:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

„Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”

„Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”
 • odpowiedź
  odpowiedź
 • umowa s.1
  umowa s.1
 • umowa s.2
  umowa s.2

Jako, że sztuka każdego rodzaju jest bliska memu sercu, postanowiłem dopytać co z naszym „Krukiem”. Korzystając z zalet demokracji, 21 czerwca zadałem w tej sprawie pytanie w Urzędzie Miasta.

Chyba był problem z zakwalifikowaniem pytania do gatunku głupich lub nie... lecz w końcu wczoraj, tydzień po ustawowym terminie, otrzymałem odpowiedź (przypominam – odpowiedź powinna nadejść bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 14 dni od złożenia wniosku)... cóż, to tylko 7 dni poślizgu, a do zrobienia skany aż 3 stron.

No, ale do rzeczy  - sprawa mnie lekko zbulwersowała, bo o ile jeszcze jakoś jestem w stanie zrozumieć ławki – jaja, po 32 tys. zł za sztukę (bo chociaż fizycznie są), o tyle z Krukiem jest nieco inaczej. Według odpowiedzi  SAPiKu, autor już otrzymał całość wynagrodzenia, czyli 25 tysięcy zł... a ptaka nie ma. Obiło mi się o uszy, a raczej czytałem już, że problem leży w montażu rzeźby – autor twierdził, że to „działka” miasta, UM twierdzi, że o montaż dba autor. Słowo przeciw słowu... a co mówi umowa pomiędzy autorem a SAPiKiem?

1. Ostatnim „składnikiem” zamówienia jest rzeźba z żywicy poliuteranowej. Umowa dość precyzyjnie charakteryzuje wszystkie etapy wykonania rzeźby (projekt, model 1:10, model 1:1, wykonanie odlewu... i na tym koniec.
2. Termin wykonania zamówienia: 1 maja 2016 r. Tego komentować chyba nie muszę.
3. Jak to w płatnościach bywa, autor otrzymał zaliczkę w wysokości 10 tys. zł, a pozostała należność miała być przekazana w ciągu 14 dni od odebrania zamówienia (całość została już przekazana... niestety odpowiedź SAPiKu nie precyzowała kiedy, ale i ja o to nie zapytałem). Wygląda na to, że Kruk został odebrany.
4. „Odbiór Zamówienia nastąpi u Zamawiającego w dniu wykonania montażu.

Pytanie: na jakiej podstawie zostało odebrane zamówienie czegoś, co miało być na wieży, a wygląda na to, że nie ma tego w ogóle? Przynajmniej ja ptaka nigdzie nie widziałem.  Zarzuty, a nawet wyrok dla urzędnika  za wyłudzenie to w naszym mieście nic nowego. Wygląda to podejrzanie. W głowie też świta mi „opcja druga” –może  otworzyły się oczy tym, którzy decydowali i wstydzą się pokazać ludziom to coś, za co zapłaciliśmy?
Co o tym myśleć? Może to i dobrze ;)
 


janusz mirosław blog kruk szczecinek - komentarze opinie

 • Władysław Urbański 2017-07-13 10:57:26

  To się chyba nazywa niekorzystne rozporządzanie mienie publicznym,a kruk został chyba skradziony i to tez podlega pod kk. Oj coraz więcej KRYMINALNYCH watków w naszym Ratuszu. I tacy ludzie maja czelność pouczać innych ??? :)

 • Janusz Mirosław 2017-07-13 11:08:18

  ...a żeby nie było niejasności - skany papierów niżej: http://imgur.com/a/kpKNl

 • gość 2017-07-13 11:48:10

  Kruk ożył i odleciał;) a, że po terminie ustawowym Urząd raczył odpowiedzieć, to chyba nic nowego dla jakiegokolwiek urzędu w tym kraju:)

 • gość 2017-07-13 17:24:05

  W sumie,dobrze ze tego kruka nie ma....wystarczy żywe ptactwo wokół ;)

 • gość 2017-07-13 22:15:55

  może teraz plastikową papugę zamówić za 50 tysięcy, żeby pasowała do palm, a na placu Wolności olbrzymiego misia?:)

 • gość 2017-07-14 07:35:00

  Miś: Powiedz mi po co jest ten miś? Hochwander: Właśnie, po co? Miś: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi? Hochwander: Protokół zniszczenia... Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.

Dodajesz jako: Zaloguj się