21°C lekki deszcz

Kup cegiełkę, zwiedzaj za darmo

Mieszkańcy, którzy nie zdążyli jeszcze nabyć cegiełki na zakup pośmiertnego talara księżnej Jadwigi Brunszwickiej, mają czas jeszcze tylko do czwartku, 31 października

Przypomnijmy. W lipcu br. roku dyrekcja Muzeum Regionalnego w Szczecinku wraz z zaprzyjaźnionym Polskim Towarzystwem Historycznym zadecydowała o zakupie niezwykle unikalnego eksponatu. Jest nim wybity w srebrze talar pośmiertny, poświęcony księżnej Jadwidze Brunszwickiej. Wzbogacenie muzealnych zbiorów o ten cenny nabytek ma niejako uświetnić przyszłoroczny jubileusz 100-lecia istnienia muzeum. 

- Talar pośmiertny ks. Jadwigi Brunszwickiej to obiekt wyjątkowy – powiedział podczas prezentacji talara w lipcu br. Jerzy Dudź. - Talar ten został wybity w 1654 roku w Szczecinie. Jest wybity w srebrze. Ma 5 cm średnicy. Księżnej Jadwigi chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Była to jedna z najbardziej znanych postaci Szczecinka. W ciągu całego 700-lecia historii Szczecinka jest osobą chyba najbardziej zasłużoną.

- Talar ks. Jadwigi jest niezmiernie rzadki. Oprócz tego, zakupionego przez nas eksponatu, jest prawdopodobnie tylko jeden. Kiedy tylko zobaczyliśmy ten talar na aukcji w Warszawie, postanowiliśmy go zakupić, nie oglądając się na nic. Ponieważ w przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie założenia muzeum w Szczecinku, dobrze by było, aby całe społeczeństwo Szczecinka miało udział w pozyskaniu tego cennego obiektu. I tak zrodziła się myśl o sprzedaży cegiełek - dodał dyrektor. 

Koszt zakupu unikatowego eksponatu był niemały – na ten cel wydano 8 625 zł. Aby zebrać tę sumę wydrukowano 1 250 cegiełek. Większa część z nich ma nominał 5 zł. Reszta jest o 10 zł nominale. W centrum cegiełki widnieje talar, obok znajduje się portret ks. Jadwigi, a po przeciwnej stronie notatka poświęcona księżnej. Cegiełki o dwu różnych nominałach odróżnia kolorystyka: cegiełka o wartości 5 zł jest w kolorze czerwonym, zaś ta o wartości 10 zł została wydrukowana w kolorze zielonym. Każda poszczególna cegiełka odznacza się wymiarami 17 na 8 cm. 

Cegiełki sprzedawane w kweście na rzecz zakupu talara pośmiertnego ks. Jadwigi Brunszwickiej można nabyć m.in. w Muzeum Regionalnym w Szczecinku, jak również w Miejskiej Jednostce Obsługi Oświaty. Rozprowadzają je także członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego. Okazuje się, że cieszą się one sporym zainteresowaniem. 

- Cegiełki faktycznie cieszą się dużym zainteresowaniem, są również rozprowadzane wśród uczniów w różnych szkołach. Jeszcze nie mam pełnych meldunków i nie wiem, ile dokładnie udało się ich sprzedać. Mogę natomiast powiedzieć, ze ja sam sprzedałem trochę cegiełek na łączną sumę ok. 800 zł. Cegiełki rozprowadzają także członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego i gdyby każdemu z nich udało się zebrać powiedzmy po 500 zł to obawiam się, że tych cegiełek mogłoby zabraknąć – mówi Jerzy Dudź. 

Każdy, kto zakupi taką cegiełkę i tym samym wspomoże zakup pośmiertnego talara ks. Jadwigi będzie mógł do końca br. roku za darmo zwiedzać szczecineckie muzeum. Dodajmy, że w holu szczecineckiego muzeum dostępne są darmowe książki, które pozostały po inwentaryzacji muzealnej biblioteki.(mg)

 

 

Kup cegiełkę, zwiedzaj za darmo komentarze opinie

  • zbycho52 - niezalogowany 2013-10-24 12:06:27

    Podoba mi sie taka incjatywa,chetnie bym wzial udzial,ale mieszkam za daleko ood Szczecinka,nie mam mozliwosci kupna cegielki,a moze istnieje jakies konto na ktore mozna cos wplacic,to prosze o podanie do publicznej wiadomosci.Mysle,ze znalazloby sie wiecej chetnych bylych mieszkancow Szczecinka,mieszkajacych daleko od tego miasta,ktorzy chetnie dokonaliby jakies malej wplaty.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com

temat.net: archiwum, - więcej informacji