:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C słabe opady deszczu

Msza św. w Grocie św. Rozalii, niedziela 16:00

Kiedy: 2018-08-05 , godzina: 16:00 | Gdzie: Kalwaria przy kościele św. Rozalii

Opinie i felietony, Grocie Rozalii niedziela - zdjęcie, fotografia

Przez cały sierpień 2018 roku na szczecineckiej kalwarii przy kościele pw. św. Rozalii w każdą niedzielę o godz. 16:00 odprawiana będzie w Grocie Św. Rozalii Msza Święta. Nowy proboszcz parafii pw. św. Rozalii na Os. Zachód ks. Jerzy Chęciński zaprasza wszystkich mieszkańców na tę szczególne niedzielne msze św.

Kalwaria przy kościele św. Rozalii z Palermo w Szczecinku jest jedyną na Pomorzu Zachodnim kamienną kalwarią. Powstała na liczącym pół hektara terenie wokół kościoła św. Rozalii w Szczecinku przy ulicy Kościuszki. Jej budowę rozpoczęto w 1999 roku, składa się z trzech części. Plenerowej Drogi Krzyżowej z piętnastoma stacjami Męki Pańskiej, można tu zobaczyć również „Ścieżkę patronów” oraz budowle związane z historią Szczecinka. W stacje wmurowano granitowe tablice z opisami. W części poświęconej patronom wyróżniają się dwa obiekty: Grota św. Rozalii oraz miniatura „Ostrej Bramy” z wykutym w kamieniu obrazem Matki Bożej. Miniatura Ostrej Bramy znajduje się w środkowej części placu przy wejściu do kościoła. Na ścianach bramy umieszczono kamienne tablice, upamiętniające ocalenie fundatorów z sowieckich łagrów oraz rocznicę operacji Armii Krajowej pod kryptonimem „Ostra Brama”.

Kalwaria razem posiada około 40 obiektów, muzeum parafialne oraz lapidarium czyli „Szczecinecki Świat Kamienia”. W poszczególne stacje wmurowane są kamienie z różnych zakątków świata i Polski przywożone przez fundatorów i parafian. Znajdują się między innymi kamienie z Włoch szczególnie z Sycylii, Portugalii, Austrii, Hiszpanii, Francji, Słowacji, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Alaski, Sardynii, Ziemi Świętej oraz Morza Martwego.

W dużej kamiennej grocie św. Rozalii Sinibaldi z Palermo można zwiedzić cztery sale: studni, muszli, insygniów i salę ołtarza związane z historią życia patronki parafii, a także zobaczyć jej dwumetrową rzeźbę. Rzeźba św. Rozalii w Szczecinku to kopia, oryginał znajduję się w Sanktuarium na Monte Pellegrino w Palermo na Sycylii. W prawej dłoni świętej znajduję się stary dębowy krzyż natomiast w lewej trzyma książkę i czaszkę. Grota zdobiona jest licznymi stalaktytami, stalagmitami, stalagnatami. Na obrzeżach groty można dostrzec różnego typu kamienie oraz można zobaczyć tuf wulkaniczny z Etny i Wezuwiusza.  Do historii Szczecinka i jego okolic nawiązuje kilka elementów architektonicznych: kamienny mostek, rzeczka, kamienie młyńskie i dwie bramy.

Całość wkomponowano w interesujący zielony kompleks. Rośnie tu wiele odmian iglaków, różnorodne rośliny płożące i pnące, liczne krzewy i kwiaty. Stacje łączą kamienne dróżki brukowane w ciekawe wzory. W sezonie letnim na terenie kalwarii dyżurują przewodnicy, którzy bezpłatnie oprowadzają wycieczki oraz indywidualnych turystów. (strona parafii)

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


Msza św. w Grocie św. Rozalii, niedziela 16:00 komentarze opinie

  • gość 2018-08-04 14:09:40

    Gdy sp. założyciel Diecezji Koszalińsko-kołobrzeskiej ks. kardynał elekt Ignacy JEŻ podjął decyzję o budowie tego Koscioła (parafii) miała Ona nosić wezwanie do Matki Bożej Ostrobramskiej - z racji wielu repatrian wysiedlonych z Wilna i okolic. Gdy po ks. Stackiewiczu nastapił Andrzej Targosz, nastąpiła zmiana. Na cześć swojej matki nazwał te parafie świetej Rozalii. I tak juz pozostało. Kolega ks. bp T. Werno pomagał mu "budować" te kamienne straszydło. Matko Boża Ostrobramska módl sie za nami.

  • gość 2018-08-04 22:20:31

    Wiele osób ma wielki szacunek do pracy mieszkańców osiedla Zachód, bo to my zbudowaliśmy kościół, kalwarię i staraliśmy się, żeby był to piękny kościół. Budowa była w trudnym okresie transformacji, kto budował, ten wie, na ile przeszkód natrafiliśmy. Będę się modlił za pana. Jako parafianin zapraszam na Mszę św.

  • gość 2018-08-04 22:32:32

    i jeszcze do gość 2018-08-04 14:09:40 Nie przystoi repatriantowi z Wilna mieszać Matki Boskiej z własnymi dywagacjami na temat personaliów parafii i diecezji. Nie godne zachowanie panie repatriancie. Nie wspomniał pan o repatriantach z okolic Grodna, z okolic Lwowa... Ks. Anatol Sałaga grzmiał "i wy ludzie zza Buga..." Więcej życzliwości i miłości bliźniego panie repatriancie!

Dodajesz jako: Zaloguj się