:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -3°C pochmurno z przejaśnieniami

Marsz i stukot kopyt

Historia, Marsz stukot kopyt - zdjęcie, fotografia

Pod dojściu do władzy Hitlera, mieszkańcy Neustettin byli świadkami wielu wojskowych parad i uroczystych przemarszów, które unaoczniały poczucie siły i potęgi niemieckiego narodu. Na zdjęciu uwieczniony został właśnie jeden z tego rodzaju epizodów. 

W rytmie marszów wygrywanych przez orkiestrę wojskową, przez Rynek (dz. pl. Wolności) przeciągają pododdziały konnej artylerii. Słychać stukot końskich kopyt. Na asfaltowej kostce turkoczą i chrzęszczą stalowe koła.  Jest podniosła atmosfera. Powywieszane w oknach i na elewacjach flagi i girlandy, świadczą o doniosłości chwili. U wylotu dz. ul. Boh. Warszawy ustawiono bramę powitalną. 

Defiladę przyjmują oficerowie na koniach. Najprawdopodobniej właśnie przez Rynek przejeżdża stacjonujący przy Deutschestrasse (dz. ul. Słowiańska) 3 batalion 32 pułku artylerii. 

Zdjęcie zostało wykonane z okna kamienicy znajdującej we wschodniej rynkowej pierzei. Niemalże cały plac wypełniona tłum mieszkańców. Z pewnością nie wszyscy byli sympatykami NSDAP (statystycznie w 1933 r. ok. 40% dorosłych Niemców, a prawie wszyscy w latach 1940-41). Na Pomorzu było ich, w porównaniu z innymi landami ówczesnej Rzeszy, całkiem sporo. 

Jak wspominał świadek z tamtych lat, polski nauczyciel pracujący na Złotowszczyźnie, w przeciwieństwie do tamtego regionu, w Szczecinku można było bez szykan ze strony mieszkańców, swobodnie rozmawiać po polsku. (jg)


Marsz i stukot kopyt komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com