:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  7°C rozproszone chmury

Maciej Gaca: Oooo

Maciej Gaca

Łoczywiscie chodzi mnie o najnowsze dzieło jakie się pojawiło w naszym mieście na ścianach garaży na osiedlu wiadomym. Jak na porządny mural przystało jest ogromniaste – o czym świadczy duży napis BÓG HONOR OJCZYZNA, długaśna flaga biało czerwona i pół orła z koroną na głowie, też pokaźnych rozmiarów.

Lat temu parę, nijaki Jonasz Kofta co poetą był, napisał tekst piosenki (tak do śmichu):
Śpiewać każdy może,
trochę lepiej, lub trochę gorzej,
ale nie o to chodzi, 
jak co komu wychodzi. 
Czasami człowiek musi,
inaczej się udusi,
ooo
(...)
Fakt, faktem, a jak tak się wkoło rozejrzeć to rzec musowo trza, że tekst ten i innych zajęć artystycznych tyczy, niestety zresztą. Weśma na ten przykład uprawianie dekoracyjnego malarstwa ściennego (wszak malować też każdy może) z hiszpańska zwane muralem, bo to i krócej brzmi i jakoś tak lepiej. A jak dodać do tego przymiotnik „patriotyczny”, to na dokładkę wyjdzie wzniośle. 
Łoczywiscie chodzi mnie o najnowsze dzieło jakie się pojawiło w naszym mieście na ścianach garaży na osiedlu wiadomym. Jak na porządny mural przystało jest ogromniaste – o czym świadczy duży napis BÓG HONOR OJCZYZNA, długaśna flaga biało czerwona i pół orła z koroną na głowie, też pokaźnych rozmiarów. I się dyskurs zaczął, jedni wybrzydzają, że garaże to nie miejsce na tak podniosłe dzieło, insi coś tam ględzą, że to jako żywo przypomina tzw. propagandę wizualną z okresu PRL, czyli czasu minionego. A przecie, jak je biało i czerwono, że o orle w gnieździe siedzącym (dlatego ino w połowie go widać) nie wspomnę, to znaczy, że idea słuszna jest. Jeśli zaś chodzi o twórców tego dzieła to zrozumta ludzie że... „czasami człowiek musi, inaczej się udusi”. To chyba jednak lepiej, że se namalowali, choć żadnej akademii sztuk pięknych nie ukończyli. 
Warto przypomnieć w tym miejscu, iż takową szkołę ukończył artysta rzeźbiarz, który lat temu kilkanaście uszczęśliwił nas spiżowym Marszałkiem Piłsudskim, a ludziska jeździli po nim, znaczy się artyście, jak po łysej kobyle i czepiali się, że statua nijak Naczelnika Państwa nie przypomina. Ględzili, że proporcji figurze brak, płaszcz nie taki, że zamiast szabli miecz katowski dzierży w dłoni i takie tam różne inne. A przecie Jerzy Stuhr wyraźnie śpiewał: „ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi”... w czem rację miał, tem bardziej, że przecie na cokole jak byk stało napisane mosiężnymi literami, kto na nim stoi. A one, znaczy krytykanty nijakiego zrozumienia nie wykazując, mosiądz zbierali, cegiełki sprzedawali, z ratusza jakowyś grosz wydusili i Mistrzowi Adamskiemu, co na imię Wiesiu miał, wykonanie nowego pomnika zlecili. No i tym razem wyszło o niebo lepiej (co troszkę w niezgodzie z tekstem poety jest)!
Natomiast całkiem na odwyrtkę ma się rzecz z pomnikiem na Cmentarzu Wojennym, gdyż i ponieważ było lepiej, a jest znacznie gorzej. Wykonany z surowego betonu pęknięty pierścień z wieloma uszkodzeniami zgodnie z koncepcją jego twórców panów Melchiora Zapolnika i Ryszarda Grodeckiego miał symbolizować zacięte walki na Wale Pomorskim. A że wkoło wszyćko kolorowe, to KTÓŚ tej brzydocie betonowej kres położył i wyhajcował i pierścień i figurę żołnierza na gustowny kolor biały. Tym sposobem dopasował to-to do pozostałej części pomnika czyli tablic nagrobnych. Pierwotnie były wyrzeźbione w piaskowcu, były ale się zmyły, bo KTÓŚ je wyciepnął i położył w ich miejsce insze, z czarnego granitu i to z glancem. Na nich litera złota, gwiazda czerwoną olejną farbą wyhajcowana, a białą orzeł w koronie. 
Twórcy jeśli z góry na to patrzą to pewnikiem z głowy resztki włosów z głów se rwą. A ja po cichu liczę jeszcze na małe co nieco. Bo jeśli orłowi KTÓŚ koronę przyprawił (żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego w roku 1945 mieli orła z gołą głową), to może i czas, aby czerwoną gwiazdę zastąpić złocistym dwugłowym orłem, który w szponach swych i berło i jabłko dzierży, i godłem Rosji jest. A co, a jak... i wężykiem go, wężykiem, znaczy się artystę.


mural bóg honor ojczyzna - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com