:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  9°C bezchmurnie

Moda XIX wieku w szczecineckim muzeum

Może nie są zbyt wygodne, ale za ich szyk przewyższa chyba wszystkie współczesne stroje. O tym, jak faktycznie wyglądają, z jakich materiałów były wykonane i ile ważą - przede wszystkim suknie - sprzed 100, 150, a nawet 180 lat, można się przekonać, odwiedzając szczecineckie muzeum. Uroczyste otwarcie wystawy pt. „Przeminęło z wiatrem. Moda XIX wieku” miało miejsce 2 lipca. Ekspozycja będzie udostępniona odwiedzającym przez całe lato, do 6 września.

Cała kolekcja wystawionych w muzeum strojów z XIX wieku pochodzi z unikalnej kolekcji poznańskiej pasjonatki historii i odtwórstwa – Anny Moryto. Wiele obiektów zostało zakupionych, za całkiem niemałą cenę, w USA i w Kanadzie. Inne Anna Moryto, analizując fotografie, ryciny i zachowane wykroje, rekonstruuje sama. Bywa, że odtworzenie oryginalnej sukni z epoki trwa nawet pół roku. 

Anna Moryto gościła w Szczecinku podczas wernisażu. Zaraz po oficjalnym otwarciu wystawy wygłosiła wykład na temat mody i ubiorów XIX wieku. Właścicielkę kolekcji przywitał nowy dyrektor muzeum, Irek Markanicz. – Myślę, że o modzie mieszkańcy Szczecinka coś tam wiedzą – zauważył dyrektor. – Ale jeśli chodzi o modę XIX wieku, to pewnie wiemy dużo mniej niż pani Ania. 

- Dla nas to, w co się dzisiaj ubieramy, jest oczywiste. Ale stroje są tak naprawdę obiektami kultury materialnej, pokazują jak żyliśmy – dodał Irek Markanicz.

Co pokazuje wystawa? Większość zaprezentowanych eksponatów to autentyczne stroje z epoki. Trzy z nich zostały odtworzone współcześnie. Na ekspozycji można zobaczyć wiele elementów ubioru, przeważają jednak suknie - strojne, jak i codzienne. Część z nich opiera się na popularnych w XIX wieku „wspornikach”. Jak można się przekonać, spora część XIX-wiecznych elegantek preferowała suknie jedwabne na krynolinie i turniurze. Są również suknie z trenem i unikalnymi, misternie wykończonymi koronkami czy haftami. Dodatkowo wystawa została wzbogacona o ryciny z Muzeum Okręgowego w Koszalinie oraz fotografie należące do Muzeum Regionalnego w Szczecinku. (sz)

 


Moda XIX wieku w szczecineckim muzeum komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com