:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Możliwe, że są tylko przezorni. Za to burmistrz Szczecinka nazywa ich "idiotami"

Możliwe, że są tylko przezorni. Za to burmistrz Szczecinka nazywa ich
 • Fotka nr 0 z 3
 • Fotka nr 1 z 3
 • Fotka nr 2 z 3

Biegunki, drgawki, porażenia kończyn... Ale także wiele znacznie poważniejszych objawów, których skutkiem jest nie tylko konieczność hospitalizacji dziecka, jak również niekiedy – głębokie upośledzenie organizmu, z którym trzeba się mierzyć do końca życia. To tylko niektóre przykłady skutków podania szczepionek, wymieniane przez rodziców zaszczepionych dzieci. Czy szczepionek należy się bać?

W ostatnim czasie ruchy antyszczepionkowe rosną w siłę. Jak przekonują rodzice, którzy przestali wierzyć szczepionkom, wcale nie chodzi tu o modę czy negowanie roli szczepień w eliminowaniu wielu groźnych chorób. To raczej strach przed ciężkimi niepożądanymi odczynami poszczepiennym, o których słychać coraz częściej. Rodziców dziwi również fakt, że niewiele osób chce w ogóle na ten temat głośno mówić. 28.02 w Szczecinku odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział rodzice chcący dowiedzieć się czegoś więcej na temat szczepień. O tym, czy należy się szczepionek bać, na co zwracać uwagę, decydując się na szczepienia, z jakim ryzykiem związane są NOP-y i co zrobić, by nie dać się zastraszyć instytucjom odpowiedzialnym za egzekwowanie szczepień – opowiadał goszczący w mieście Przemysław Cuske, wieloletni prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach Stop NOP, a obecnie wspierający rodziców działacz.

Jest ryzyko, musi być wybór

Spotkanie z Przemysławem Cuske zorganizowano po to, by porozmawiać o szczepieniach w nieco szerszym kontekście. Tak przynajmniej przekonują organizatorzy tego wydarzenia.  Ludzie powinni wiedzieć, o wszystkich skutkach szczepień, a lekarze tego nie robią, nie informują rodziców należycie – mówi nam pani Beata, jedna z organizatorek spotkania z Przemysławem Cuske. - Rodzice często nie mają pojęcia jakie mogą być skutki uboczne podania szczepionki. Niepożądanych odczynów poszczepiennych jest na pewno więcej, niż się o tym głośno mówi. Sama przeszłam przez kilka NOP-ów, jeśli chodzi o moje dzieci. U sąsiadów też się zdarzały. Jest też cała masa innych, które nie są zgłoszone. Dlaczego? Ze strachu. Lekarze nie informują o tym, ponieważ się boją, że stracą pracę. W tej chwili w Polsce jest przynajmniej trzech lekarzy, którzy będą mieli zawieszone prawa do wykonywania zawodu za mówienie, że szczepienia mogą zaszkodzić.

- Domaga się od nas tego, żeby dzieci były szczepione. A jeśli jest ryzyko, rodzice muszą być tego świadomi i muszą podjąć świadomą decyzję. Jak wiadomo, skutki takiego nieświadomego wyboru mogą być poważne – dodaje nasza rozmówczyni.

O czym się nie mówi?

- Gdy poprosiłam lekarza o ulotkę, a także o podanie podstawowych informacji o szczepionce i o możliwym odczynie poszczepiennym, zostałam zwyczajnie zbyta. Zamiast konkretów usłyszałam tylko, że po szczepieniu dziecko może mieć najwyżej mały ślad na nóżce lub zgrubienie, które można rozmasować. No i że może gorączkować i być trochę bardziej marudne – dowiadujemy się od jednego z proszących o anonimowość rodziców. 

- Było inaczej. Po zaszczepieniu wycofanym Euvaxem dziecko przez dwa dni bez przerwy przeraźliwie płakało. Nie wiedzieliśmy, co się dzieje i co mamy robić. Byliśmy załamani. Bezradnie patrzyliśmy, jak dziecko cierpi. Lekarze nie potrafili powiedzieć nam, dlaczego nasze dziecko tak się zachowuje. Nikt nie chciał połączyć tego płaczu z wcześniejszym podaniem szczepionki.

- Moja córka po każdym szczepieniu miała zapalenie oskrzeli. Raz rozwinęło się przez to zapalenie płuc. Poza tym, za każdym razem walczymy z atopowym zapaleniem skóry. Pojawiły się też objawy ze spektrum autyzmu. Dziecko po szczepieniu było lekko wycofane, stukało główką o meble... Takie zachowanie nas zaniepokoiło, ale lekarz uznał, że to normalne dla wieku dziecięcego. Na szczęście wszystko trwało tylko przez chwilę.

- Niestety, moje dzieci też zostały zaszczepione wycofaną później szczepionką. Poszłam do przychodni, chcąc zasięgnąć jakichś informacji, ale powiedziano mi, że to niemożliwe, że takich szczepionek nie było. Pokazałam książeczkę zdrowia, w której zapisano numer i serię wycofanej szczepionki. Dopiero to wywołało poruszenie...

- Ostatnio w całym kraju głośno jest o przypadku, który przytrafił się już jakiś czas temu, ale spowodował głębokie upośledzenie dziecka. Dziewczynka, kiedy skończyła 18 miesiąc życia, została zaczepiona przeciwko błonicy, tężcowi i polio. Po szczepieniu źle się czuła. Były wymioty, biegunka... Dziecko dostało antybiotyk, ale nie było lepiej. Jego stan się pogarszał. Z podejrzeniem sepsy trafiło do szpitala. Potem zapadło w śpiączkę, a badania wykazały zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Dziewczynka przeżyła, ale wyszła ze szpitala z głębokim upośledzeniem mózgu. Jej mama do dzisiaj nie może się pozbierać. Bardzo trudno było jej udowodnić, że to NOP. Była nękana przez sanepid.

- Takich historii jest naprawdę mnóstwo. Biegunki, drgawki, porażenia kończyn zdarzają się częściej, niż pokazują to statystyki. Nikt nie chce jednak takich niechcianych odczynów raportować...

Co interesujące, niepokój uczestników spotkania wywołała też niedawna informacja na temat półrocznego dziecka, które z sepsą trafiło najpierw do szczecineckiego szpitala, a potem jego życie ratowali koszalińscy lekarze. Jak przekonują, jeśli dziecko zostało wcześniej zaszczepione przeciwko pneumo- lub meningokokom, to najprawdopodobniej był to kolejny przypadek NOP-u. Według naszych rozmówców nie jest również pewne, czy kilka lat temu śmiertelnej sepsy u noworodka w Szczecinku nie wywołały właśnie szczepienia. Ich zdaniem nikt nie zweryfikował tego, czy sepsę mógł spowodować np. ciężki NOP.

Wiedza o NOP to tajemnica?

Goszczący w Szczecinku Przemysław Cuske jest zdania, że informacje na temat niekorzystnych odczynów poszczepiennych są w Polsce mocno zaniżone. Jaka jest tego przyczyna? – Zaledwie ok. 1 proc. lekarzy zgłasza odczyny poszczepienne do stacji sanepidu. Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy – mówi nam Przemysław Cuske. - Jedną z nich jest to, że lekarze nie są uczeni na studiach rozpoznawania NOP-ów. Sami też nie wiedzą, co zgłosić. To ma też poważne konsekwencje dla dzieci, ponieważ lekarze, którzy się nimi opiekują, wdrażają niewłaściwe leczenie. - Drugi powód to zwyczajny strach – dodaje nasz rozmówca. - W dużym skrócie – lekarz musiałby donieść sam na siebie, że szczepionkę, którą podał, zaaplikował w niewłaściwy sposób albo szczepionka nie była właściwie przechowywana. Lekarze, którzy zaś sumiennie wywiązują się z tego obowiązku i zgłaszają NOP-y do sanepidu, są... prześladowani. Że są zbyt aktywni, że psują statystyki, że postawi się ich przed sądem lekarskim.

Czy szczepionek należy się bać?

Zdaniem Przemysława Cuske – nie. Ale trzeba wiedzieć, czym są szczepionki i jakie ryzyko powikłań niesie ich aplikowanie.

- Strach pojawia się, gdy w naszym sercu gości niewiedza – dodaje Przemysław Cuske. - Jeśli poznamy informacje na temat szczepień, przestaniemy się obawiać. Gdzie takich informacji szukać? Na stronach rządowych, na portalach dotyczących szczepień, ale też na stronach niezależnych. Każdy rodzic powinien zapoznać się najpierw ze specyfiką danej szczepionki, a potem podjąć decyzję. Sam musi ocenić najpierw, jaki jest skład preparatu, jakie może przynieść powikłania i czy w rodzinie już wcześniej zdarzały się tego typu przypadki. To rodzic powinien sam zadecydować, czy zaszczepić dziecko, czy nie. Na pewno nie lekarz, urzędnik, czy pracownik sanepidu.

Według naszego rozmówcy, szczepienia nie powinny być obowiązkowe. - Sam przymus i obowiązek szczepień już budzi niepokój – zaznacza Przemysław Cuske. – Bo dlaczego mam być przymuszany do jakiejś procedury medycznej jakimś preparatem, o którym otrzymuję jako rodzic niewiele informacji od lekarza w przychodni. Najczęściej są to szczątkowe informacje o tym, że szczepionki są bezpieczne, nikomu nic się nie stało, gdyby nie szczepienia, to byśmy wszyscy wyginęli. No, ale to nie jest odpowiedź na wątpliwości rodzica. Rodzic sam zaczyna szukać, przeszukuje różnorodne bazy informacji i wtedy się okazuje, że te szczepienia wcale nie są takie bezpieczne, niosą ze sobą duże ryzyko. Tym bardziej, że teraz zachęca się lekarzy, żeby szczepili kilkoma szczepionkami jednocześnie, podczas jednej wizyty. Pamiętamy, że kilkadziesiąt lat temu podczas jednej wizyty podawana była tylko jedna szczepionka. Następną można było podać po około 8 tygodniach. Ma to sens, ponieważ nasz organizm właśnie tyle czasu potrzebuje na wytworzenie przeciwciał przeciwko patogenom zawartym w szczepionce. Jeśli więc podamy kilka szczepionek naraz to układ odpornościowy dziecka zwyczajnie zwariuje.

Według burmistrza to "oszołomi" i "idioci"

W spotkaniu wzięła udział dość liczna grupa słuchaczy. Wszyscy z uwagą wysłuchali tego, co miał im do przekazania Przemysław Cuske. Każdy miał też okazję, by indywidualnie zapytać o nurtujące wątpliwości. Padły też pytania o NOP-y, które miały miejsce w ostatnim czasie w Szczecinku. O czym jeszcze rozmawiano? O składzie szczepionek, a także jak radzić sobie w sytuacji, kiedy rodzice otrzymują różne pisma od przychodni czy z sanepidu, wzywające ich do obowiązkowych szczepień. Jak poinformowali nas organizatorzy spotkania i uczestniczący w nim rodzice, do wydarzenia w dość – delikatnie mówiąc - nieelegancki sposób odniósł się także Jerzy Hardie-Douglas. W swoim komentarzu burmistrz Szczecinka miał dociekać, kto udostępnił pomieszczenia, by wspomniane spotkanie w ogóle mogło się odbyć. Miał również przekonywać, że takich "oszołomów" jak Przemysław Cuske, powinno ścigać prawo, a rodziców, którzy z różnych obaw nie chcą szczepić swoich dzieci, nazwał wprost "idiotami", którym wolność wyboru powinna być ograniczona. Do dyskusji, krytykując rodziców, włączyła się także przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź, a także członek Zarządu Powiatu Jakub Hardie-Douglas, który próbował całą sprawę upolitycznić. Zbulwersowani rodzice domagają się przeprosin.

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

nop szczepionki wątpliwości upośledzenie cuske idioci douglas katarzyna dudź - komentarze opinie

 • Burzyciel - niezalogowany 2018-03-14 06:39:16

  Burmistrz Douglas to taka mutacja neobolszewika z folksdojczem. Jego stosunek do wolnego wyboru jednostki, woli mieszkańców oraz do Niemiec i Austrii, jego kapitału jedynie potwierdzają moją tezę. By upamiętnić Pana Giedrysa mieszkańcy mają zbierać na tablicę pamiątkową, więc pytam kto wyłożył kasę na pomniki niemieckie? Za PRL-u jako opozycjonista grał w brydża z komunistycznymi dyrektorami (wywiad w temacie).

 • gość 2018-03-14 07:11:51

  no ja nie wiem, czy przezorność ma coś wspólnego z nieszczepieniem dzieci. Była taka reklama "Przezorny, zawsze ubezpieczony". Jak dla mnie to, ryzykują zdrowiem swoich dzieci.

 • gość 2018-03-14 09:52:47

  Ja rozumiem, że Temat stoi w opozycji do burmistrza i partii rządzącej w Szczecinku, robi przy tym dużo dobrego ujawniając i krytykując rozmaite nieprawidłowości w ich działaniach. Ale na niebiosa! Nie kompromitujcie się tak jawnym poparciem dla ruchów antyszczepionkowych tylko dlatego, że krytykuje je burmistrz! Podciąganie każdego przypadku sepsy pod powikłania poszczepienne to nawet w granicach absurdu się nie mieści. Odmowa szczepienia dzieci na śmiertelne choroby to grzech przeciwko piątemu przykazaniu

 • Gość2 - niezalogowany 2018-03-14 11:50:11

  Ciekawe czy burmistrz sie doszczepia? Nniech rodzic decyduje czy szczepic swoje dziecko czy nie. Jest mnustwo nopow, ale niewszystkie sa uznane bo lekarze sie bronia rekami i nogami,a rodzic zostaje sam z dzieckiem. Zaden lekarz nie powie ze po niektorych szczepieniach trzeba kontrolowac oddech dziecka przez 72godz, albo ze po MMR2 dziecko moze dostac cukrzycy. To niejest wymysl to wszystko jest w ulotkach,ktorych lekarze niepokazuja rodzicom!

 • Gość - niezalogowany 2018-03-14 12:03:17

  Osoba powołująca się na piąte przykazanie w komentarzu zdaje sobie sprawę, że niektóre szczepionki są produkowane również z abortowanych płodów?

 • Gość - niezalogowany 2018-03-14 15:07:36

  Wystarczy wprowadzić wolny wybor i nie byłoby tych przepychanek i tak ponad 90% zaszczepi swoje dzieci. A czy dorosli tez tak chetnie beda sie szczepic pod przymusem?

 • gość 2018-03-14 15:49:29

  To że burmistrz wyraził swoje zdanie, nie dziwi mnie - w końcu jest lekarzem, ale że młody delfinek się wcina -to już przegięcie-jest specjalistą zupełnie od niczego i jak chce się wypowiedzieć na jakiś temat, to może pochwali się swoimi osiągnięciami w zakresie biznesów prowadzonych na terenie miasta z których żaden nie wypalił. Chętnie dowiem się ile zarobiliśmy na ciągnikach, PKS-iie w którym pracował czy ilości zleceń otrzymanych od miasta do prywatnej firmy. Naciąganie jeszcze w kierunku polityki oznacza że każdy kto chce np wynająć salę musi mieć zgodę młodego, radnej przewodniczącej czy burmistrza-to jest dopiero upolitycznienie....

 • Gość - niezalogowany 2018-03-14 20:33:02

  Badania naukowe kontra bełkot antyszczepionkowca. Niech opowie jak to jest miec dziecko śmiertelnie chore na chorobę zakaźną. Rodzice dowiedzą się wtedy czym grozi unikanie szczepień.

 • Gość - niezalogowany 2018-03-15 12:47:42

  Burmistrz ma rację!!!

 • gość 2018-03-15 21:14:29

  Nie życzę nikomu nop,ale może dopiero taka tragedia otworzyłaby niektórym oczy...

 • gość 2018-04-19 09:33:07

  Co za milutka trójca ! Jacy sympatyczni i zgodni , nawet jeżeli rodzice nie mają racji , to mają rawo mieć wątpliwości! A radni i burmistrz nie mają prawa obrażać ludzi !!! Kim jest człowiek co wmawia ludziom ,że w Szczecinku smrodzą grile , a pył to z Kaliningradu, chyba napewno IDIOTĄ jego potomek jeszcze gł€pszy !

 • Gość - niezalogowany 2018-04-19 20:55:52

  Od dziesięcioleci nie słychać było o odrze,. I co? Nagle się pojawiła. U kogo? U nie szczepionych. Poczekajmy na groźniejsze choroby. Dlaczego mam dzieci narażać przez antyszczepionkowców?

 • gość 2018-06-03 15:42:53

  jak to sie wszystko zmienia .. 30 lat temu Przemysław Cuske pseudo hipis z pacyfką na szyi i długimi włosami z ogromnym entuzjazmem namawiał młodszych kolegów na cudowny sródek poprawiający nastrój pt, polska heroina , opiaty i wszelkie barbiturany , a dzisiaj proszę :) uleczony narkoman przebrany w garnitur i krawat kolejny raz zachwyca mądrością i wiedzą w temacie . Szkoda tylko , że Twoi dawni koledzy juz nie mogą ciebie posłuchać i oby żniwo które zabrało mlodych narkomanów nie było tak liczne jak dzieci które nie będą szczepoine .

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

50 - letni rencista poszukuje

Młody rencista poszukuje pracy zdalnej. Doświadczenie w pracy biurowej. Posiadam w pełni wyposażone stanowisko komputerowe ( drukarka, skaner )...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam koła 195/65 R15

Mam do sprzedania koła z oponami zimowymi 195/65 R15. Opony Polaris. 2 mają bieżnik ok. 4,5 mm, dwie następne 5 mm. Stan widać na zdjęciach. Koła..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Choinki Jodłowe Czarnobór

Choinki Jodłowe prosto z plantacji w Czarnoborze. Przystępne ceny. Wybór i wycinka według życzenia Klienta. Tel. 660-729-014


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"