:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

Kup cegiełkę, zwiedzaj za darmo

Mieszkańcy, którzy nie zdążyli jeszcze nabyć cegiełki na zakup pośmiertnego talara księżnej Jadwigi Brunszwickiej, mają czas jeszcze tylko do czwartku, 31 października

Przypomnijmy. W lipcu br. roku dyrekcja Muzeum Regionalnego w Szczecinku wraz z zaprzyjaźnionym Polskim Towarzystwem Historycznym zadecydowała o zakupie niezwykle unikalnego eksponatu. Jest nim wybity w srebrze talar pośmiertny, poświęcony księżnej Jadwidze Brunszwickiej. Wzbogacenie muzealnych zbiorów o ten cenny nabytek ma niejako uświetnić przyszłoroczny jubileusz 100-lecia istnienia muzeum. 

- Talar pośmiertny ks. Jadwigi Brunszwickiej to obiekt wyjątkowy – powiedział podczas prezentacji talara w lipcu br. Jerzy Dudź. - Talar ten został wybity w 1654 roku w Szczecinie. Jest wybity w srebrze. Ma 5 cm średnicy. Księżnej Jadwigi chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Była to jedna z najbardziej znanych postaci Szczecinka. W ciągu całego 700-lecia historii Szczecinka jest osobą chyba najbardziej zasłużoną.

- Talar ks. Jadwigi jest niezmiernie rzadki. Oprócz tego, zakupionego przez nas eksponatu, jest prawdopodobnie tylko jeden. Kiedy tylko zobaczyliśmy ten talar na aukcji w Warszawie, postanowiliśmy go zakupić, nie oglądając się na nic. Ponieważ w przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie założenia muzeum w Szczecinku, dobrze by było, aby całe społeczeństwo Szczecinka miało udział w pozyskaniu tego cennego obiektu. I tak zrodziła się myśl o sprzedaży cegiełek - dodał dyrektor. 

Koszt zakupu unikatowego eksponatu był niemały – na ten cel wydano 8 625 zł. Aby zebrać tę sumę wydrukowano 1 250 cegiełek. Większa część z nich ma nominał 5 zł. Reszta jest o 10 zł nominale. W centrum cegiełki widnieje talar, obok znajduje się portret ks. Jadwigi, a po przeciwnej stronie notatka poświęcona księżnej. Cegiełki o dwu różnych nominałach odróżnia kolorystyka: cegiełka o wartości 5 zł jest w kolorze czerwonym, zaś ta o wartości 10 zł została wydrukowana w kolorze zielonym. Każda poszczególna cegiełka odznacza się wymiarami 17 na 8 cm. 

Cegiełki sprzedawane w kweście na rzecz zakupu talara pośmiertnego ks. Jadwigi Brunszwickiej można nabyć m.in. w Muzeum Regionalnym w Szczecinku, jak również w Miejskiej Jednostce Obsługi Oświaty. Rozprowadzają je także członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego. Okazuje się, że cieszą się one sporym zainteresowaniem. 

- Cegiełki faktycznie cieszą się dużym zainteresowaniem, są również rozprowadzane wśród uczniów w różnych szkołach. Jeszcze nie mam pełnych meldunków i nie wiem, ile dokładnie udało się ich sprzedać. Mogę natomiast powiedzieć, ze ja sam sprzedałem trochę cegiełek na łączną sumę ok. 800 zł. Cegiełki rozprowadzają także członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego i gdyby każdemu z nich udało się zebrać powiedzmy po 500 zł to obawiam się, że tych cegiełek mogłoby zabraknąć – mówi Jerzy Dudź. 

Każdy, kto zakupi taką cegiełkę i tym samym wspomoże zakup pośmiertnego talara ks. Jadwigi będzie mógł do końca br. roku za darmo zwiedzać szczecineckie muzeum. Dodajmy, że w holu szczecineckiego muzeum dostępne są darmowe książki, które pozostały po inwentaryzacji muzealnej biblioteki.(mg)

 

 


Kup cegiełkę, zwiedzaj za darmo komentarze opinie

  • zbycho52 - niezalogowany 2013-10-24 12:06:27

    Podoba mi sie taka incjatywa,chetnie bym wzial udzial,ale mieszkam za daleko ood Szczecinka,nie mam mozliwosci kupna cegielki,a moze istnieje jakies konto na ktore mozna cos wplacic,to prosze o podanie do publicznej wiadomosci.Mysle,ze znalazloby sie wiecej chetnych bylych mieszkancow Szczecinka,mieszkajacych daleko od tego miasta,ktorzy chetnie dokonaliby jakies malej wplaty.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com