:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C rozproszone chmury

Małgorzata Golińska na czele zespołu zajmującego się Puszczą Białowieską

Małgorzata Golińska na czele zespołu zajmującego się Puszczą Białowieską

Wraca sprawa budzącej wiele emocji w całym kraju wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej. Po tym jak Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że prowadząc wycinkę, Polska złamała unijne prawo, ministerstwo środowiska wycofało się z wycinki. Działania na terenie puszczy nie zostały jednak jeszcze zakończone. Powołany został zespół ekspertów, który zadecyduje o formach ochrony tego obszaru, także przed kornikiem drukarzem. Na czele zespołu stanęła wiceminister środowiska Małgorzata Golińska. To właśnie posłanka ziemi szczecineckiej będzie więc odpowiadać za to, jakie działania teraz zostaną podjęte na terenie puszczy. 


Do pracy w zespole ekspertów mają być powołani specjaliści z Polski, jak i z zagranicy (w tym leśnicy, eksperci z dziedziny ochrony przyrody i osoby reprezentujące ekologów), a także przedstawiciele społeczności lokalnej. Zespół ma wspólnie wypracować wytyczne na temat dalszego postępowania w sprawie Puszczy Białowieskiej w oparciu o prawo polskie i unijne. Rekomendacje przygotowane przez zespół mają być przedstawione Komisji Europejskiej. 
Czy można się zatem spodziewać, że ciężki sprzęt w najbliższym czasie znów wjedzie do puszczy i wycinka zacznie się na nowo? Jak powiedziała w wywiadzie dla Polskiego Radia Małgorzata Golińska, na razie jest za wcześnie, by o tym mówić. Zdaniem wiceminister, o ile kwestię wycinki i jej zakres można dyskutować, tak bardzo ostrożnie trzeba podchodzić do sprawy budzącej największe emocje, czyli ponownego wjazdu harwesterów do puszczy.

- Bardzo liczę na pracę zespołu ekspertów – zaznaczyła Małgorzata Golińska. - Cały czas obowiązuje plan zadań ochronnych wskazujący działania, które powinny być podejmowane na terenie puszczy z tytułu objęcia jej ochroną Natura 2000. Jej celem jest utrzymanie w stanie niepogorszonym stwierdzonych tam między innymi siedlisk. 

 

 

 foto: Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy) - Ten plik powstał przy wsparciu finansowym Wikimedia Polska, w ramach realizacji Uchwały Zarządu nr UZ 2009-23. (Zgłoś swój projekt!), CC BY-SA 3.0, Link


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


puszcza białowieska wycinka trybunał sprawiedliwości prawo golińska - komentarze opinie

 • gość 2018-05-17 09:22:08

  Grubo wrzucili Panią minister. Powiedziałabym, że na pożarcie. Nawet korniki wiedzą, że pomysłów Szyszki nie da teraz obronić, a dalsza wycinka tylko pogrąży Golińską i wykaże jej prawdziwe kompetencje. Jej dotychczasowa praca w szkółce leśnej, to nie to samo, co w PUSZCZY

 • Gość - niezalogowany 2018-05-18 23:43:52

  puszcza jest tak dużym i różnorodnym obszarem , że sama się reguluje. Nie trzeba żadnej ochrony przed kornikiem. Serio, posłanka nie ma żadnej wiedzy, czym różni sie puszcza od lasu gospodarczego czy udaje?

 • Krzysztof - niezalogowany 2018-05-19 10:43:57

  Wyciąć puszczę z powodu kornika, to jak rozebrać Wawel z powodu jednej prochniejacej deski na poddaszu. PiS-owi brakuje pieniędzy na rozdawnictwo, wiec rujnuje Polskę.

 • Gośćadd - niezalogowany 2018-05-19 18:13:05

  Kobieto jak marzysz o następnej kadencji to musisz coś robić w sprawie krono

Dodajesz jako: Zaloguj się