:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C pochmurno

Leśnicy pilnują choinek

temat.net: archiwum, Leśnicy pilnują choinek - zdjęcie, fotografia

Przed dniem Wszystkich Świętych na targowiskach w regionie, również w Szczecinku, można kupić ścięte gałęzie jodeł i świerków. Najczęściej pochodzą one z legalnego źródła, czyli ze szkółek leśnych i zrębów. Niestety, zdarzają się też kradzione. Właściciel trefnego towaru naraża się wówczas na surową grzywnę. 

    Zdaniem szczecineckich leśników, złodziejski proceder w ostatnich latach zdecydowanie „przysiadł. Niemniej jednak, nadal się zdarza. Ukradzione gałęzie drzewek iglastych są sprzedawane producentom nagrobnych stroików i wieńców. Straty leśników idą w solidne kwoty, straty w przyrodzie są nie do oszacowania.

    - Na szczęście z tym problemem w okolicach Szczecinka, jak i w samym mieście, stykamy się coraz rzadziej. Nadal jednak rejestrujemy przypadki kradzieży stroiszu w lasach – mówi „Tematowi” Jarosław Przygodzki, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. 

    - Dlatego także w tym roku, na terenie całej szczecineckiej dyrekcji, prowadzona będzie akcja pod kryptonimem „Stroisz”. Realizowana będzie między innymi przy wsparciu policjantów, którzy mogą kontrolować osoby i samochody poruszające się w okolicy lasów. Strażnicy leśni w towarzystwie policjantów czy strażników miejskich będą też lustrować miejskie targowisko.

 

    Jak nam powiedział J. Przygodzki, handlujący „choinkowym” asortymentem musi mieć świadectwo pochodzenia, czyli asygnatę lub rachunek z nadleśnictwa, ewentualnie zaświadczenie z prywatnej plantacji. - Kradzież stroiszu w lesie może zakończyć się nawet w sądzie i grzywną do 5000 złotych - ostrzegają leśnicy. (sw)

Leśnicy pilnują choinek komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com