:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C pochmurno z przejaśnieniami

Lekcja historii w szczecineckim Archiwum Państwowym. Otwarto wystawę "Pamięć Polski"

Jak w nieco odmienny od tradycyjnych sposobów opowiedzieć o historii Polski? Dostępnych sposobów na przeprowadzenie ciekawej lekcji jest obecnie mnóstwo. Z takiej właśnie możliwości skorzystała w piątek, 8.06 młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety w Szczecinku. Licealiści odwiedzili szczecinecki oddział Archiwum Państwowego w Koszalinie i wzięli udział w otwarciu znanej już w całym kraju wystawy „Pamięć Polski. I Edycja Krajowej Listy Programu UNESCO Pamięć Świata”.

Ekspozycja składa się z 13 plansz pokazujących 11 bezcennych dokumentów przechowywanych w zbiorach 12 instytucji (z Gdańska, Krakowa, Kórnika, Poznania, Torunia i Warszawy), wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Wśród nich są: Konstytucja 3 maja 1971 r., Złoty Kodeks Gnieźnieński z XI wieku, Kronika Galla Anonima z XII wieku, Akt lokacyjny miasta Krakowa z 1257 r., Kazania świętokrzyskie  z XIII wieku, rekopis „Pana Tadeusza” ukończony w 1834 r. i inne.

Uczniowie podczas krótkiego wykładu mogli zapoznać się z wizerunkami najważniejszych w polskim dziedzictwie kulturowym dokumentów. Każdy z nich został także opatrzony ogólną charakterystyką, prezentującą ich losy od momentu powstania, a także opisem miejsc, gdzie są obecnie przechowywane. Lekcja polskiej historii przeprowadzona w budynku Archiwum Państwowego wpisała się w obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów. Warto nadmienić, że niedługo archiwum udostępni wystawę dokumentów z II Edycji Krajowej Listy Programu UNESCO, która została zainaugurowana w 2016 roku. 

Wystawa prezentowana będzie do 31 października 2018 roku. Wstęp jest bezpłatny. 
 


archiwum państwowe wystawa pamięć polski unesco szczecinek - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się