdy człowiek się uprze

piłka nożna, Krzysztof Kutrowski Osiągnąć można wszystko człowiek uprze - zdjęcie, fotografia

Krzysztof Kutrowski, jeden z trenerów MKP-Akademii Piłkarskiej Szczecinek, uczestniczył w Polish Soccer Skills, jedynych obozach piłkarskich z kompleksowym systemem szkolenia dzieci i młodzieży. Dzięki dobrym wynikom powołano go także do sztabu reprezentacji U-17 PSS. W rozmowie z „Tematem” mówi m. in. o swoich początkach w roli trenera Akademii oraz o samym Polish Soccer Skills.

 

Od kiedy jesteś trenerem Akademii i jak się to stało, że nim zostałeś?

Krzysztof Kutrowski: - Trenerem Piłki Nożnej w Szczecinku jestem od 2013 roku. Od samego początku związany jestem z Klubem UKS Akademia Piłkarska Szczecinek – jeszcze gdy koordynatorem był Michał Ponichtera. To on zaproponował mi współpracę, za co przy okazji mu serdecznie dziękuję. Cały czas się dokształcam, biorę udział w kurso - konferencjach trenerskich, jak również w stażach trenerskich (2013 r. Lech Poznań, 2016 r. Zawisza Bydgoszcz).

Pomówmy o szkółce Polish Soccer Skills. Wziąłeś udział w zajęciach, wybrano Cię jako jednego z trenerów, który mógł zobaczyć to wszystko z bliska...

- Kiedy w roku 2014 uczestniczyłem w Szkoleniu Trenerów Polish Soccer Skills, Akademia Piłkarska Szczecinek podpisała ze szkółką umowę partnerską. Polish Soccer Skills to jedyny ogólnopolski, spójny i kompleksowy projekt szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży, posiadający własną wizję szkolenia, metodologię, doświadczenie i potwierdzoną skuteczność treningów. Projekt realizowany jest w oparciu o system Soccer Skills PRO. To system szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży, który został stworzony przy współpracy najlepszych, polskich, hiszpańskich, holenderskich, niemieckich i angielskich ekspertów.

W okresie wakacyjnym jak i zimowy  szkółka organizuje profesjonalne obozy piłkarskie, na których zawodnicy z całej Polski jak i Europy zdobywają kolejne doświadczenia. W roku 2016 w obozach uczestniczyło 4500 zawodników i zawodniczek. W Szkółce Polish Soccer Skills jestem do dzisiaj. Regularnie uczestniczę w szkoleniach praktycznych i teoretycznych oraz obozach letnich i zimowych . 

W roku 2016 dzięki dużej liczbie odbytych szkoleń oraz dzięki dobrym wynikom w szkoleniu dzieci i młodzieży w Akademii Piłkarskiej Szczecinek,  zostałem zauważony i  powołany  do Sztabu  Reprezentacji Polish Soccer Skills - do kadry U17. 

Zatem jaka jest idea reprezentacji?

- Spośród wszystkich zawodników i zawodniczek obecnych na naszych obozach, każdego roku, na podstawie badań potencjału powołuje się najbardziej perspektywicznych graczy, których obejmujemy programem specjalnej opieki i promocji. Reprezentanci Polish Soccer Skills mają organizowane specjalne zgrupowania, treningi oraz sparingi z najlepszymi Europejskimi drużynami. Nasi Reprezentanci grali między innymi z takimi drużynami jak Bayern Monachium, Atletico Madryt, Getafe, Sevilla FC, Real Betis Sevilla, Wotfort, Union Berlin. Wyróżniający się piłkarze zapraszani są na testy do Europejskich klubów. Nasi zawodnicy byli między innymi na testach w Bayernie Monachium, Getafe czy Watford.

Jak wyglądają zgrupowania dla młodych reprezentantów Polish Soccer Skills?

- Miesiąc temu, od 11-17 grudnia w Cetniewie odbywało się tygodniowe zgrupowanie wszystkich Reprezentacji Polish Soccer Skills. Ogólnie uczestniczyło w nim około 300 zawodników i zawodniczek oraz 60-osobowa kadra trenerska. Zawodnicy w  każdym dniu mieli zagwarantowany trening techniczny, trening taktyczny, trening mentalny,  odnowę biologiczną, testy piłkarskie oraz trening bramkarski. W dwóch dniach odbyły się również mecze kontrolne.

Jakich zawodników zastałeś w reprezentacji do lat 17?

- W  kadrze mieliśmy do dyspozycji 21 zawodników  z takich klubów, jak GKS Bełchatów,  Górnik Zabrze,  GKS Cartusia 1923, SMS Resovia, Semp Warszawa, KS Legionovia, Lakeshore United SC- Kanada, KS GTV Stadion Śląski Chorzów, Radomiak Radomsko.

Kto, oprócz Ciebie, był w sztabie tej reprezentacji w Polish Soccer Skills?

- Wraz ze mną w  sztabie trenerskim był trener Stanisław Szpyrka - Koordynator Akademii Kolejarz Stróże, Patryk Mrugacz - KS Skra Częstochowa. Treningi odbywały się według zaleceń Polish Soccer Skills i prowadzone były na Euroboisku - trening taktyczny, oraz w hali sportowej- trening techniczny.

Jak oceniasz umiejętności samych zawodników?

- Zawodnicy zaprezentowali się bardzo dobrze . Rozegraliśmy dwa mecze kontrolne, z czego jeden zremisowaliśmy 1 – 1 z reprezentacją PSS U19, a drugi  wygraliśmy 5 – 0 z reprezentacją PSS U 15. Kolejne zgrupowanie, tym razem zagraniczne, odbędzie się na przełomie marca i kwietnia. W zeszłym roku zespoły grały mecze kontrolne z Bayernem Monachium, Union Berlin. Ze wstępnych informacji wynika, że w tym roku będą to zespoły z Włoch.

Przy okazji warto nadmienić, że w kadrze  U-14 PSS był nasz zawodnik ze Szczecinka, Markus Gumieniczuk - wychowanek UKS Akademii Piłkarskiej Szczecinek, oraz Łukasz Uthke –Nowak, zawodnik Semp Warszawa, którego rodzinne korzenie także są ze Szczecinka.

Jak więc podsumowałbyś udział w Polish Soccer Skills i zgrupowaniu? 

- Jestem bardzo zadowolony z pobytu na zgrupowaniu. Praca ta nie należy do łatwych, wymaga dobrego poznania zawodników. Potrzeba zarówno z bezpośrednich rozmów z nimi, jak i z trenerami i rodzicami. Ze sztabem trenerskim pracowaliśmy do późnych godzin nocnych. Analizowaliśmy każdego zawodnika, z każdym rozmawialiśmy indywidualnie.  Jako trener zdobyłem kolejne doświadczenie, którym będę mógł podzielić się z zawodnikami i trenerami naszej Akademii Piłkarskiej Szczecinek. Chcę się cały czas rozwijać, by zostać jeszcze lepszym trenerem. Wiem, że mam przed sobą jeszcze dużo pracy. 

 

Rozmawiał: Patryk Witczuk

foto: Alik Buczacki / AP Szczecinek


Krzysztof Kutrowski: Osiągnąć można wszystko, gdy człowiek się uprze komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com