Mieszkania treningowe dla wychowanków rodzin zastępczych


Temat Szczecinecki
18/01/2019

Aktualności #Powiat #mieszkania i inwestycje Szczecinek - miasto
Rusza projekt „Nawigator samodzielności”. Dzięki niemu wychowankowie rodzin zastępczych, którzy osiągną pełnoletność i będą musieli się usamodzielnić, otrzymają potrzebne wsparcie. Młodzi ludzie będą m.in. mieli szansę zamieszkania w specjalnych lokalach treningowych. Będą też brać udział w zajęciach, podczas których nauczą się, jak samodzielnie funkcjonować. 

Koordynatorem przedsięwzięcia w Szczecinku będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku w partnerstwie ze szczecineckim samorządem powiatowym. Partnerem projektu będzie również Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.W województwie działać ma w sumie pięć mieszkań treningowych, w których młodzież, pod okiem przeszkolonych doradców powiatowych i opiekunów usamodzielnienia, nauczy się podstaw prowadzenia gospodarstwa domowego czy zmierzy się z podejmowaniem decyzji. Dla każdego uczestnika zostanie przygotowany Indywidualny Program Usamodzielnienia. Taki program zawierać będzie specjalistyczną diagnozę, w tym wskazówki dotyczące podjęcia ścieżki edukacji, uzyskania kwalifikacji zawodowych. Bogaty będzie także w praktyczne informacje dotyczące uzyskania np. ubezpieczenia zdrowotnego i ochrony zdrowia.W Szczecinku funkcjonować będą trzy mieszkania – dwie kawalerki przy ul. Kościuszki oraz jedno mieszkanie 2-pokojowe przy ulicy Koszalińskiej. Uroczyste otwarcie mieszkań nastąpi już w najbliższy poniedziałek, 21.01.  Inne miasta, w których będzie realizowany projekt, to Wałcz i Łobez. W Wałczu zostanie otwarte mieszkanie 3-pokojowe, w którym samodzielności uczyć się będą trzy osoby. Z kolei w Łobzie przygotowywane jest mieszkanie 2-pokojowe dla czterech osób.Planowana długość pobytu w mieszkaniu wynikać będzie z indywidualnych potrzeb wychowanka, określonych w Indywidualnym Programie Usamodzielnienia. Co istotne, po zakończeniu realizacji projektu, a więc w roku 2020, w trzech powiatach pozostanie 11 miejsc w mieszkaniach treningowych.Realizacja projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie 7.6 Ułatwianie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym. Całkowita wartość projektu: 3 877 273,30 zł, kwota dofinansowania wynosi 3 392 273,30 zł.


 
Mieszkania treningowe dla wychowanków rodzin zastępczych - komentarze opinie (2)

gość
18/01/2019

ja czegos nie rozumiem rodzina zastepcza po to dostaje na wychowanie dzieci bo w domu rodzinnym nie maja takich mozlowosci to chyba tu cos jest nie tak

gość
18/01/2019

A ideą rodzin zastępczych nie jest właśnie przygotowanie dziecka do radzenia sobie w samodzielnym dorosłym życiu?
Taki program jest chyba bardziej odpowiedni dla wychowanków domów dziecka, gdzie styczność z samodzielnym funkcjonowaniem w życiu codziennym typu gotowanie, zakupy, zarządzanie budżetem domowym itp. jest z reguły bardzo mocno ograniczona.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Aktualności


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu