:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Lepszy dron i wyciąg niż publiczna toaleta, czyli po co komu budżet obywatelski

Lepszy dron i wyciąg niż publiczna toaleta, czyli po co komu budżet obywatelski

Integracyjne place zabaw czy pomosty dla niepełnosprawnych wędkarzy? Gigantyczna zjeżdżalnia czy pole namiotowe? Nowa rzeźba, czy może postawienie wielkiego napisu Szczecinek, przy którym każdy mógłby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? To tylko przykładowe przedsięwzięcia, które mogłyby zostać wpisane do planu inwestycyjnego miasta. Ale czy mieszkańcy Szczecinka takich wydatków w ogóle potrzebują? Kto ma o tym zadecydować? Radni głosujący zgodnie z polityką rządzącej w mieście partii? Tu pomocny okazałby się budżet obywatelski. Ale kto i dlaczego takiego rozwiązania nie chce?


Oczywiście zaraz pojawią się głosy krytyczne. Że przecież po co w ogóle zawracać sobie głowę takim budżetem, skoro każdy samorząd co roku dysponuje pulą, którą można przeznaczyć na inwestycje miejskie? Że przecież burmistrz i reprezentujący mieszkańców radni z założenia doskonale wiedzą, jakie potrzeby ma lokalna społeczność. Wszyscy znakomicie orientują się, która sprawa najbardziej doskwiera starszej Iksińskiej, z czym boryka się pracujący na zmiany Kowalski, a co marzy się młodym Nowakom. Poza tym, jeśli ktoś wygrał wybory, to jakim budżetem dysponuje? Wiadomo, że jeśli Platformę Obywatelską wybrali obywatele, to i budżet miasta będzie z założenia „obywatelski”. Taki pogląd się lansuje, i to całkiem serio. A jak się jeszcze doda, że to całe zamieszanie z wymyślaniem dodatkowego głosowania dla mieszkańców, konsultacji, spotkań i zgłaszania projektów, może generować dodatkowe koszty, to odpowiedź nasuwa się sama. Budżet obywatelski to zbytek i bzdura. Lepiej jest oddać pełną dyspozycję w ręce tych, którzy na rządzeniu i dzieleniu miejskich pieniędzy znają się najlepiej. I kropka.
Oczywiście można to wszystko tłumaczyć na podobne sposoby. Można też wmawiać mieszkańcom Szczecinka, że budżet obywatelski to pole do nadużyć. Albo, jak próbują to robić obecni rządzący i przebierający nogami w blokach startowych ich partyjni następcy, że szczecinecczanie dzięki wybranej w wyborach Platformie Obywatelskiej od dawna mają w mieście „obywatelski” budżet, który na dodatek sprawdza się świetnie. To się dzieje naprawdę. Ale można również spróbować nie oszukiwać mieszkańców i podejść do tego zagadnienia nieco inaczej.
Żadna najśmielsza obietnica wyborcza, która pewnie niejednokrotnie padnie z ust obecnych kandydatów, nie jest w stanie przebić pomysłowości tych, którzy to miasto rzeczywiście tworzą. To, jak postrzegają swoje miasto jego mieszkańcy, jest najcenniejsze. Myśląc o wielkim stoku narciarskim, planując budowę nowoczesnego obserwatorium astronomicznego, kolejki linowej przecinającej jezioro czy nawet urządzając niby najbardziej wypasiony, a w rzeczywistości najbardziej niebezpieczny w mieście plac zabaw, nie myśli się o tym, czy z takich, samodzielnie przygotowanych prezentów ucieszą się lokalni odbiorcy. Owszem, spektakularne mega inwestycje są fajne, bo np. świetnie sprawdzają się na ulotce wyborczej. Ale bywa, że z takiej napompowanej, kosmicznej perspektywy super, ekstra, hiper, byczych i oryginalnych wydatków - nie dostrzega się rzeczywistych, z pozoru błahych i prozaicznych potrzeb. 
Skąd rządzący miastem mają wiedzieć, czy dla mieszkańców ważniejsza jest Dafne, czy Kruk, plener malarski studentów z Łodzi, czy warsztaty rzeźbiarskie młodych artystów z Warszawy? Czy nie lepiej postawić na tutejszych, utalentowanych młodych ludzi? Na jaki projekt zagłosowaliby seniorzy? Co jeszcze bardziej zaktywizowałoby młodych sportowców, rodziców dzieci w wieku szkolnym, młodzież? Jaki pomysł w budżecie obywatelskim poparłyby osoby stawiające na zdrowy styl życia? Czego oczekiwaliby właściciele czworonogów, ludzie zatroskani losem zwierząt? Rowerzyści, kierowcy, piesi? Osoby niepełnosprawne, ciężko chore? Na co postawiliby szczecinecczanie pragnący zainwestować w edukację swoich dzieci? Ludzie nastawieni na rozwój turystyki? Czy liczba głosów, którą uzyska dany projekt, nie będzie dla burmistrza i radnych sygnałem mówiącym o rzeczywistych potrzebach w mieście? A może odpowiedzą na wszystkie te problemy ma być zorganizowany raz w roku przez osiedlową radę… piknik?
Ale, ale. Gdybyśmy, nie daj Boże, dopuścili do sytuacji, w której to mieszkańcy sami będą decydować o denerwujących ich sprawach: czujnikach jakości powietrza na każdym multimedialnym przystanku, o uporządkowaniu każdej rozpadającej się huśtawki czy piaskownicy, brakujących i świetnie działających kamerach monitoringu, o faktycznie potrzebnych sąsiedzkich spotkaniach, warsztatach i projektach - mogłoby się okazać, że nie jedyna i słuszna „obywatelska” władza jest autorem świetnie wypadającego w przedwyborczych podsumowaniach dobrobytu i sukcesu. Do tego dochodzi jeszcze brak kontroli nad niechcianymi przez władzę pomysłami. Bo oto nagle okazałoby się, że mieszkańcy inaczej widzieliby swoje otoczenie niż myślą rządzący. 
Może zamiast kolejnego wypasionego pomysłu większa część mieszkańców woli dokapitalizować szczecineckie hospicjum? Inni może wsparliby budżet wzorcowego w Polsce schroniska dla zwierząt? Jeszcze inni znaleźliby sposób na pomoc seniorom albo zwiększenie oferty zajęć pozalekcyjnych dla dzieci niepełnosprawnych? Nagle sztandarowe programy zdrowotne, forsowane przez obecnego burmistrza, można by było zamienić na takie, które faktycznie wpłyną na poprawę stanu zdrowia młodych i nie tylko szczecinecczan. Dron okazałby się niepotrzebny, a w mieście pojawiłyby się nowe, publiczne toalety. I co wtedy?
To oczywiście tylko przykłady. Ale jaki z tego wniosek? Budżet obywatelski to nie tylko hasło, niosąca pozorne działanie idea. To faktyczna siła w rękach mieszkańców i możliwość zatrzymania w mieście wydatków i inwestycji niepotrzebnych oraz zbyt kosztownych. To możliwość wypracowania modelu współrządzenia, który sprawdza się w wielu miastach. Innych na takie rozwiązanie stać. Pojawia się więc pytanie: co ze Szczecinkiem? Czy my pod tym względem jesteśmy gorsi? Odpowiedź nasuwa się sama. Co więcej, jeśli u sterów nadal pozostaną ci, co dotychczas, można przypuszczać, że mieszkańcy Szczecinka powinni zapomnieć o możliwości choćby wypróbowania, jak w ich Małej Ojczyźnie działa budżet obywatelski. To nic, ze szczecinecczanie, tak jak inne miasta w kraju, mają do tego prawo. Lepiej trwać w tym, co jest, nie zważając, że Szczecinek jak każde inne europejskie i nowoczesne miasto, pełne jest pomysłowych, mądrych i chcących odpowiadać za to, co się dzieje w ich otoczeniu, obywateli.

 

Magdalena Szkudlarek-Szarkowska
Reklama

budżet obywatelski radni pomosty zjeżdżalnia pole namiotowe mieszkańcy partia rozwiązanie - komentarze opinie

  • z zawodu dyrektor - niezalogowany 2018-09-08 15:47:35

    Czy budowa jednego klopa ociepliłaby wizerunek rządzących?

  • gość 2018-09-09 06:59:38

    Brawo! Oto sedno sprawy. Popieram temat i myślę ,że zbliżające się wybory są do tego wręcz najlepszym momentem. Trzeba stawiać na nowe twarze oferujące właśnie takie pomysły " z życia wzięte". Przekonała mnie Pani - głosuję na nową twarz w tym wyścigu po władzę. Myślę że kandydatura Pana Krzysztofa Berezowskiego będzie wykonawcą ww sposobu rządzenia.

  • gość 2018-09-10 15:24:31

    Burmistrz MUSI BYĆ BEZPARTYJNY i w krawacie.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Wynajmę mieszkanie 2-pokojowe

Wynajmę od zaraz zadbane, czyste, ciepłe mieszkanie, niski czynsz. Dwa pokoje. Częściowo umeblowane. Wynajem minimum na okres 12 m-cy. Ulica..


Zobacz ogłoszenie

Kucharki / pomoce kuchenne -

Poszukujemy osób chętnych do pracy jako kucharze/kucharki i pomoce kuchenne. Od kandydatów oczekujemy min. 6 miesięcznego doświadczenia na podobnym..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy Monterów /

Spółka Energo-Remont z siedzibą w Gdańsku poszukuje osób na stanowisko: Monter / Monter-Spawacz Wymagania: - wykształcenie min. zawodowe lub..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy Monterów /

Spółka Energo-Remont z siedzibą w Gdańsku poszukuje osób na stanowisko: Monter / Monter-Spawacz Wymagania: - wykształcenie min. zawodowe lub..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

Szkolenie 5-cio dniowe MP z

UWAGA ZACHODNIOPOMORSKIE !!! OSZCZĘDZAJ PIENIĄDZE !!! 5-cio dniowe szkolenie z MP brwi, oczu i ust oraz korekt i kamuflaży, możesz odbyć już za..


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Tarot Numerologia Runy - Uczucia, praca, finanse, zdrowie. Oczyszczanie energetyczne Synchronizacja czakr. Zapraszam serdecznie.


Zobacz ogłoszenie

Do wynajmu mieszkanie w bloku

Mieszkanie o pow. 46 m2 na parterze . Trzy pokoje o powierzchniach 7 , 12 , 15 m2 .Pokój największy z aneksem kuchennym . Korytarz , łazienka z..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

50 - letni rencista poszukuje

Młody rencista podejmie się biurowej pracy zdalnej. Znajomość pakietu Office, Corel Draw, Photo Shop. Umiejętność tworzenia stron internetowych w..


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0D 116KM

PEŁNA DOKUMENTACJA PLUS KOMPLET KLUCZY ROK PRODUKCJI AUTA 2003 WYPOSAŻENIE: AUTOMATYCZNA KLIMATYZACJA Webasto KOMPUTER POKŁADOWY AIR BAG X6 PLUS..


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnimy Monterów /

Spółka Energo-Remont z siedzibą w Gdańsku poszukuje osób na stanowisko: Monter / Monter-Spawacz Wymagania: - wykształcenie min. zawodowe lub..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"