:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Maria Sosnowska, ostatnia "Wyklęta". Za "szeptaną propagandę" dostała 5 lat więzienia

Maria Sosnowska, ostatnia

Wiele z tych osób nie wiedziało o co byli oskarżani. Dopiero w trakcie śledztwa dowiadywali się, że są przestępcami i muszą zostać poddani karze. Ci, którzy przeżyli gehennę przesłuchań i więzienie, z niechęcią wracają wspomnieniami do tamtych czasów. Dzisiaj ostatni z żyjących niezłomnych Żołnierzy Wyklętych dziękują za przywracanie pamięci o prawdzie. Pani Maria Sosnowska (z domu Klisz) do Szczecinka przyjechała zaraz po wojnie. Była wówczas młodą, kilkunastoletnią dziewczyną.

– Mieszkaliśmy z rodziną w Bieszczadach, w niewielkiej wsi Sianki – wspomina pani Maria. – Po tym, jak przyszli Sowieci, okazało się, że wraz z całą ludnością mieszkającą po prawej stronie Sanu musimy być wysiedleni. Wywieźli nas. Nie dali nam czasu, żeby się spakować. Zabraliśmy tylko to, co potrzebne. Wyjechaliśmy tak, jak staliśmy. Rozdzielono nas. Każdy jechał w innym wagonie. Nie wiedziałam, kto gdzie był... I wieźli nas tak przez prawie 40 dni po Polsce. W wagonach bez dachu.

- Jakoś powoli zaczęliśmy urządzać sobie życie. Przyjechało jeszcze z nami takie samotne małżeństwo, więc było łatwiej. Tu, na Świątkach poznałam swojego przyszłego męża. Poznaliśmy się jako świadkowie na ślubie mojej koleżanki. Akurat wróciłam z więzienia. Byłam tam kilka lat. Gdzie? Koszalin, Szczecin, Grudziądz... Gdzie ja nie byłam. Grudziądz był najgorszy...

Na pytanie, za co spędziła tyle czasu w więzieniu, pani Maria uśmiecha się. Po chwili przynosi jeden z zachowanych fragmentów ulotki, za którą przez władze Polski Ludowej została skazana na więzienie i uznana za dążącą do obalenia ówczesnego ustroju, zdrajczynię i dywersantkę.

"Czy to we dnie, czy o zmroku,

Jak wypłoszonego dzika gonił Niemiec Bolszewika

Poprzez lasy i rzek fale, drwiąc mocno i wytrwale

A te armie te czerwone, sławne i niezwyciężone

I obejrzeć się nie śmieją, tylko wieją, wieją, wieją.

Chytry Stalin marszczy czoło - Oj to będzie niewesoło.

Myśli sobie: Trzeba działać wiem, co zrobię.

Dam odezwę do narodu, że nie będzie więcej głodu (...)

Wiara nasza, wiara sławna, wiara nasza prawosławna

Była trochę zabroniona, będzie w pełni przywrócona. (...)

Wnet plakaty, megafony, głoszą na wsze świata strony

Jest swoboda, jest i wiara znikła więzień, głodu mara.

Wolność" wolność, wolność wszędzie! Nawet w Rosji wolność będzie (...)

 

Pani Maria (ps. Helena), będąc młodą dziewczyną, zaangażowała się w działalność Europejskiej Armii Podziemnej, która powstała na terenie dawnego woj. szczecińskiego w 1948 roku z inicjatywy Janusza Michnikowskiego (ps. Czarny). Członkami tej organizacji byli w większości ludzie młodzi. Europejska Armia Podziemna zajmowała się głównie wysyłaniem ostrzeżeń do urzędników komunistycznych, a także kolportowaniem rozmaitych plakatów i ulotek. Treść tych rozpowszechnianych materiałów nie odbiegała często od przywołanych fragmentów, które zachowały się jeszcze w archiwum pani Marii.

Organizacja nie przetrwała długo. W ciągu roku aresztowano niemal wszystkich jej najważniejszych członków, łącznie z dowódcą. Sprawą działaczy "wrogiej" organizacji na początku postępowania zajął się Referat Śledczy PUBP w Szczecinku. Panią Marię aresztowano 7 maja 1949 roku.

Miesiąc później jej sprawa trafiła do WUBP w Szczecinie. Pani Marii zarzucono m.in. "szeptaną propagandę", a także kolportaż antykomunistycznych i antyradzieckich ulotek. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Szczecinie z 15 grudnia 1949 roku została skazana na 5 lat więzienia. Ponadto pani Maria została pozbawiona praw publicznych i obywatelskich na jeden rok; wyrok przewidywał również przepadek mienia. Obrońca p. Marii jeszcze w grudniu 1949 roku złożył skargę rewizyjną na wyrok WSR w Szczecinie. Jednak Najwyższy Sąd Wojskowy w dniu 28.03.1950 r. pozostawił wyrok WSR bez zmian. Dopiero w lipcu 1952 roku decyzją WPR w Szczecinie p. Marię zwolniono warunkowo z więzienia w Grudziądzu.

- W Grudziądzu było najtrudniej – wspomina nasza rozmówczyni, niechętnie wracając do tamtych czasów. – To było więzienie kobiece. Tam też mieścił się szpital męski. Nam, więźniarkom wyznaczano w tym szpitalu dyżury. Musiałyśmy opiekować się chorymi, pomagać w pralni, w kuchni. To była ciężka praca. Pamiętam, ważyłam wtedy może z 50 kg. Byłam wychudzona i słaba, a kazali mi przenieść dla chorych wielki kocioł z gorącą zupą. Wylałam tę zupę na siebie. Nie dałam rady tego udźwignąć. Była tam wtedy taka kierowniczka, bardzo partyjna. Pilnowała porządku. Przyczyniła się może do tego, że wyszłam z tego więzienia wcześniej.

Na pytanie, czy ktoś od tamtej pory, po latach przeprosił ją bądź też towarzyszących jej ludzi, za to, co spotkało działaczy antykomunistycznych, pani Maria odpowiada przecząco.

– Nie. A tam będą nas przepraszać... Coś kiedyś powiedział jeden z tych "czerwonych", ale co, to sobie nie przypominam – dodaje na koniec z uśmiechem. A co z rehabilitacją, przywróceniem dobrego imienia? – Wiele zawdzięczamy Instytutowi Pamięci Narodowej – odpowiada. – Pomógł nam bardzo pan Krzysztof Bukowski, prokurator koszalińskiego IPN.

Dodajmy, Maria Sosnowska, mimo sędziwego wieku (90 lat) i podupadającego zdrowia, jest obecna na każdej, organizowanej w Szczecinku uroczystości ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2014 roku za swoją niezłomną postawę i działalność na rzecz niepodległej Polski została odznaczona Orderem Krzyża Niepodległości.

 

Archiwum Tematu Szczecineckiego, 2016

Reklama

żołnierze wyklęci szczecinek maria sosnowska sb propaganda więzienie - komentarze opinie

  • gość 2018-03-01 12:58:52

    I co mówiłem, że tylko Temat Szczecinecki jest kulturotwórczy i buduje społeczeństwo obywatelskie. Bardzo dziękuję za ten artykuł. Brawo!!!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Toyota Avensis D4D 2.0Diesel

Mam do sprzedania Toyotę Avensis II 2003 r z silnikiem 2.0 diesel o mocy 116 KM. Samochód zarejestrowany w kraju, regularnie serwisowany i..


Zobacz ogłoszenie

Pilne

Szukam solidnego murarza z doswiadczeniem posiadajacego prawo jazdy i auto do pracy w niemczech.Stawka wyjsciowa 12euro/h gwarantowane..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Poszukujemy Opiekunki dla Pana

Zatrudnimy opiekunkę osób starszych- praca w Anglii, wyjazd pod koniec lipca. Poniżej opis kontraktu: Pan Albert pochodzi z okolic Nottingham i jest..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku z

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

Pranie i czyszczenie tapicerki

Oferuję profesjonalne : -odkurzanie,pranie i czyszczenie tapicerki samochodowej,podłogi,bagażnika oraz podsufitki -czyszczenie oraz konserwacja..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Praca dla kucharza

Poszukujemy osoby na stanowisko kucharz.Praca dla osoby do 30 roku życia. ( pizzeria)Cały etat.Telefon kontaktowy 500304214.


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki Kredyty Chwilówki

Ponad 140 różnych produktów finansowych dla każdego, kilkadziesiąt na wyłączność Pożyczki Online stają się bardziej popularne od kredytów..


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Billboardy do wynajęcia.

Posiadam do wynajęcia 32 tablice reklamowe w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu. Pełna oferta dostępna na www.zareklamowani.tv


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"