:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C całkowite zachmurzenie

Księga wieczysta a numer działki

Porady, Księga wieczysta numer działki - zdjęcie, fotografia

Przy zakupie każdej nieruchomości, niezależnie od tego, czy jest to sama działka, dom, czy też lokal mieszkalny, istotnym dokumentem jest księga wieczysta. Czy możemy do niej dotrzeć dysponując tylko numerem działki?

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to dokument, w którym określony jest stan prawny nieruchomości. Znajdziemy w niej między innymi informacje o tym: do kogo i w jakim stopniu dana nieruchomość należy, czy jest obciążona hipoteką lub innym zobowiązaniem finansowym, a może roszczą sobie do niej prawa osoby trzecie.

Najważniejsze – ustalenie poprawnego numeru ewidencyjnego działki

Każda działka ma swój niepowtarzalny numer (zwany również identyfikatorem), który jest przypisany tylko do niej i precyzyjnie określa jej położenie w terenie. Znając ten numer jesteśmy w stanie dowiedzieć się, w którym województwie, gminie, a nawet obrębie znajduje się dana działka.

Pełny numer działki składa się z kilkunastu cyfr. Na początku znajduje się kod województwa (dla województwa zachodniopomorskiego jest to 32), powiatu, a następnie gminy (powiat szczecinecki ma numer 15, a gmina Szczecinek 01_1, gdzie końcówka 1 oznacza gminę miejską). Cyfry znajdujące się po kropce to numer obrębu, na samym zaś końcu widnieje numer konkretnej działki. Dla przykładu: działka o numerze 321501_1.0013.550/5 znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, gmina Szczecinek, obręb Szczecinek 13 i ma numer 550/5.

W jaki sposób ustalić numer ewidencyjny interesującej nas działki?

Jeśli nie jesteśmy na etapie bezpośrednich rozmów z właścicielem/sprzedawcą działki i nie możemy uzyskać jej numeru tą drogą, to do dyspozycji pozostają nam 2 inne sposoby. 

Pierwszy polega na udaniu się do Starostwa Powiatowego, odpowiedniego dla miejsca położenia wybranej przez nas działki. Z naszego doświadczenia wynika, że wystarczy ustnie poprosić urzędnika o zlokalizowanie "naszej" działki w terenie i udostępnienie nam jej numeru ewidencyjnego. Prośba zostanie spełniona, otrzymamy numer ewidencyjny działki, ale bez informacji o tym, kto jest jej właścicielem albo jaki jest numer jej księgi wieczystej. Aby uzyskać dostęp do numeru księgi wieczystej należy złożyć dokumenty, które poświadczą o naszym interesie prawnym do nieruchomości.

Drugą opcją jest znalezienie numeru ewidencyjnego działki przez Internet - za pomocą serwisu Geoportal.gov.pl. Szczegółową instrukcję, jak krok po kroku dotrzeć do tego numeru, podaje strona Geoportal360.pl. Jest to czynność, która trwa dosłownie kilka minut, nie wymaga stania w urzędowych kolejkach i jest bezpłatna.

Dostęp do księgi wieczystej działki na podstawie numeru działki

Pytanie, czy na podstawie numeru działki można ustalić numer jej księgi wieczystej? Odpowiedź brzmi: tak. Tutaj również pomocny okazuje się Internet. Wystarczy skorzystać z jednej z dostępnych wyszukiwarek ksiąg wieczystych. Są one zazwyczaj płatne, jednak nie potrzebujemy już żadnych dodatkowych dokumentów. W odpowiednim polu wyszukiwarki wystarczy wpisać numer ewidencyjny działki. Należy jednak pamiętać, że wydrukowana w domu księga wieczysta nie jest dokumentem urzędowym. 

Zdjęcie: Unsplash.com

artykuł partnera serwisu