:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

Łykajcie Folik dziewczyny - nie znacie dnia, ni godziny…

Porady, Łykajcie Folik dziewczyny znacie godziny… - zdjęcie, fotografia

Mała tabletka, wielka korzyść

Pierwszy tydzień ciąży umyka naszej uwadze. Stało się, a my biegamy po świecie jak gdyby nigdy nic. Ale jeśli mamy na uwadze powiększenie się rodziny, o zdrowie powinnyśmy dbać ze stosownym wyprzedzeniem. Świadoma i rozsądna kobieta zna stan swojego organizmu: regularnie wykonuje badania analityczne, ma pod kontrolą choroby przewlekłe i wie, co jej szkodzi. Myśląc o dziecku, odstawia używki i utrzymuje zbilansowaną dietę. W takich okolicznościach pierwszy tydzień ciąży może sobie przemknąć niezauważony, bo jeśli dowiemy się o naszym stanie nieco później, nie będzie potrzeby wszczynania alarmu. Oczywiście standardem powinno być zażywanie przez kobiety biorące pod uwagę możliwość zajścia w ciążę kwasu foliowego. Tak – nie od pierwszych dni ciąży, ale zanim jeszcze na teście pojawią się dwie kreski. Stosowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg/dobę zmniejsza możliwość wystąpienia wrodzonych wad cewy nerwowej u dziecka. Wiemy jednak, że aby jakikolwiek suplement zadziałał, nasz organizm musi zgromadzić jego stosowną ilość. Stąd zalecenie, aby sięgnąć po preparat z kwasem foliowym, np. Folik mama, ze stosownym wyprzedzeniem. Oczywiście zażywanie kontynuować należy podczas całej ciąży, a niektórzy lekarze są zdania, że także w połogu i w okresie karmienia piersią.

Co zaburza wchłanianie kwasu foliowego?

Najważniejszy jest jednak sam początek ciąży. Jeśli w tym newralgicznym okresie organizm matki nie będzie dla płodu rezerwuarem niezbędnych do rozwoju układu nerwowego składników, na późniejszym etapie może dojść do powstania wad takich jak bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgowo-rdzeniowa. Przed tak poważnymi wadami uchronić może dziecko rozsądek matki: łykanie tabletek kwasu foliowego przed zajściem w ciążę i podczas jej trwania. Suplementacja przedciążowa jest szczególnie ważna dla kobiet, które zażywały hormonalne pigułki antykoncepcyjne. Hormony mogą blokować albo znacznie ograniczać wchłanianie kwasu foliowego z pożywienia. Łykanie tabletek jest więc konieczne co najmniej na trzy miesiące przed planowanym poczęciem. Folik mama dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży zastąpić należy kolejno preparatami dla kobiet w drugim i trzecim trymestrze. Jeśli w waszej rodzinie zdarzyły się już przypadki urodzenia się dziecka w wadą układu nerwowego, powinnyście być pod stałą kontrolą lekarza, który ustali dawkę kwasu foliowego indywidualnie. W żadnym wypadku jednak nie bagatelizujcie sprawy. Mała tabletka może oddać wam i waszym dzieciom nieocenione usługi. Więcej na ten temat poczytacie tutaj: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/1.

Łykajcie Folik dziewczyny - nie znacie dnia, ni godziny… komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com