:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Mistrzynie kryminałów w Szczecinku

Artpiknik, Mistrzynie kryminałów Szczecinku - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 6
  • Fotka nr 1 z 6
  • Fotka nr 2 z 6
  • Fotka nr 3 z 6
  • Fotka nr 4 z 6
  • Fotka nr 5 z 6
Temat Szczecinecki 21/07/2015 05:07

Takiego wydarzenia jeszcze w Szczecinku nie było. Jednego dnia (niedziela, 19.07), niemal o tej samej porze nad Trzesieckiem gościły czołowe polskie pisarki – okrzyknięta Królową Polskiego Kryminału Katarzyna Bonda i porównywana do Camilli Lackberg Katarzyna Puzyńska. Spotkania z obiema autorkami, które miały miejsce w lokalu Sint Ji, były zwieńczeniem trwającego od piątku (17.07) III Art Pikniku. Za organizację całego bloku literackiego odpowiadał Sebastian Sokołowski, autor bloga „Okiem na Horror”. Spotkanie współprowadziła Magdalena Szkudlarek-Szarkowska. Jak zaznaczył organizator, do tej pory literatury na Art Pikniku nie było. Sądząc jednak po zainteresowaniu publiczności, jakim cieszyło się to wydarzenie, nie jest wykluczone, że w przyszłości podobne przedsięwzięcia będą kontynuowane.

Jako pierwsza ze swoimi czytelnikami spotkała się autorka bardzo popularnej serii o Lipowie, Katarzyna Puzyńska. Co ważne, pisarka odpowiadała nie tylko na pytania dotyczące tematów ściśle związanych z literaturą. Szczecineccy czytelnicy mogli dowiedzieć się co nieco m.in. o jej miłości do koni i tatuaży, a także o związkach Katarzyny Puzyńskiej z pewnym zespołem punkowym.

- Zawsze chciałam mieć swój zespół – wyjawiła na początku spotkania Katarzyna Puzyńska. - Oczywiście nie umiałam na niczym grać, ale próbowałam swoich siła na basie. Odbyliśmy ze znajomymi kilka koncertów, po trzech próbach nagraliśmy własne demo, ale nie była to muzyka zbyt wysokich lotów. Nasza kapela nazywała się dość enigmatycznie „MQJ”. Nie mogę niestety zdradzić, co oznaczają te litery. To nasza wspólna tajemnica, której nie zdradziłam nawet swojemu mężowi. 

Oczywiście padały też pytania odnoszące się do kondycji polskiej literatury czy też planów pisarki na najbliższą przyszłość. - Porównanie do Camilli Lackberg było dla mnie wielkim komplementem – opowiadała autorka. - Właściwie od niej zaczęło się moje pisanie. Wydawało mi się kiedyś, że pisarze to są jakieś niesamowite stwory, oddalone od normalnych śmiertelników. Więc myślałam, że mi się nie uda. Ale potem przeczytałam wywiad z C. Lackberg i pomyślałam, że skoro taka wielka gwiazda miała takie obawy, to trzeba o nich zapomnie i spróbować. Próbowałam. Na początku pisałam w tajemnicy. Bałam się, że jak nie wyjdzie, to będzie trochę głupio. I tak powstał „Motylek”. Nasze polskie książki są równie świetne, co kryminał skandynawski. Warto je docenić. 

- W ostatniej części mojej serii, która ukaże się pod koniec roku, pojawi się wampir – dodała Katarzyna Puzyńska. - Całość będzie nawiązywać do mitologii Słowian. Trwają też rozmowy na temat ekranizacji kryminałów. Nie chcę jednak na razie zdradzać więcej szczegółów. 

Z ust pisarki padło też kilka ciepłych słów o Szczecinku: - Zazdroszczę wam, że macie tak blisko jezioro. Choć jestem tutaj tak krótko, widzę, że jest tu naprawdę cudownie. Mam nadzieję, że jeszcze będę miała okazję pobyć w Szczecinku trochę dłużej – podkreśliła Katarzyna Puzyńska. 

W artpiknikowym bloku literackim wzięła udział również Katarzyna Bonda. Spotkanie w pewnym momencie „zawisło na włosku”, ponieważ pociąg, którym z Warszawy podróżowała pisarka uległ awarii. Na szczęście, gdy już Królowa Polskiego Kryminału dotarła na miejsce, wszystko przebiegło dalej bez żadnych problemów. Czytelnicy słuchali opowieści autorki jak zahipnotyzowani.

Warto nadmienić, że Katarzyna Bonda wpisała Szczecinek na mapę trasy, promującej jej najnowszą powieść „Okularnik”. I tej książce właśnie poświęcona została większa część spotkania. – W powieści ujęta jest pewna opowieść historyczna dotycząca pogromu wsi prawosławnych na Podlasiu – zaznaczyła Katarzyna Bonda. – Ale nie opowiadam historii prawdziwej. Używam jej tylko. Przeczytałam na ten temat 27 tomów akt IPN. Pojechałam na Podlasie. Rozmawiałam z ludźmi. To były rzeczy upiorne. Co ważne, nikogo nie rozliczam. Nie atakuję Burego ani antykomunistycznego podziemia. Ale wydaje mi się, że tylko w książce za pomocą fikcji literackiej można opowiedzieć o tak skomplikowanej historii. 

- Dla niektórych wojna się nie skończyła. Władza ludowa przejęła stery. Tymczasem antykomunistyczne podziemie dalej uważało, że jest w stanie wojny. To było dramatyczne. Jedyne co ci ludzie mogli zrobić to dokonać spektakularnego ataku na ostatni oddział Armii Czerwonej, który wyjeżdżał już na Wschód. Tak się składało, że tym ostatnim miastem w Polsce była mała Hajnówka. I tu się zaczyna ta historia.

- Oni zamierzali wszystkich tych żołnierzy wybić – kontynuowała autorka „Okularnika”. - Sytuacja się jednak skomplikowała. Potem Bury dowiedział się, że to byli białoruscy konspiratorzy. Dlatego ta sprawa dla niego była jasna. Do tego dochodzi jego osobisty dramat – białoruscy nacjonaliści zamordowali mu brata. Czytanie tych akt było dla mnie straszne. My widzimy ludobójstwo, ale patrząc z innej perspektywy, mamy zupełnie inną historię. Lokalna władza załatwiła swój interes rękami Burego. Nie puścili za nim nawet oddziału pościgowego. Jak tylko podałam kilka punktów widzenia, a jest ich znacznie więcej. Tylko i wyłączni powieść może pokazać, co się stało. I naprawdę nie chodzi o to, by kogoś rozliczać.

- Ludzie stamtąd przez tyle lat bali się, że cała Polska się dowie. Że my się tak nieładnie zachowaliśmy. I po co to było mówić? Wyobrażacie sobie jakie to jest „słabe”… - zwróciła uwagę Katarzyna Bonda. – Pamiętam, jak przychodzili na moje spotkania ludzie z ONR-u. W Poznaniu przyszli mi „nastukać”. W pewnym momencie prowadzący zapytał: Bonda, czy ty wiesz, co ty narobiłaś? Zaproponowałam im, byśmy poszli do kawiarni i porozmawiali. Z całej grupy został tylko przywódca i dwie osoby z jego obstawy. Wyjawił mi w pewnym momencie tej rozmowy, że koledzy szydzą z jego „żydowskiego” nosa. Powiedziałam, żeby się zastanowił, co by zrobili ci - koledzy, gdyby wybuchła wojna. Widać było, że dało mu to do myślenia. 

- Dopiero czwarte pokolenie młodych ludzi ma wielką potrzebę zgłębiania tej wiedzy. To niesamowite. Ja przez tyle lat mieszkałam w Hajnówce i o tym wszystkim nie wiedziałam, nigdy o tym nie słyszałam. Jak to jest chronione! Tam się o pewnych rzeczach nie mówi. Co oczywiście jest bardzo ciekawe fabularnie...  

Rzecz jasna podczas spotkania nie mogło zabraknąć pytania o „położeniu w Szczecinku trupa”. O tym, że Szczecinek mógłby się znaleźć w fabule którejś z przyszłych książek pisarki, Katarzyna Bonda nadmieniła, goszcząc tutaj w październiku. Autorka podkreśliła, że nie rzuca słów na wiatr i temat dotyczący książki z akcją w Szczecinku jest nadal otwarty. (sz)

Reklama

Mistrzynie kryminałów w Szczecinku komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"