:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Miejskie, wyborcze "becikowe". Ratusz: "burmistrz nie miał wpływu na decyzję radnych"

Miejskie
Temat Szczecinecki 15/02/2019 11:00

Programy socjalne kierowane do rodzin posiadających dzieci mają swoich zwolenników i przeciwników. Bardzo duże emocje wciąż wywołuje sztandarowy program PiS „500+”. Według części społeczeństwa program ten powoduje, że „dzieci same na siebie zarabiają”, co skutkuje m.in. tym, że na rynku pracy zaczyna brakować pracowników. Innym argumentem jest to, że wprowadzony przez PiS zasiłek na dzieci stanowi pewną formę pozyskiwania politycznych zwolenników i wyborców. Przeciwna strona zasadność wprowadzenia „500+” argumentuje tym, że wiele polskich rodzin wreszcie przestało mieć problem, by wiązać koniec z końcem. W kraju ma się też rodzić coraz więcej dzieci. Od tego roku Szczecinek także ma swój program wspierający rodziców posiadających dzieci, a konkretnie tych, którym dzieci właśnie się urodziły. Szczecineckie „becikowe” jest wypłacane jednorazowo i wynosi 1000 zł. Przysługuje każdemu mieszkańcowi Szczecinka, bez względu na sytuację rodzinną, zdrowotną czy dochody. Zasiłek ten był jedną z obietnic wyborczych obecnego burmistrza Daniela Raka. 


Choć „becikowe” zostało uchwalone stosunkowo niedawno, bo dopiero pod koniec stycznia tego roku, już ma swoich zwolenników, jak również przeciwników. W tych dniach do Urzędu Miasta wpłynęło pismo, w którym autor wnioskuje o zmianę zasad wypłacania szczecineckiego „becikowego”. Co według nadawcy wniosku powinno zostać zmienione?


Jak zasugerował autor, program „500+” obecnie w pełni pokrywa wszelkie potrzeby bytowe rodzin, w których rodzi się dziecko. Poza tym, zdaniem autora, „becikowe” powinno być wypłacane najbardziej potrzebującym.


- Nie zgadzam się na nie w pełni uzasadnione, bezcelowe trwonienie pieniędzy mieszkańców, podatników i moje.

Wyrażam sprzeciw wobec braku pełnej celowości i odpowiednich wymagań przyznawania dodatkowego becikowego dla każdego mieszkańca Szczecinka – pisze autor petycji.
- Wprowadzony przez PiS program „500+” na każde nowonarodzone dziecko jest dobrym i wystarczającym programem zaspokajającym podstawowe potrzeby bytowe dzieci wychowawczych przez rodziców.

Obecnie dzieciom w Polsce źle się nie dzieje i nie widzę potrzeby dodatkowej gratyfikacji, nagradzania rodziców na nowonarodzone dziecko, zwłaszcza bez jakiś wymagań, kryteriów

– dodaje autor.


- Program burmistrz Daniela Raka nie jest najgorszy,

zdaje się jednak być dobrym chwytem wyborczym, kosztem wszystkich podatników, mieszkańców. Może chodzić o kontynuację priorytetów prorodzinnych PiS, ale jak dla mnie wydatkowanie pieniędzy z budżetu miasta na dodatkowe becikowe dla wszystkich nie jest całkiem rozsądne. 


- Dodatkowe becikowe powinno trafić do osób najbardziej potrzebujących i wymagających wsparcia, a nie do osób, które mogą je wydatkować na inny cel. Do tych osób należeć powinny: niepełnosprawne fizycznie i psychicznie samotne matki, którym z powodu choroby odbierane jest dziecko, rodzice dzieci niepełnosprawnych. Uważam że dodatkowe pieniądze nie powinny być przekazywane do swobodnej dyspozycji nikomu, ze względu na możliwość nieodpowiedniego wydatkowania (…).

W ratuszu nadesłaną petycję rozpatrzono.

W odpowiedzi udzielonej autorowi wniosku pada informacja, że „becikowe” uchwaliła Rada Miasta, a burmistrz nie ma wpływu na treść uchwały. Ponadto poinformowano autora, że w ocenie burmistrza wprowadzone zasady szczecineckiego „becikowego” są prawidłowe.


- Radni uchwalili „becikowe” w wysokości 1000 zł bez względu na dochody dla rodziców nowonarodzonych dzieci ze Szczecinka – czytamy w piśmie UM. - Aby je otrzymać, trzeba od przynajmniej roku mieszkać w Szczecinku. Jednorazowa zapomoga „becikowe” przysługuje na dziecko urodzone, przysposobione, objęte opieką prawną lub faktyczną od 1 stycznia 2019 roku.

Burmistrz miasta nie ma wpływu na treści uchwał podejmowanych przez radnych.

Niemniej jednak, burmistrz ocenia, że zasady przyznawania tzw. „becikowego” są prawidłowe. Biorąc to pod uwagę burmistrz uznał, że pana petycja w tej sytuacji nie zasługuje na uwzględnienie. 

Reklama

becikowe szczecinek radni burmistrz mieszkaniec nowonarodzony dochody zasiłek obietnice wyborcze - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-02-15 14:52:14

  Chyba ktoś to pisał kto nie ma dzieci albo jest emerytem, zgadzam się że osobą której odbiera się dziecko z różnych powodów nie powinny dostawać .Druga rzecz matka np.2,3 czy 4 dzieci chcąc iść do pracy nie mając z kim zostawić dziecka musi wynająć opiekunkę przy pensji 1600 zł to ile zostanie jej , owszem są przedszkola ale do 16.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-15 19:23:36

  Jak to burmistrz nie ma wpływu? Przecież on to obiecał. Ktoś tu ściemnia.

 • gość 2019-02-15 20:49:47

  Rozdawnictwo pieniedzy, podobnie jak renty okresowe z MOPSu dla pijaków.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-16 09:04:08

  A ja chce zeby zostalo jak jest, bo oboje z mężem pracujemy, nie korzystamy z żadnych świadczeń i to z m.in. naszych podatkow idzie na 500+ itp. I pierwszy raz mozemy dostać pieniądze od Panstwa tak po prostu. A na dziecko kazda kwota sie przyda. A kto uwaza, że zarabia tyle, ze nie potrzebuje tych 1000 zł to nie musi skladac wniosku i już. A jak zostanie wprowadzone, ze zależy od dochodów to dostaną znowu Ci co zawsze: nie pracujący, "samotne" matki, ci co mają rodzinne, 500+ itp. itd. Wiadomo, ze im każdy grosz sie przyda..i jie podwazam, ze mają ciężko, ale chciałabym raz móc miec cos z tych podatków, ktore wypływają mi z wypłaty..

 • Gość - niezalogowany 2019-02-16 09:59:52

  Mam bardzo chory kręgosłup i po 20 latach pracy fizycznej poszedłem na rentę, którą mi zabrano po 4 latach. Kiedy się zapytałem lekarza orzecznika dlaczego? Nie zabrano temu alkoholikowi który był ze mną na komisji, to lekarz powiedział mi że ten alkoholik jest chory bo jest właśnie alkoholikiem i już do końca życia będzie, natomiast ja mam chory tylko kręgosłup, nadciśnienie, i nie mogę dźwigać ponad 5 kg ale mam jeszcze ręce zdrowe i mogę sobie znaleźć taką pracę gdzie będę mógł pracować do emerytury, bo nie dużo mi zostało. Tak więc lepiej być alkoholikiem, niż zasówać całe życie i stracić, zdrowie.

 • gość 2019-02-16 17:12:23

  Dla rodziców, jak jedno pracuje. A nie dla wszystkich!

 • Gość - niezalogowany 2019-02-16 19:54:08

  Dają nierobom,dzieciorobom,mamuśki kudły na czerwono farbują ,nochy przekłuwają,pazury doklejają a mieszkanie 33 metry i 5 osób na kupie.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-17 23:19:31

  Nie nadużywajmy terminu samotna matka. Kazde dziecko ma ojca. Czasem nieodpowiedzialnego, wiec należy go zmusić do pracy na dziecko, a nie dawać przywileje kosztem reszty społeczeństwa. kobieta której mąż jeździ w trasie tirem, pracuje w innym mieście lub kraju, tez powinna mieć przywileje jak samotna.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Garaż

Sprzedam garaż osiedle zachód ul Kołobrzeska - 10000 PZŁ


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Atrakcyjny lokal biurowy w

Do wynajęcia wysokiej klasy pomieszczenie biurowe w samym centrum Szczecinka (nad Empikiem)


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"