:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 9°C
powietrze B. dobre
Ładny, lipcowy dzień
Temat Szczecinecki 12/08/2017 09:09

Uliczna scenka z lipca 1975 roku. O lipcowym święcie obchodzonym 22 lipca z okazji ogłoszonego Manifestu PKWN, notabene zatwierdzonego 31 lat wcześniej przez samego Stalina, świadczą jedynie czerwone i biało-czerwone flagi na latarniach. 


Trzeba dodać, że nie było tak uroczyście obchodzone jak to 1 maja uważane za Święto Pracy. Większości, a już szczególnie najmłodszym, państwowe lipcowe święto kojarzyło się wyłącznie ze słodyczami pochodzącymi od Wedla przemianowanego wtedy na 22 Lipca. 
Co tu dużo mówić, święto było popularne, ponieważ to był dodatkowy dzień wolny od pracy. Poza tym, już w przededniu rzucano do sklepów większą ilość towarów. W parku odbywał się festyn połączony ze sprzedażą tego, czego w sklepach brakowało – głównie kiełbasy, piwa, kamyczków i cukierków czekoladowych.
Wprawdzie zdjęcie jest w odcieniach szarości, ale w tym czasie ulice w Szczecinku też były szare. Bloki wzdłuż dz. ul. Wyszyńskiego, a wtedy Żukowa, były jeszcze całkiem nowe, ale za to pomalowane na żółto-brązowy kolor (tylko taki był dostępny w hurtowniach). 
Ruch kołowy w porównaniu z dzisiejszym - niewielki. Ot, gdzieś tam właśnie przejechał motocyklista na swoim WSK z „garnkiem” na głowie, zostawiając po po sobie smugę niebieskiego dymu. Samochodów osobowych jak na lekarstwo, a jeśli już, to wyłącznie duże Fiaty, Moskwicze i Wartburgi. Za to roiło się od dostawczych Żuków, Nysek i ciężarowych Starów. 
Na pierwszym planie mężczyzna w średnim wieku niesie skręcające się pod własnym ciężarem wielkie, kartonowe pudło. Najwyraźniej zakupy były udane. Całkiem spore tłumy na chodnikach świadczą, że tego dnia być może niejedna osoba wróci do domu uszczęśliwiona, że nareszcie coś udało się zdobyć.
                                                                   

 (jg)

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

lipiec szczecinek historia - komentarze opinie

 • gość 2017-08-12 09:37:50

  Uliczna scenka z lipca 1975 roku. O lipcowym święcie obchodzonym 22 lipca z okazji ogłoszonego Manifestu PKWN, notabene zatwierdzonego kilka dni wcześniej przez samego Stalina, świadczą jedynie czerwone i biało-czerwone flagi na latarniach.
  Wychodzi na to,ze PKWN zostal zatwierdzony przez Stalina dopiero w 1975 r.No toStalin,byl potezny,bo nawet po swojej smierci cos zatwierdzal,a tak na powaznie,to bardzo tendencyjnie zostalo to napisane.

 • gość 2017-08-12 10:25:59

  Nie widzę tendencyjności, ale dwa błędy autor popełnił. Rzeczywiście z artykułu można wywieść, że Józef Stalin w lipcu 1975 roku zatwierdził Manifest PKWN:)) Dość egzotyczne zważywszy, że Józef Stalin zmarł w 1953 roku. Drugi błąd to błąd ortograficzny:))) Błędna pisownia nazw pojazdów " Fiaty, Moskwicze i Wartburgi, Żuki, Nyski i Stary" z wielkiej litery, zamiast z małej. Wyjaśnić trzeba autorowi, że jeśli słowo poprzedzone jest wyrazem, który wskazuje na to, że mamy do czynienia z nazwą marki samochodu piszemy je wielką literą np. jechał pojazdem marki Fiat, a jeśli słowo występuje jako nazwa wyrobu powinno być napisane– małą literą, np. jechał fiatem, Kupił małego fiata. W artykule powinno być fiaty, moskwicze i wartburgi, żuki, nyski i stary.

 • gość 2017-08-12 10:38:39

  no zajebiście było. Super czasy, może wrócą jeszcze?

 • gość 2017-08-12 10:46:20

  TNS Polska: w półwieczu najlepiej ocenialiśmy rok 1975, najgorzej 1981
  Z zestawienia wynika, że bardzo dobrze oceniono 1975 r., ale już wydarzenia z Czerwca 1976 spowodowały drastyczny spadek wskaźników, na poziom poniżej zera. "Mimo strajków, brutalnych pacyfikacji, podwyżek i problemów z zaopatrzeniem, w wymiarze osobistym badanych, którzy 1976 r. oceniali pozytywnie, było nadal więcej niż tych, którzy oceniali go negatywnie" - wskazano.
  Dlatego pisze o tendecyjnosci,autor pisze,ze nic nie bylo,ze cos tam rzucili z okazji 22 Lipca,a sondaze przeprowadzone wsrod spoleczenstwa wykazaly,ze jednak rok 1975 byl bardzo dobrze oceniany przez spoleczenstwo,co nastapilo w nastepnych latach to juz inna sprawa.

 • gość 2017-08-12 11:05:50

  Kiedy był robiony sondaż ? na jakiej grupie mieszkańców Szczecinka? Sondaże sondażami a kto inny wygrywa wybory:))) Nie widzę tendencyjności w artykule. Autor napisał o brakach towarowych, szarych ulicach i małym ruchu ulicznym. We wszystkich krajach komunistycznych pod każdą szerokością geograficzną to występuje, nawet dziś na Kubie, czy w Wenezueli. W podanym przez ciebie sondażu mowa jest o ocenę roku 1975 w wymiarze osobistym: każdy miał wtedy pracę, jakoś funkcjonował w PRLowskiej rzeczywistości ("meble, mały fiat, oto marzeń szczyt" Perfect), nie zmienia to faktu, że ulice były szare, występowały niedobory towarowe, samochodów było mało.

 • gość 2017-08-12 11:46:56

  Pokazałem foto swojemu tacie. Mówi, że jak w pogotowiu wtedy na karetce jeździł, to im kazali takie "balety" obstawiać. Jeździli karetkami zamiast po ludzi, to za tymi Moskwiczami właśnie :) W momencie, kiedy o tym rozmawialiśmy weszła mama do pokoju i mówi: "Już ja cię pamiętam, jaki ty najeżdżony w tym lipcu wracałeś do domu" :D Ale zgodnie mówią, że fajne czasy były - tylko ciężkie chwilami.

 • gość 2017-08-12 15:06:30

  //opinie.wp.pl/tns-polska-w-polwieczu-najlepiej-ocenialismy-rok-1975-najgorzej-1981-6126018235664001a
  Wez sobie poczytaj to sie dowiesz wiecej.To jest ocena z 50 lat a nie tylko z roku 1975.Do roku 1975 towar byl w sklepach(oczywiscie nie taki wybor jak dzisiaj),ale nie mozna pisac,cytuje"W parku odbywał się festyn połączony ze sprzedażą tego, czego w sklepach brakowało – głównie kiełbasy, piwa, kamyczków i cukierków czekoladowych."W tym czasie w sklepach bylo piwo,wedliny i mieso itd.Najgorzej jest jak zabiera glos,kto tamte czasy zna tylko z opowiadan,lub z dzisiejszej propagandy.Puste polki nastaly po roku 1975,a do tego roku wlasnie odnosi sie redaktor,aniedo okresu pozniejszego-

 • gość 2017-08-12 15:13:30

  No dobra co do tego zacytowanego zdania masz w pełni rację, zgadzam się z Tobą:) Gdybyś wcześniej był precyzyjniejszy nie byłoby sporu:)) Wniosek z tego taki, że autor artykułu nie do końca się przyłożył :)))

 • Gość - niezalogowany 2017-08-12 16:13:08

  Co za tendencyjność tego artykułu.W 1975 roku w sklepach niczego nie brakowało,nie było oczywiście takiego wyboru jak dzisiaj ale generalnie wszystko można było bez żadnego problemu kupić.Dobre,bezpieczne czasy były,praca była wszędzie,nie było żadnych "uchodźców" ani żadnego eurochlewu.Nikt nie czuł się zagrożony.

 • Gość - niezalogowany 2017-08-12 16:21:45

  Socjalizm, praca, równość, pokój...bezpieczne dobre czsy

 • gość 2017-08-12 16:27:34

  Polska osła w siłę, a ludziom żyło się dostatnio, np.
  - 1956 w Poznaniu
  - studentom w 1968
  - stoczniowcom w 1970

  Poputczików jak widać nigdy nie będzie brakować panie Gasiul. Komuna zrobiła swoje. Przy w miarę pełnej lodówie wojska okupacyjne nawet nie przeszkadzały.

 • gość 2017-08-12 17:09:14

  mówimy o konkretnym 1975 roku, z punktu widzenia zwykłego, szarego mieszkańca Szczecinka. Taki szary mieszkaniec w 1975 roku miał zapewnione bezpieczeństwo socjalne, mieszkanie, pracę, skromne dochody, nie było tyle stresu. Po 1989 roku mimo, że władzę przejęła Solidarność, zabrakło solidarności przez małe "s", No i mamy to co mamy: kult pieniądza, powszechny egoizm, złodziejstwo trwoga o pracę, marne zarobki dużej części społeczeństwa, kiedyś dyrektor przedsiębiorstwa państwowego musiał się liczyć z załogą dziś robi co chce, zarabia ogromne pieniądze i czuje się jak pan i władca. Solidarność tyle mówiła o obronie praw pracowniczych, a akurat pod tym względem jest gorzej niż było. Teraz wojska amerykańskie w Polsce nie przeszkadzają i prosimy się żeby było ich tu więcej. Jak nie Aria Czerwona to US Army. Czemu Polska nie może być Polską bez obcych wojsk?

 • Gość - niezalogowany 2017-08-12 18:42:44

  Do tego antykomucha, trzeba było pracować a nie strajkować. I po co walczyliście jak i tak wasi przyjaciele z zachodu mieli was w du....ie. Za Gierka do dziś gdyby był socjalizm to mogliśmy być takimi europejskimi chinami, a tak zniszczyliście PRL i macie agresywny kapitalizm. TERAZ JESTEŚCIE NIEWOLNIKAMI TERAZ SOBIE POSTRAJKUJCIE.

 • gość 2017-08-12 19:31:32

  Do zwolennika chińskiego modelu komunizmu:))Komuś trzeba tu przypomnieć, że komunizm zbankrutował w całej Europie, bo z założenia to jest utopia i nie może się udać. Nieważne czy polski robotnik by strajkował czy nie to i tak by to padło. A w Chinach obecnie jest jeszcze bardziej krwiożerczy kapitalizm niż w Polsce . Zamordyzm i nie liczenie się z ludźmi tam jest od lat, więc wierz mi nie chcesz modelu chińskiego w Polsce:))) Swoją drogą kto by pomyślał, że w Szczecinku są miłośnicy Deng Xiaopinga i Mao Tse tunga:))) Może jeszcze fan Kim Ir Sena albo Envera Hodźy się znajdzie?;)) Czekamy:)))

 • gość 2017-08-13 00:34:36

  Cytuję gościa z 2017-08-12 17:09:14
  "...mówimy o konkretnym 1975 roku, z punktu widzenia zwykłego, szarego mieszkańca Szczecinka. Taki szary mieszkaniec w 1975 roku miał zapewnione bezpieczeństwo socjalne, mieszkanie.......
  i tu przestań ględzić... kolejka po socjalistyczne mieszkanie miejskie w tamtym "ZGM", 15 mieszkań rocznie na 500 potrzebujących,... 15 lat oczekiwania dla członka w SzSM... Nie opowiadaj pierdołów....

 • gość 2017-08-13 10:39:22

  Ale się uśmiałam przy tej wypowiedzi ..." i tu przestań ględzić... kolejka po socjalistyczne mieszkanie miejskie w tamtym "ZGM", 15 mieszkań rocznie na 500 potrzebujących,... 15 lat oczekiwania dla członka w SzSM... Nie opowiadaj pierdołów...."
  Prawda jest taka, że każdy kto zapisał się do PZPR dostawał mieszkanie prawie od ręki, tak jak teraz biedniejsi działacze PiS i PO w Szczecinku i w Polsce. Druga rzecz to bogatsi działacze PiS i PO w Szczecinku i w Polsce kupują sobie mieszkania bo na państwowych posadach zarabiają tysiące złotych oraz ich zatrudnione rodziny. Nic się nie zmieniło w tej kwestii od tamtego 1975 roku, partyjni działacze zawsze na swoje wyjdą...

 • gość 2017-08-13 11:40:16

  Pełna zgoda, ten biedny kraj jest okradany przez partyjniaków i działaczy wszelkiej maści a później się dziwią, że ludzie nie chcą chodzić na wybory. Po co? żeby przyłożyć rękę, żeby jeden złodziej zastąpił drugiego? Frekwencja na wyborach samorządowych zazwyczaj 30 % Partyjniaki i i ich rodziny same się wybierają. Precz z PZPR, przez z PO przez z PIS.

 • gość 2017-08-13 20:20:08

  najświeższa wiadomość dotycząca przyznawania mieszkań komunalnych - Kiedy kilka lat położona nad Zalewem Szczecińskim gmina Stepnica odzyskała 100 mln złotych zaległych opłat od Urzędu Morskiego, jej władze zdecydowały m.in. o budowie ponad 140 mieszkań komunalnych. Teraz inwestycja jest już ukończona a potrzebujący nadal nie mają gdzie mieszkać. W nowych mieszkaniach moszczą się gminni urzędnicy i ich rodziny - link do strony www - http://innpoland.pl/136603,Afera-z-mieszkaniami-dla-potrzebujacych-lokale-dostala-miejscowa-elita

 • Pająk - niezalogowany 2018-05-30 16:28:55

  SZCZECINEK. Łezka w oku. Moje rodzinne miasto. Nie widziałem Go od 30 lat. Mam z Nim same wspaniałe wspomnienia.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Praca w biurze obsługi klienta

Osoba do obsługi klientów - Szczecinek Dynamicznie rozwijająca się firma związana z turystyką dziecięcą i młodzieżową zatrudni osobę do pracy na..


Wynajmę sklep w Mosinie

Wynajmę sklep w Mosinie 71m2 od 1.01.2010


SERWIS OKIEN PCV -okres

OFERUJEMY SERWIS OKIEN PCV -regulacja okien -naprawa okuć -wymiana uszczelek -wymiana szyb -likwidacja przedmuchów -wymiana klamek


Sprzedam fajne, własnościowe

Sprzedam fajne, własnościowe mieszkanie: 58, 67 m2, 3 pokoje, kuchnia, łazienka/wc,przedpokój,III piętro,do remontu,12 rodzinna klatka w..


Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta: tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Sprzedam mieszkanie

Słoneczne, przestronne i bardzo ustawne mieszkanie – 58 mkw., 3 nieprzechodnie pokoje, odrębna jasna kuchnia i łazienka.Mieszkanie położone jest w..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


HP Probook i5 6GB RAM 240GB

Laptop HP Probook po przeglądzie w serwisie komputerowym posiadamy parę sztuk w ciągłej sprzedaży HP Probook modele 6560b 6570b cechy wspólne..


mieszkanie do wynajecia

kawalerka 29 m2 w Skotnikach 5 km od szczecinka , po remoncie , kuchnia i przedpokoj zabudowane , ogrzewanie gazowe , cieple , sloneczne


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"