:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Łukasz Świątek
Temat Szczecinecki 24/12/2018 07:24

Był w miejscu, z którego wielu ludziom nie udaje się wrócić. Poznawszy piekło uzależnienia i życia na ulicy, postanowił odmienić swój los i dzięki wierze w Boga wspierać innych, których już dawno skreślili bliscy i przyjaciele. Łukasz Świątek, w tym roku za swoją – jak to sam nazywa – służbę ludziom został wyróżniony w szczecineckim konkursie Wolontariusz Roku. Skąd się wziął w Szczecinku? Dlaczego pomaga? I do kogo trafia jego pomoc?

 


No właśnie. Pomaga pan ludziom. Co to za pomoc?
Ł.Ś.: - Generalnie pomagam ludziom potrzebującym. Jestem członkiem Kościoła Zielonoświątkowego. Nasza pomoc jest bardzo szeroka. Możemy wspierać rozmową, wspieramy też materialnie, jeśli jest taka potrzeba i jeśli pomoc jest zasadna. Udzielamy też pomocy żywnościowej.  


Dlaczego w ogóle zaczął pan pomagać?
- Jestem osobą nawróconą, głęboko. Nie oznacza to tylko tego, że idę co niedziela do kościoła. Wierzę, że Jezus Chrystus jest Panem i Zbawcą i że umarł za mnie na krzyżu. Czego zresztą dowiódł. Byłem osobą uzależnioną. Nie tutaj. Nie mieszkałem w Szczecinku. Przeprowadziłem się tu w 2010 roku, stąd pochodzi moja żona. Ja byłem takim śmierdzącym menelem w Toruniu. Wszyscy na mnie położyli kreskę. 


Ale udało się panu się z tego wyrwać.
- Dzięki osobie, która pewnego dnia wyciągnęła do mnie rękę. Kiedy trafiłem na ulicę, wszyscy się ode mnie odwrócili. Znajomych nie było. Znajomi wtedy niechętnie się przyznają. Rodzina też nie. Byłem uzależniony od alkoholu. Oczywiście próbowałem nie pić. Ale kończyło się to tak samo: zawsze sięgałem po następną butelkę. Był taki moment, że sięgałem już nawet po denaturat. Sam o własnych siłach nie dawałem rady. Wierzę, że Bóg pomógł mi się z tego wydostać.


Wspomniał pan o jednej osobie…
- Pewnego dnia podeszła do mnie kobieta i zapytała, czy ją poznaję. To była pielęgniarka z mojej podstawówki. Po 15-latach niewidzenia mnie, rozpoznała mnie w tym człowieku, którego spotkała na ulicy. Dla mnie to było niesamowite: w mojej szkole uczyło się może z 1000 osób, a ona mnie poznała i powiedziała, że mi pomoże. Znalazła dla mnie ośrodek. Dała pieniądze na bilet. Człowiekowi, którego praktycznie nie znała. Istniało ryzyko, że ja te pieniądze przepiję. Ale nie zrobiłem tego. Pojechałem tam.


I co było dalej?
- Jest taki ośrodek pod Miastkiem. Przeszedłem tam 14-miesięczną terapię. Leczy się tam różne uzależnienia: alkoholizm, narkomania, uzależnienia behawioralne, pornografia, bulimia, zakupoholizm, wszystko, co tylko podlega leczeniu. Tam poznałem Boga i zrozumiałem, że to jest dla mnie jedyny ratunek. Nie byłem do końca fajnym człowiekiem. A wiara i terapia nauczyły mnie różnych rzeczy. Ukończyłem ją, choć nie było to łatwe. Potem przez pół roku mieszkałem w hostelu w Świdnicy. Terapia w ośrodku jest jednym etapem, a potem jest tzw. adaptacja, czyli mieszkanie pod ochroną. Wtedy poznałem przez Internet swoją przyszłą żonę. I dla niej przyjechałem tutaj. I wtedy się zaczęło. Chciałem pomagać takim ludziom jak ja. Chciałem też żyć tak, jak nauczał Jezus. On przecież sam przychodził do takich ludzi potrzebującym. Dla mnie bycie wierzącym chrześcijaninem w kraju chrześcijańskim, lub za taki uchodzącym, to jest właśnie to, o czym mówi Biblia. To naśladowanie Chrystusa. 


Podjął pan pracę jako osoba pomagająca uzależnionym, bezdomnym?
- Nie. Pracuję zawodowo jako programista. A to, że pomagam, to jest coś dodatkowego. Druga część mojego życia. Nie chcę, żeby to było moim zawodem, bo to spłaszczy cały wymiar. Jeśli przyjedzie taki czas, być może poświęcę się temu w całości. Natomiast jeszcze ten czas nie przyszedł. 

 

Czyli nikt panu niczego nie nakazuje, nie narzuca.
- Tak. To jest mój wybór.


Komu pan pomaga tutaj, w Szczecinku? Jak to wygląda?
 - Wyróżnienie dostałem za pomoc osobom bezdomnym. Ale to nie jest tak. Nie ograniczam się do określonej grupy. Jestem otwarty. W tym celu zgłosiłem się do MOPS, podpisałem umowę wolontariatu. Ukończyłem poradnictwo i terapię osób uzależnionych. Być może będę kiedyś terapeutą osób uzależnionych. Obecnie pomagam, ogólnie mówiąc, osobom, które potrzebują kogoś, drugiego człowieka. Nie tylko tych 2 zł, o które najczęściej proszą. 


Zaczepia ich pan na ulicy i mówi: Chodź, ja ci pomogę? 
- Tak. Po prostu. Mówię jasno, że mogę pomóc na różne sposoby. Mówię, że można żyć inaczej. Chcę im to pokazać, że można żyć inaczej. 


Chętnie pana słuchają?
- Nie. To nie jest tak, że ktoś od razu chętnie robi, co mu mówię. Ta praca daje dużo radości, ale i frustracji. Zwłaszcza wtedy, kiedy widać, że ci ludzie albo nie chcą, albo nie mogą. Ja to znam. Bo sam tam byłem. Nie mogłem przestać, nie umiałem. Nawet nie to, że nie chciałem pić. Ja po prostu w pewnym momencie nie mogłem inaczej, ponieważ już odczuwałem fizyczne skutki swojej choroby. Musiałem pić. Także to nie jest takie jednoznaczne. Tu w Szczecinku udało mi się tak na dobre wyciągnąć na razie jedną osobę. 


Czyli nie jest to łatwa praca…
-  W większym mieście jest łatwiej, ponieważ działa tam więcej różnych organizacji. Generalnie nie zdarzyło mi się, aby skończyło na jednym spotkaniu. Słyszałem, że takie rzeczy się dzieją, przytrafiają się streetworkerom… Ja zaczepiam do skutku. Oni po prostu zasługują na kolejną szansę. A ja z własnego doświadczenia znam ich wszystkie obronne mechanizmy, blokady. Tak, czasem chcą się tylko napić. Ale wielu z nich chce pogadać z kimś „normalnym”. Brakuje im tego. Obracają się tylko w jakimś określonym towarzystwie i brakuje im normalnego kontaktu. Im częściej się widzimy, tym bardziej zachęcam do wykazania inicjatywy ze strony tego człowieka. Wtedy też mogę poznać i wiem, czego naprawdę potrzebuje. Czy chce coś wyciągnąć, czy naprawdę chciałby zmienić swoje życie.

 
Czy w Szczecinku liczba osób bezdomnych, uzależnionych, to pana zdaniem, poważny problem?
- Dla mnie nawet jedna osoba to za dużo. Nie znam wszystkich, natomiast wiem, że trochę ich jest. Tylko, że nie zobaczy się ich na ulicy, w centrum miasta. Trzeba się udać w różne miejsca. Im dłużej z nimi przebywam, tym więcej ich poznaję. Tu ktoś przyjdzie, tu ktoś kogoś przyprowadzi… Część z nich można zaobserwować w różnych punktach. Ale to ta mniejsza część. Reszty nie widać. Jakby się tak naprawdę zagłębić, na co ja niestety nie mam czasu, pracuję zawodowo, mam rodzinę, to jest tych ludzi naprawdę mnóstwo. Trzeba jeszcze powiedzieć o tych osobach, które nie wychodzą z domów. Często właśnie przez alkohol, ale i przez różne rodzinne tragedie. Potrzebują kontaktu. Są też osoby starsze. Nie jest łatwo to dostrzec. W tym roku w konkursie wyróżnienie dostał taki młody człowiek, który dostrzega te problemy. a wcale nie jest łatwo. 


A co o pana działalności mówi pana żona? To w końcu dość nietypowa praca, zajęcie?
- Oczywiście, czasami brakuje jej tego, że nie poświęcam się w pełni rodzinie tak, jakbym mógł. Ale wie, że to jest dla mnie nadrzędne. Służba innym. Wspiera mnie oczywiście. Pomaga. 


A co to daje panu?
- Radość. To trzeba by było zobaczyć. Jest taka pani, która pije. Zobaczyć jej uśmiech na swój widok – to jest wspaniała rzecz. Wierzę, że to ma sens. I wtedy to jest taka nagroda od Boga. Nie potrzebuję innej nagrody.


Ale pan dostał inną. Co pan sobie pomyślał, kiedy dowiedział się o wyróżnieniu w konkursie na Wolontariusza Roku?
- Że to jest fajne. To, że nie mam potrzeby posiadania nagród, nie znaczy, że to neguję. Każdy pomagający potrzebuje takiej motywacji. Bardzo się więc cieszę z takiej nominacji, choć mogłoby jej wcale nie być. I tak bym to robił. Ale to daje taką dodatkową siłę. Niektórym jest łatwiej, bo działają w organizacjach, a samemu jest trochę trudniej.


Szczecinek już się o panu dowiedział. Ludzie się o panu dowiedzieli. Co dalej?
- Myślę o tym, żeby otworzyć tzw. punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych. To są tacy sami ludzie, którzy mieszkają na ulicy. Może nie śmierdzą, nie wyglądają jak menele, czasem są pod krawatem, ale mentalnie to ten sam poziom. Oni potrzebują takiej samej pomocy. Jasne, że w Szczecinku są już takie miejsca, są terapeuci. Ale to ciągle za mało. Są ludzie, którzy ciągle szukają pomocy. Wiem też, że szukają Boga. Widziałem tych, którzy Boga znaleźli i podnieśli się z takich sytuacji, z których po ludzku nie było wyjścia. Nie było szans. Uzależniony, chory człowiek, 6-cyfrowe długi… O własnych siłach można z tego wyjść. Ale Bóg daje znacznie więcej. Ja to działanie czuję. I staram się wcielać w życie najważniejsze przykazanie względem bliźniego. Chcę to przekazywać każdemu z tych ludzi. Chcę im dać całą uwagę, energię, jak daje się komuś bliskiemu. Oni nie są gorsi. Są tacy sami jak ja, jak my. 

Przed nami piękny czas Bożego Narodzenia. To moment szczególny dla wolontariuszy, ludzi poświęcających się dla innych. Czego można panu i takim osobom, które jak pan, służą drugiemu człowiekowi, w tym czasie życzyć?
- Wytrwałości. I żeby ta chęć pomagania nie wygasła. Bo to jest piękne - pomagać ludziom. Stanisław Sojka kiedyś śpiewał: Życie nie po to tylko jest, by brać. I aby żyć siebie samego trzeba dać”. I to jest sens. Potrzebna jest także wiara i Boże prowadzenie. Jak mówi Ewangelia św. Marka: „Potem przywołał do siebie lud wraz ze swoimi uczniami i powiedział do nich: Ktokolwiek chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie, weźmie swój krzyż i idzie za mną. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swoje życie z mojego powodu i dla ewangelii, ten je zachowa.” I to chyba tyle.

Rozmawiała: Magdalena Szkudlarek-Szarkowska
 

Reklama

łukasz świątek wolontariusz pomoc uzależnienie przyjaciele bóg - komentarze opinie

 • P.P - niezalogowany 2018-12-24 09:32:35

  Łukasz szanuje... sporo rozmawialiśmy w swoim czasie w pracy i Twoja historia pokazuje, że można ! Gratulacje! Dobrze, że ktoś dostrzegł Twoją pracę.

 • AP - niezalogowany 2018-12-25 00:54:15

  Wspaniale, że jesteś.

 • Gość - niezalogowany 2018-12-25 08:06:54

  Czasem zapominamy ze "menel" to też człowiek. Wytrwałości życzę.

 • Gośćr - niezalogowany 2018-12-25 09:32:55

  I tak trzymaj Łukasz

 • Gość - niezalogowany 2018-12-25 20:21:31

  Powodzenia

 • gość 2019-01-03 10:57:27

  Szanuje

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY okienne (89 zł/szt), DRZWI moskitierowe (449 zł/szt), Rolety termiczne i zaciemniające. PRODUCENT ze Szczecinka - Najniższe ceny i szybki..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię mechanika

Warsztat samochodowy poszukuje kandydatów na stanowisko mechanika samochodowego. Opis stanowiska: -Naprawa samochodów osobowych oraz dostawczych...


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Tynkarz

Potrzebny tynkarz z doświadczeniem . Proszę o kontakt osób poważnych i konkretnych. Praca na terenie kraju i zagranicą


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Zobacz ogłoszenie

mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"