:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  25°C lekkie zachmurzenie

Martwe ryby w Trzesiecku: Winowajca jest już znany

Martwe ryby w Trzesiecku: Winowajca jest już znany

W związku z informacjami o pojawiających się na jeziorze Trzesiecko śniętych węgorzach, wspólnie z przedstawicielem użytkownika rybackiego tego akwenu, ichtiologiem Sławomirem Połomskim z Okręgu PZW w  Koszalinie, dokonaliśmy w dniu 7 lipca 2018 roku wizji lokalnej, połączonej z pomiarami zawartości tlenu w wodzie oraz jej temperatury - informuje pełnomocnik burmistrza do spraw wędkarstwa, Mariusz Getka, szef SzLOT.  - Wyniki badań nie napawają optymizmem.

Na skutek długotrwałych upałów temperatura wody w najgłębszych miejscach  jeziora (10-11 metrów) przekroczyła 17°C. Przy powierzchni  to jest już 25°C! Tak wysokie temperatury powodują gwałtowne zmniejszenie zawartości  tlenu w wodzie, co w  przypadku jeziora Trzesiecko objawia się tym, iż poniżej 6 metrów głębokości występuje strefa beztlenowa. Wnioski z badania są takie, że na szczecineckim akwenie mamy pierwsze objawy letniej przyduchy, która powoduje miejscowe śnięcia ryb.  Z problemem tym mierzą się już użytkownicy rybaccy w innych regionach Polski a także Czech, Słowacji i Niemiec, choć tam przybiera to znacznie większe rozmiary. Należy mieć nadzieję, że wkrótce nastąpi ochłodzenie, powieją silne wiatry i problem nie będzie się nasilał.

Informacją istotną dla wędkarzy jest to, że aby w tak specyficznej sytuacji skutecznie wędkować,  ryb należy  szukać znacznie płycej niż zazwyczaj. Żaden gatunek, nawet tak powszechnie uważany za rybę dużej głębokości jak leszcz, nie będzie bytował tam gdzie nie ma tlenu, tak więc ryb powinno się szukać maksymalnie do 6 metrów.

ryby martwe trzesiecko przyducha badania tlen - komentarze opinie

  • gość 2018-08-07 21:38:31

    Natlenianie...

  • gość 2018-08-08 12:53:45

    POdtlenić bajorko i będzie git!

Dodajesz jako: Zaloguj się