:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Masowych zwolnień nauczycieli w Szczecinku nie będzie

Masowych zwolnień nauczycieli w Szczecinku nie będzie
26/08/2017 09:23

W Szczecinku nie będzie zapowiadanych kilka miesięcy temu masowych zwolnień nauczycieli. Jak się dowiedzieliśmy, od września w wyniku zwolnienia bądź nieprzedłużenia umowy, pracy nie będzie mieć ośmiu pedagogów. Spora grupa będzie miała za to zmniejszone etaty. Ale z drugiej strony wielu nauczycieli zyska nadgodziny. Sprawdziliśmy, jakie efekty, jeśli chodzi o organizację pracy w szkołach, przyniosła reforma związana z likwidacją gimnazjów i z powrotem do ośmioletnich podstawówek. 

 

Przypomnijmy. Scenariusz, jaki pojawił się kilka miesięcy temu, nie napawał optymizmem. Mówiło się nawet o zwolnieniu 19 -23 nauczycieli. Wdrażane zmiany miały być także przyczyną drastycznej redukcji nauczycielskich etatów. O pracy w pełnym wymiarze godzin od nowego roku szkolnego miało zapomnieć aż 22 pedagogów uczących w gimnazjach.

Tymczasem okazało się, że wprowadzana przez PiS reforma oświaty nie spowodowała aż tylu zwolnień, jak na początku zakładano. Nie oznacza to jednak, że pracy nikt w szkołach nie stracił.

Jak poinformował nas Ryszard Malinowski, przewodniczący szczecineckich struktur ZNP, zgodnie z danymi pozyskanymi od dyrektorów szkół, od września rozwiązano dwie umowy o pracę wśród nauczycieli; z sześcioma nie przedłużono umów, trzy osoby skorzystały z możliwości przejścia na emeryturę, a jedna odeszła w tzw. stan nieczynny. Dziesięć osób ma pracować w zmniejszonym wymiarze godzin.

Czy to oznacza, że strach przed reformą miał wielkie oczy i tak naprawdę nie należało mieć tak dużych obaw? – Nie do końca – odpowiada Ryszard Malinowski. – W mieście udało się to wszystko jakoś poukładać i „połatać” etaty. Taka była zresztą obietnica burmistrza, który mówił, że jest przeciwny reformie, ale zrobi wszystko, żeby nauczyciele mogli zachować swoje miejsca pracy. W innych miastach już nie poszło tak gładko. W całym województwie zwolniono 116 nauczycieli, nie przedłużono umowy z 244, a na emeryturę musiało odejść 209 nauczycieli. Nie wspomnę już o setkach nauczycieli, którym zmniejszono etat. Najgorzej jest w Szczecinie i Koszalinie.

Ale nie wszyscy nauczyciele odczuli negatywne skutki reformy. Część z nich, zwłaszcza spośród osób uczących w podstawówkach, zyskała nadgodziny. W skali województwa szkoły zgłosiły zapotrzebowanie na 2740 wakatów. W większości była to praca w wymiarze od 1-3 godzin. 

- Wakaty wykazywały także szczecineckie podstawówki – podkreśla dalej Ryszard Malinowski. – Tak na przykład w SP, jeśli chodzi o geografię – brakowało nauczyciela na 4 godziny, fizyka – 4 godziny, w-f – 8 godzin, matematyka – cały etat… Tak naprawdę okazało się, że sporo nauczycieli zyskała na tym, bo będą mieli nadgodziny. Pytanie jak to będzie wyglądało w 2018, 2019 roku? Czy tak samo? Nie będzie już takiej możliwości manewru. Nie ulegnie zmianie liczba godzin, zmniejszać się będzie liczba klas. Już widać „podgryzanie” szkół w pozyskiwaniu dzieci. Każda szkoła chce otworzyć jak najwięcej klas, dlatego rozpoczyna się brutalna walka pomiędzy dyrektorami. To będzie być albo nie być. 

Referendum w sprawie planowanych zmian w oświacie przepadło, ale mimo to ZNP i opozycja zapowiadają kolejne protesty. Najbliższy odbędzie się 4 września, czyli w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego. – Moim zdaniem nie jest to trafiony termin. To błąd, by w tym dniu organizować protest. Musi to być dzień, kiedy dzieje się coś istotnego, inaczej strajk nigdy nie przyniesie skutku – zaznacza nasz rozmówca. 

- Zobaczymy, co przyniesie reforma. Jeszcze wiele niewiadomych przed nami. Nikt nie potrafi przewidzieć sytuacji, w której będziemy mieć do czynienia ze zderzeniem dwóch roczników. Jedni uczniowie będą realizować program gimnazjum, a drudzy – szkoły podstawowej. Będziemy mieć dwóch różnych absolwentów, którzy trafią do szkół średnich. I co wtedy? Będą otwierane oddzielne klasy? Przed dyrektorami spore wyzwanie.

- Nauczyciele już teraz są zmęczeni całą tą sytuacją. Każdy się cieszy, że ma pracę. Nie myślimy, co będzie za rok czy za dwa lata. Nikt z nas nie wie, co będzie dalej, ale ja źle to widzę – dodaje Ryszard Malinowski. 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

nauczyciele zwolnienia szczecinek gimnazja reforma - komentarze opinie

 • gość 2017-08-26 09:57:47

  Don't threaten, because you might shit yourself. Jak dla mnie, za to wcześniejsze pieprzenie, ktoś powinien przeprosić. Tzn, jak ma honor. Bo jak nie ma to nie musi. Ja też nie wiem, co będzie za rok, lub dwa. A nie jestem nauczycielem.

 • gość 2017-08-26 10:39:39

  Podajcie źródło albo jest to fake news.Skąd wy wiecie dzisiaj, że komuś przedłużono umowę lub nie? Przecież takie rzeczy to dopiero w przyszłym tygodniu? A w ogóle to skończyła się praca na dwa etaty typu dla jednych wszystko dla innych figa z makiem.

 • gość 2017-08-26 10:41:58

  Ciekaw jestem panie etatowy związkowcu ZNP Malinowski ilu nauczycieli straciłoby pracę tylko i wyłącznie z powodu niżu demograficznego, który zafundowały Polakom nieudolne i antyspołeczne rządy Platformy Ovywatelskiej. Czy w ostatnich latach w Szczecinku nie było zwolnień, wynikających tylko i wylącznie z braku dzieci w systemie?

 • gość 2017-08-26 10:47:44

  Nauczyciele nie mają pracy bo przez ostatnie osiem lat Polską rządziła partia która miała w dupie rodziny i dlatego nie ma teraz dzieci w wieku szkolnym. Panie Malinowski skończ waść wstydu oszczędzć.

 • gość 2017-08-26 10:55:31

  Nauczyciele boją się o pracę?:)) Przecież to tacy mądrale i specjaliści. Z pewnością odnajdą się w innych dziedzinach życia. Czyżby byli niezaradni życiowo?:)) Czy niedojdy życiowe uczą dzieci?

 • moher - niezalogowany 2017-08-26 15:44:34

  A co my tak się cackamy z nauczycielami? Czy jest sensacja gdy planowane są zwolnienia w jakiejkolwiek innej firmie? Płacz, że ktoś zostanie zwolniony? Nauczyciel to zawód jak każdy inny i tak jak każdy inny pracownik powinien on być traktowany. Wynalazek rodem z PRL - karta nauczyciela..... Litości. Nie ma dzieci, jest mniej klas, zwalniamy - proste. Takie czasy, nauczyciele nadal żyją starym trybem - jestem nauczycielem muzyki więc będę nim aż do emerytury. Nie tędy droga. Do tego nadgodziny - jeśli tak bardzo płaczecie że nie macie pracy drodzy nauczyciele, to zamiast nadgodzin przyjmijcie niezatrudnionego nauczyciela na ½ lub ¼ etatu. Nieszczęśnik złapie tu ½, tam ⅓ i jakoś przeżyje. Sami sobie nawzajem robicie pod górkę a potem wylewacie żale na beznadziejnych strajkach, które nie mają celu i nikt na nie nie patrzy. Reasumując, weźcie się koorna do roboty....

 • Ubolewam - niezalogowany 2017-08-26 19:29:13

  Dla znajomych zawsze znajdzie się praca. Ilu nauczycieli jest po znajomości a Ci co na prawdę chcą pracować pożegnali się z pracą. Ilu jest nauczycieli co powinno odejść na emeryturę a dalej pracuję?!! Zawód nauczyciel kiedyś bardzo szanowany i ciężko było ze studiami teraz każdy głupi może to mieć i na co po co?!! Nie mają gdzie iść biora pedagogike i zadowoleni z mgr. Porażka z Polską edukacją

 • gość 2017-08-26 19:52:09

  Władze powinny zwrócić uwagę na dyrektorów szkół w Szczecinku. Pogonić tych, którzy myślą, że prowadzą prywatny biznes. Taaa.... Mój mąż z zawodu jest DYREKTOREM (cytat)

 • Gość - niezalogowany 2017-08-27 16:59:37

  Brak słów....... komentarze zerowe!!!!(ps. nie jestem nauczycielem)

 • Gość - niezalogowany 2017-08-31 07:11:11

  O tak pogonic co niektórych dyrektorów bo z pewnością się do tego nie nadaja. Nauczycieli tez zwłaszcza powinni zrobić czystke w gim nr 1

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

Pracownicy magazynowi

Work Balance jest agencją z doświadczeniem, która specjalizuje się w usługach z zakresu leasingu pracowniczego (inaczej leasingu personalnego)...


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

LAMINIARZ prdukcja łodzi

Hansvik Poland producent łodzi motorowych . Obecnie dla naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: LAMINIARZ MONTER ( ORAZ OSOBY DO..


Zobacz ogłoszenie

SYNDYK sprzeda mieszkanie w

Syndyk masy upadłości ogłasza przetarg na sprzedaż nieruchomości lokalowej w Szczecinku przy ulicy Polnej 20/1. Lokal 2-pokojowy o powierzchni..


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

PRZYJMĘ DO PRACY Pracownik

Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych. Praca w Szczecinku. Dobre warunki wynagrodzeniowe.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"