:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C słabe opady deszczu

Letni poranek 1958

Historia, Letni poranek - zdjęcie, fotografia

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Jerzego Rapeckiego. Zamieszczamy jedynie jego najciekawszy fragment z uliczną scenką na pl. Wolności. 

W tle widoczny jest wlot w ul. 1 Maja. To jeden z letnich poranków 1958 roku. Na ścianach kamienic promienie słoneczne rysują cień postrzępionych murów ratusza. Miasto budzi się do życia. Właścicielka straganu zdążyła już ustawić skrzynki z owocami. Przed słońcem chroni ją rozciągnięty na drewnianym stelażu szary brezent. 

Wprawdzie w tym czasie targowisko było na placu Winnicznym, ale zwyczajowo handlowano tam jedynie we wtorki i piątki. Tutaj można było rozstawić się niemal każdego dnia. W tym czasie cały handel był uspołeczniony, ale płodami rolnymi mógł handlować niemal każdy. 

Właśnie przez plac nieśpiesznie przejeżdża dorożka na grubych oponach. W tym czasie w Szczecinku oprócz niej była jedna a może tylko dwie taksówki. Z pewnością jedną z nich był czarny opel kapitan. 

Z okna ratusza z koleżanką na schodach rozmawia z nudzącą się z braku petentów urzędniczka. Środkiem placu, w tym czasie krzyżowały się tutaj pod kątem prostym dwie asfaltowe jezdnie, noga za nogą powoli jedzie riksza ze stertą kołder(?). Ryksiarz przyodziany w służbowy fartuch zapewne jest dostawcą towaru do sklepów Miejskiego Handlu Detalicznego, a może Powszechnej Spółdzielni Spożywców?

Na ratuszowych murach koślawymi literami widnieje „zwietrzałe hasło „...wy skupia – najlepszych synów...”. Po drugiej stronie schodów (już poza kadrem) jest data - 25.8.52(?) z hasłem „głosujemy na listę FJN”. Przy wejściu można dostrzec marmurową tablicę: „Byliśmy, jesteśmy, będziemy”. (jg)

Letni poranek 1958 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com