:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C lekkie zachmurzenie

Młodzież chce poznawać dawne dzieje miasta. W ZST odbył się konkurs wiedzy o Szczecinku

W Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku odbył się konkurs wiedzy o Szczecinku. Jego celem było zapoznanie młodzieży szkół średnich z historią, legendami i ciekawostkami związanymi z naszym miastem. Pomysłodawcą konkursu był Konrad Berezowski. Patronat objęli starosta i pani poseł.

Uczniowie m.in. poznali legendę o ks. Elżbiecie zjawiającej się na wzgórzu Marientron (Tron Maryi) na Świątkach; odpowiadali na pytania dotyczące słowiańskiego bożka Belbuka wyłowionego z wód jeziora; synów Warcisława IV, założyciela miasta, fundatorów klasztoru Marientron. Tekstem kultury zawartym w konkursie była legenda o "szlaku Blizbora" na wodach jez. Wierzchowo - legenda przekazana uczniom Liceum Pedagogicznego przez Mariana Krokera. W pytaniach konkursowych uczniowie mogli również spotkać postać ks. Jadwigi - dobrodziejki miasta, czy Jana Kaulfussa - współpracownika Staszica. Nie zabrakło zagadnień z najnowszej historii miasta - tematu Solidarności, czy lekarzy odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

W Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku w konkursie wiedzy o Szczecinku wzięło udział 77 uczniów, co stanowi 37,2 % ogólnej liczby uczniów obecnie uczących się w technikum (207 uczniów). W Branżowej Szkole I Stopnia Nr 1 w Zespole Szkół Technicznych w konkursie wzięło udział 54 uczniów, co stanowi 34,6% liczby ogółu uczniów uczących się w szkole zawodowej (156 uczniów). Konkurs został poprzedzony przygotowaniem gazetki informacyjnej, pogadanek tematycznych o historii Szczecinka na lekcjach historii i godzinach wychowawczych. Organizacją konkursu w szkole zajęła się Alicja Chmielewska, nauczyciel historii w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku.

Zwycięzców poznamy niebawem. W dniu, w którym organizowany jest Dzień Pamięci o Sybirakach, uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe upominki. 

Konrad Berezowski


 


szczecinek historia konkurs zst - komentarze opinie

  • gość 2018-06-10 14:00:34

    A tej w okularach słońce świeci?

Dodajesz jako: Zaloguj się