:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C całkowite zachmurzenie

Krzyżacy znów wpadli na zamek w Szczecinku

Historia, Krzyżacy znów wpadli zamek Szczecinku - zdjęcie, fotografia

Na oryginalny pomysł prowadzenia lekcji historii wpadł jej nauczyciel, Krzysztof Kucharski z STO. W piątek, w sali południowej Zamku Książąt Pomorskich odbyły się specjalne zajęcia, których tematem były dzieje państwa krzyżackiego. Trzem klasom gimnazjum zdarzenia z tym związane, w niezwykle barwny sposób zostały zaprezentowane przez trzech rycerzy z Teatru Historycznego pod kierunkiem Krzysztofa Góreckiego z Chorągwi Komturstwa Gniewskiego. K. Górecki jest od 1998 roku jednym z głównych organizatorów części historycznej bitwy pod Grunwaldem, odpowiedzialnym m. in. za scenariusz i reżyserię. Jest to największa impreza historyczna w Polsce i jedna z trzech największych imprez średniowiecznych w Europie.

- Prowadzimy zajęcia edukacyjne dla szkół i dorosłych. Wyjeżdżamy do szkół, aby przybliżyć historię i pobudzić zainteresowania – powiedział Krzysztof Górecki. - Prezentujemy czasy starożytnej Grecji i Rzymu, jest też tematyka związana ze średniowieczem, w tym m.in. dzisiejsza tematyka „Krzyżacy, niewygodni sąsiedzi Królestwa Polskiego”. Z czasów nowożytnych opowiadamy o Polsce czasów sarmackich, czy o husarii o XVII wieku. 

- Oprócz tego, że organizujemy żywe lekcje historii, jesteśmy organizatorami bitwy pod Grunwaldem. W tym roku będziemy mieli jej dwudziestą już inscenizację. Koledzy występujący ze mną, pełnią rolę posłów wręczających miecze królowi Jagielle.

Piątkowa lekcja na zamku szczecineckim dotyczyła dziejów zakonu krzyżackiego – dokładniej Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, od czasów jego powstania w Ziemi Świętej aż do jego sekularyzacji. Przy okazji w niezwykle barwny sposób zaprezentowano uczniom uzbrojenie rycerzy zakonnych, połączone ze strzelaniem z kuszy do tarcz z wizerunkami leśnych zwierząt. 

Krzyżacy znów wpadli na zamek w Szczecinku from temat.szczecinecki on Vimeo.

 

 

Najważniejszym wątkiem była kwestia sprowadzenia Krzyżaków do Polski, a także bitwa pod Grunwaldem. Wprawdzie K. Górecki o tym nie wspomniał, ale to właśnie tutaj na szczecineckim zamku w sierpniu 1409 r. doszło do antypolskiego zjazdu. Jego pomysłodawcą był wielki mistrz zakonu Ulryk von Jungingen, któremu później była pisana śmierć na polu bitwy. Uczestnikami owego spotkania był książę słupski Bogusław VIII oraz książę szczeciński Świętobór. Za poparcie zakon zapłacił obu 2000 kopami groszy praskich. Tuż przed bitwą do króla Jagiełły Krzyżacy wysłali dwóch heroldów. Jeden z nich miał na piersiach herb zakonu – czarnego orła na złotym polu z krzyżem zaś drugi czerwonego gryfa – herb księcia szczecińskiego.  

W murach szczecineckiego zamku 15 września 1423 r. odbył się kolejny wielki zajazd. Tym razem oprócz wielkiego mistrza Pawła von Rusdorfa uczestniczył w nim m.in. Eryk król Skandynawii, książę Otto II, Kazimierz V szczeciński i Bogusław IX słupski. I trochę szkoda, że w tej lekcji akurat tego wątku historii choćby ze względu ze względu na miejsce akcji, nie uwzględniono. (jg)


Krzyżacy znów wpadli na zamek w Szczecinku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com