:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Kto współpracował z SB? Donosy na dwóch radnych Rady Powiatu

Kto współpracował z SB? Donosy do Rady Powiatu
Temat Szczecinecki 11/04/2019 06:25

Czy w Radzie Powiatu w Szczecinku zasiadają współpracownicy bezpieki? Taki wniosek nasuwa się po lekturze anonimowych donosów, które w tych dniach wpłynęły do Biura Rady Powiatu. Bohaterami obu pism są obecni radni: Arkadiusz Górka (PiS) oraz Jerzy Hardie-Douglas (KO). W obu pismach padają zarzuty, że zarówno Arkadiusz Górka, jak i Jerzy Hardie-Douglas niewłaściwie się zlustrowali. Czy jest tak rzeczywiście, czy to tylko element gry politycznej, mającej na celu zdyskredytowanie przedstawicieli stojących po przeciwległych stronach partii?

Pismo dotyczące działalności Arkadiusza Górki wskazuje, że radny został umieszczony w katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa IPN jako funkcjonariusz SB na stanowisku wywiadowcy Wydziału B WUSW Koszalin w okresie 1.12.1988 – 1.02.1989r. Dokument, choć wpłynął do Biura Rady Powiatu, nie został przez radę rozpatrzony. Jak poinformował na jednej z sesji przewodniczący Cezary Jankowski, pismo było sygnowane przez osobę fikcyjną, zostało więc potraktowane jak jeden z anonimowych donosów, którymi rada się nie zajmuje.

Do rzeczonego pisma próbował niedawno nawiązać w swoim zapytaniu radny KO, Grzegorz Grondys. Przewodniczący odmówił jednak przyjęcia interpelacji, wskazując, że w tym przypadku organem właściwym do rozstrzygania tego, czy radny Arkadiusz Górka skłamał w oświadczeniu lustracyjnym, czy nie, jest Instytut Pamięci Narodowej.

Podobny donos wpłynął do Biura Rady Powiatu w sprawie byłego burmistrza i obecnego radnego powiatowego, Jerzego Hardie-Douglasa. Jak wskazała enigmatyczna organizacja „Czysty Szczecinek”, która podpisała się pod pismem, „w czasie kiedy wprowadzono stan wojenny, Jerzy Hardie-Douglas odwiedzał ówczesną siedzibę MO w Szczecinku, a konkretnie porucznika SB Klafetkę, któremu podlegała cała służba zdrowia na terenie miasta”.

Organizacja dołączyła pismo IPN, w którym widnieje informacja, że Jerzy Hardie-Douglas w dniu 1.08.1983r. został zarejestrowany przez Pion III RUSW w Szczecinku jako rozpracowywany w ramach KE kryptonim „Burzyciel”. Wyrejestrowano w dniu 22.04.1985r i złożono w archiwum Wydz. C pod nr 4865/II. Akta i mikrofilm wybrakowano 30.01.1990 r.

Jerzy Hardie-Douglas występuje też w aktach SO, krypt. „Parawan” w związku z ochroną kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu 1989 jako działacz NSZZ „Solidarność”. Sprawa została zarejestrowana 10.05.1989 r. i była prowadzona przez Wydz. III WUSW w Koszalinie do dnia 30.10.1989r. Co istotne, zgodnie z zarządzeniem prokuratora IPN, wydanym 11.12.2008 r., nie stwierdzono wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego Jerzego Hardie-Douglasa z prawdą.

Do obu pism Rada Powiatu nie zamierza się ustosunkowywać. Rada nie będzie też w odpowiedzi na żadne z tych pism podejmować żadnych działań.

- Podchodzimy do tych pism, jak do anonimów

– tłumaczy w rozmowie z „Tematem” Cezary Jankowski, przewodniczący Rady Powiatu.

- Pismo dotyczące Arkadiusza Górki został podpisane przez fikcyjne nazwisko. To, że ktoś sobie wymyślił sobie jakieś imię i nazwisko, i je tam wpisał, nie znaczy że taka osoba istnieje. Sprawdziliśmy to. Taka osoba nie jest zameldowana na terenie Szczecinka. My jako Rada Powiatu, owszem, musimy na wpływające do nas pisma odpowiadać, ponieważ do tego jesteśmy zobligowani, ale aby złożyć jakąś skargę, wniosek, musimy wiedzieć, że jakaś osoba fizyczna lub prawna rzeczywiście istnieje.

- Drugie pismo, dotyczące Jerzego Hardie – Douglasa, było podpisane przez jakąś nieznaną organizację.

Jesteśmy na tyle poważną instytucją, że tych pism nie będziemy rozpatrywali ani się nimi zajmowali. Instytucjami właściwymi do orzekania, czy ktoś był, czy nie był agentem bezpieki, jest w tym przypadku IPN.

- Rada Powiatu nigdy nie będzie rozpatrywała anonimów, bez względu na to, czy to dotyczy koalicji rządzącej czy opozycji. Nie mam szacunku do osób, które posługują się takimi metodami. Co ma na celu takie przerzucanie się donosami przez jedną i przez drugą stronę?

Osoby, które wysyłają czy powielają takie informacje, jak próbował to zrobić podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radny Grzegorz Grondys, nie mają chyba nic merytorycznego do powiedzenia.

Łapią się za takie rzeczy, żeby wzbudzić tanią sensację. Nie chcą jednak otwarcie stanąć i pewnych rzeczy stwierdzić. Ja tego nie rozumiem – dodał przewodniczący.

 

Reklama

sb współpraca donos rada powiatu lustracja jerzy hardie douglas arkadiusz górka - komentarze opinie

 • gość 2019-04-11 11:37:57

  Anonimowe donosy wyrzucić do kosza , trzeba mieć odwagę żeby podpisać się pod taką informacja !!!

 • 2019-04-11 11:44:58

  Ręce nie mają gdzie opadać. Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas nigdy nie był tajnym współpracownikiem SB ani którychkolwiek organów bezpieczeństwa państwa PRL. Był osobą rozpracowywaną i inwigilowaną, co znajduje potwierdzenie w wielu dokumentach wytworzonych przez funkcjonariuszy poszczególnych Grup RUSW SB w Szczecinku.
  Zachęcam anonimową organizację do sięgnięcia po fachową literaturę, gdzie wyjaśniono takie terminy jak: "figurant", "kwestionariusz ewidencyjny", "rozpracowanie", "sprawa obiektowa".

  Ponadto "odwiedzić" można było ciocię po pracy. Działacze "Solidarności" byli na komendę/RUSW wzywani bądź dowożeni z miejsca pracy.

 • to trwa - niezalogowany 2019-04-11 12:34:38

  Nie wierzę, że ci, którzy współpracowali kiedyś z esbecją, dzisiaj ich (oficerów prowadzących) unikają.

 • gość 2019-04-11 13:38:49

  Słuchajcie użyteczni idioci anonimowi.Porucznik Klafetka nigdy nie był pracownikiem SB.Bogdan Klafetka pracował w milicji na stanowisku isnpektora d/s zwalczania i zapobiegania przestępczości nieletnich.Ceniony przez dyrektorów szkół i nauczycieli za fachowość ,takt i wiedzę..W 1990 r został zastępcą ,a później naczelnikiem wydziału kryminalnego Komendy Rejonowej Policji w Szczecinku.Niestety zmarł przedwcześnie.Jeśli chodzi o Górkę od początku pracował jako policjant w Bornym Sulinowie i tam zakończył służbę.

 • gość 2019-04-11 13:50:03

  Mnie zastanawia jedno , dlaczego dawny burmistrz tak mocno nienawidzi PIS-u.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-11 14:51:35

  DO TOMASZA C.
  Fachowa literatura spłonęła albo jest w czyjejś szafie.

 • gość 2019-04-11 14:58:47

  checheche czyżbyśmy mieli swoich bolesławów śmiałych? OUTA mów wam to coś.

 • gość 2019-04-11 15:52:14

  Ja się nie dziwię, że uprzejmie donoszący nie podpisują się. Ktoś tam wyżej na samym początku napisał, "trzeba mieć odwagę żeby podpisać się pod taką informacja". Jeśli tak, to dlaczego ci co donosili np. w PRL-u mieli nadawane pseudonimy i występowali incognito w aktach? Nie mieli odwagi podpisać się pod doniesionym tekstem?

 • gość 2019-04-11 16:07:56

  Lech przez dziesiątki lat twierdził, że jest czysty jak łza w końcu ikona "solidarności". Piękny czysty transparentny, rozpracowywany i inwigilowany przez "cenionych" inspektorów funkcjonariuszy SB czy milicji, policji (z jednego to wora), aż tu nagle pojawia się teczka TW "Bolek". Lech oczywiście zanegował autentyczność dokumentów. Biegli nie mieli wątpliwości okazało się, że są autentyczne (sic).

 • gość 2019-04-11 16:51:41

  Czy Daglasowi odbiorą emeryturę jak innym, czy w wieku 70 lat będzie dalej pobierał świadczenia, mimo olbrzymiego majątku?

 • gość 2019-04-11 16:53:41

  "gość 2019-04-11 13:50:03
  Mnie zastanawia jedno , dlaczego dawny burmistrz tak mocno nienawidzi PIS-u."

  bo może w '89 walczył o inną Polskę, a nie o kraj centralnie sterowany niczym Białoruś

 • gość 2019-04-11 17:18:41

  Zastanawia dlaczego nie był internowany... Znając jego charakter nie wątpił był, po trupach do celu. Niech się wytłumaczy.

 • gość 2019-04-11 18:12:41

  do gościa 2019-04-11 16:53:41 Z jego dokonań w Szczecinku, wnioskuję, że jego pragnieniem było utrzymać styl centralizmu w rozdrobnionych folwarkach miasteczkowych jakim np. jest Szczecinek i sterować autokratycznie. I to mu się udało wbrew woli mieszkańców!!!!! We władzy nie chodzi o kryształowo czystych ludzi tylko o to, żeby ten na wierchuszce miał haki na tych niżej i tylko takich będzie zatrudniać, żeby panować dyktatorsko. I kto takiemu podskoczy?

 • gość 2019-04-11 18:49:17

  Może w 89 walczył o inną Polskę, ale mi nie podobała się Polska pod rządami PO, wolę Polskę za rządów PIS ,przynajmniej jest bardziej przyjazna dla szarego człowieka.Polska Po-wska - tylko dla wybrańców.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-11 21:39:21

  Sprawa jest prosta, wszyscy którzy w sposób zaciekly i bezwzględny atakują PiS są umoczeni we współpracę z SB lub podchodzą z takiej rodziny . Potwierdzają to życiorysy wielu znanych osób.

 • gość 2019-04-11 22:42:38

  mnie zastanawia czemu Jankowski mówi ze pismo jest nieważne bo podpisane przez osobe fikcyjna. a przeciez sprawdzili tylko czy taki ktos mieszka w Szczecinku. Powiat to nie tylko szczecinek i nadawca moze mieszkać w innej miejscowości. Przewodniczacy zapomniał pomyślec?

 • Gość - niezalogowany 2019-04-11 23:09:39

  Tia, sama chęć prywatyzacji szpitala budzi nie małe kontrowersje.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-12 07:07:48

  Zróbcie wreszcie tę lustrację i się skończy .Wiadoma rzecz ,że w każdym powiecie siedzą te dziady z przeszłości
  Jeśli ich nie chcecie rozliczać ,to chociaż zabierzcie im koryta

 • gość 2019-04-12 08:44:28

  Ja nie jestem taki łagodny dla partii politycznych. Co z ustawą S.447? Polonia amerykańska dobitnie zaprotestowała. Politycy i media reżimowe milczą, a to jest jedna z najważniejszych spraw Polaków. A co z rozliczeniem Hanki G-W i innych cwaniaków. Zwykły Kowalski siedział by już w ciupie. Te wszystkie (........)+ co dostajecie, które wielu zaślepiają, wyciągną od was w podwyżkach śmieci czynszów, itp. itd. a od wzrostu cen i VAT w górę.

 • gość 2019-04-12 09:16:13

  Wszystkie + co dostajemy to dostajemy od PIS-u ,a podwyżki śmieci i czynszu od PO. Burmistrz z PO uparł się by połączyć opłatę śmieciową z wodą.Zrobił z mieszkańców brudasów stawkę wyliczył od 3 m wody na osobę.Przy normalnym zużyciu opłata za śmieci wirtualne rośnie z prędkością światła. Więc pytam się ? kto tu kogo okrada.

 • gość 2019-04-12 09:42:42

  Te stare esbeckie kwity leżą w nie tylko w Szafie Kiszczaka. Ile osób w Pierdziszewie jest nimi szantażowanych? Ile majątków powstało tylko dzięki tym kwitom? Wielu miliarderów ma przeszłość esbecką.

 • gość 2019-04-12 09:58:09

  Wszystkie + nie dostajemy od PISu tylko od pracujących zarabiających obywateli. Zmień myślenie - ONI nie mają własnych pieniędzy - zabierają pracującym i dają innym. Demokracja przedstawicielska to do siebie ma, że przedstawicielem jest do wyborów później już nie masz swojego przedstawiciela tylko panisko na stołku. A może nasi przedstawiciele jednak powinni zająć się tą sprawą. Może my Obywatele tego chcemy. Chcemy wiedzieć!

 • gość 2019-04-12 10:33:08

  Pomyślałem, że ryby czas zacząć sprzedawać w litrach nie kilogramach. Łącznie z wodą w której pływają. Tyle o przekręcie ze śmieciami.
  PIS wam + nie daje... żeby dać musi komuś zabrać. Socjalizm ciągle trwa jedni pracują inni korzystają z ich pracy.
  A w przedmiotowym temacie coś musi być na rzeczy skoro do Rady Powiatu wpłynęło pismo z tyloma ciekawymi faktami. Ludzie wiedzą więcej niż się komuś wydaje i hejterom też. Żyją jeszcze świadkowie różnych tamtych zdarzeń a współczesne poczynania i dokonania gwiazdora potwierdzają cel jego dążeń przyjęty w tamtych latach.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-12 10:35:37

  Mnie zastanawia jedno , dlaczego dawny burmistrz tak mocno nienawidzi PIS-u."
  Bo nie chce Białorusi, woli Koreę Północną. Wszyscy zadowoleni, klaszczą, mają swoje "☀". Szczęście absolutne tylko ludzie coraz bardziej głodni. Pełne szczęście.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-12 10:44:40

  Ciekawe, że za PiS pracujący obywatele dają dla potrzebujących, a za POdłej wladzy nie chcieli dawać. Dawali oszustom vat-owskim, paliwowym, reprywatyzacyjnym itd., itp. Nie daje do myślenia?

 • gość 2019-04-12 11:03:05

  Oszustów vat-owskich nie było i nie ma, to chora wydumka. Jednak zakamuflowani oszuści są Polakom znani.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-12 11:20:32

  Pracujący zarabiający obywatele dają potrzebującym za PiS, za POdłej władzy nie chcieli dawać. Czy to nie daję do myślenia? Ale trzeba mieć szare komórki.

 • gość 2019-04-12 16:17:31

  Czyżby słynna "puszka pandora" się otworzyła?

 • Gość - niezalogowany 2019-04-12 20:48:50

  Daglas to cieńki bolek, hihihi

 • Zorżyk - niezalogowany 2019-04-12 23:43:55

  A Klafetka nie zostawił po sobie teczek utajnionych konfidentów? A może ktoś inny ma u siebie ciekawe teczki person z regionu jak Kiszczak Bolka. Były jasnowidz nie wygląda mi na twardego gościa.
  Słyszałem jak z płaczem prosił człowieka, żeby mu pomógł w powrocie, potem jak obrósł w piórka go obrażał.

 • gość 2019-04-13 08:16:39

  Odchodząc podrzucił kukułcze jajo. Wytypował następcę. Wprowadził na "salony". A nadzór pełni służebnica i chrześniak. Przypadek? W nagrodę? Ile warty jest następca..?..skoro o nim guru głosi, że na szpitalu się nie zna. A na czym się zna?

 • gość 2019-04-13 10:58:53

  Na czym się zna? Bardzo dobrze zna się na opłatach śmieciowych, dobrze wie jak ogołocić mieszkańców z kasy , którą otrzymali za rządów PIS-u

 • gość 2019-04-13 14:33:36

  Notatniki Sobowa....

 • gość 2019-04-13 14:48:08

  Kto tak naprawdę rządzi? Ci, którzy mają teczki?

 • Gość - niezalogowany 2019-04-13 18:33:25

  Wszyscy byli milicjanci to ubecja powinno się tych łobuzów zamieść pod śmietnik

 • gość 2019-04-14 10:06:58

  Rządzą ci co mają kwity za pomocą tych co są na kwitach. A reszta? W zakamuflowanej niewoli! Niestety.

 • gość 2019-04-15 16:31:31

  A urzędy skarbowe i wszystkie prokuratury posiłkują się anonimami i donosami i często wszczynają śledztwa na ich podstawie. To dlaczego POWIAT nie chce?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY okienne (89 zł/szt), DRZWI moskitierowe (449 zł/szt), Rolety termiczne i zaciemniające. PRODUCENT ze Szczecinka - Najniższe ceny i szybki..


Zobacz ogłoszenie

mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię mechanika

Warsztat samochodowy poszukuje kandydatów na stanowisko mechanika samochodowego. Opis stanowiska: -Naprawa samochodów osobowych oraz dostawczych...


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Tynkarz

Potrzebny tynkarz z doświadczeniem . Proszę o kontakt osób poważnych i konkretnych. Praca na terenie kraju i zagranicą


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"