:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 4°C
powietrze B. dobre

Murale ze Szczecinka na wystawie w Sopocie. Patriotyzm z przesłaniem, czy historia na pokaz?

Murale ze Szczecinka na wystawie w Sopocie. Patriotyzm z przesłaniem, czy historia na pokaz?
Temat Szczecinecki 09/11/2019 12:36

Przed 11 listopada tematyka zdecydowanej większości wydarzeń kulturalnych dotyka symboli narodowych i zagadnienia patriotyzmu. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej wystawy, którą od tego tygodnia można oglądać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. To część projektu fotograficznego Wojciecha Wilczyka “Słownik polsko-polski”, poświęconego popularnym ostatnio muralom patriotycznym. Co istotne, wśród wielu obrazów, które zostały utrwalone przez fotografa, znalazły się także murale ze Szczecinka. Czy to faktycznie graffiti z przesłaniem czy tylko “historia na pokaz”?

Ponad 500 fotografii potwierdza modę ostatnich lat: w dużych aglomeracjach, małych miasteczkach, w wioskach, na blokach, kamienicach, przystankach autobusowych, murkach, magazynach czy garażach - powstają jak grzyby po deszczu. Murale patriotyczne, bo o nich mowa, to w głównej mierze bardzo emocjonalne oraz edukacyjne przedstawienie współczesnych wyobrażeń, głównie przez młodych ludzi, związanych z symboliką narodową. Wystawa fotografii Wojciecha Wilczyka nakłania do refleksji: czy tego typu estetyka, próbująca wtopić się w krajobraz wielu przestrzeni, trzyma poziom? 

Piotr Sarzyński, który recenzuje modę na murale i wspomniane fotografie w najnowszej “Polityce" (nr 45, 2019), idzie krok dalej. Autor tekstu wystawia dość surową ocenę, że “zdecydowana większość utrwalonych przez Wilczyka murali jest antytezą sztuki ulicy”, a “ich główna wada to - wizualne przegadanie”. Zwraca uwagę na ubogą paletę barw i “brak lekkości”, o braku podejmowania próby zabawy stylami nie wspominając. Zdaniem Piotra Sarzyńskiego, w obecnym trendzie “dominuje najbliższa socrealizmowi i kiepskiemu fotorealizmowi”. Jak zauważa, wielu autorów murali, nie chcąc wychodzić poza schemat, korzysta z historycznych fotografii, które chętnie przenosi się na obrazy. 

Kadr ze Szczecinka jako jedna z wybranych ilustracji do tekstu Piotra Sarzyńskiego.

Jednego autorowi tekstu odmówić nie można: patriotyczna sztuka murali budzi różne emocje. W Szczecinku wiele komentarzy wywołał wspomniany już wcześniej mural na ul. Kołobrzeskiej. Wykonawcą kilkuelementowego, naściennego obrazu jest grupa Patriotyczny Szczecinek. Jego najważniejszymi elementami są biało-czerwone barwy, widoczna z daleka sentencja „Bóg – Honor – Ojczyzna”, a także m.in. dosiadający rozpędzonego konia husarz. Wieść o patriotycznym muralu, który pojawił się na garażowisku przy osiedlu Kołobrzeska na początku maja 2017 roku, obiegła społeczność Szczecinka w mgnieniu oka. Na temat ściennego malunku od razu można było usłyszeć przeróżne, czasem skrajne opinie. Wielu osobom spodobało się to, co obecnie zdobi osiedlowe garaże, inni uważają, że to niezbyt trafiony pomysł.

Wystawę Wojciecha Wilczyka, której zapowiedź na Facebooku ilustruje właśnie charakterystyczny krajobraz patriotycznego garażowiska ze Szczecinka, można oglądać do 15 grudnia. Na temat powstających ostatnio, również nad Trzesieckiem, murali można również wypowiedzieć się tutaj. Czy Państwa zdaniem Piotr Sarzyński stawia trafną diagnozę dotyczącą powstających w Polsce murali? A może jest zupełnie inaczej i patriotyczne murale przedstawiają zupełnie inną wartość, której autor nie dostrzega? Zachęcamy do wyrażenia swojej opinii w komentarzach. 

 

Reklama

murale szczecinek wystawa sopot - komentarze opinie

 • gość 2019-11-09 14:29:24

  To pseudo-patriotyczny gniot domorosłego samozwańczego artysty. Dużo piękniej na tych płaszczyznach wyglądałyby obrazy kolorowych łąk, kwiatów, czego brakuje w okolicach bardzo zaniedbanej wręcz brudnej przestrzeni garaży i stojącego w tle niby lasy pełnego zasyfiałego wysypywanego tam brudu.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-09 14:29:42

  Nie znam zadnego Wojciecha Wilczyka, patriotyczne muralne naprzeciw kosciola Milosierdzia sa lagodne i estetyczny, gdyby ktos spoza Szczecinka chcial zrobic im ladne zdjecie, to uczynilby to. Murale patriotyczne Cukina z Koszalina sa prawdziwym arcydzielem i sa najlepsze w calej Polsce, artysta chetnie odbiera zamowienia z OSP. Pomorze Srodkowe jest dumne ze swojego patriotyzmu.

 • gość 2019-11-09 14:46:27

  Czy nikomu nieznany Wojciech Wilczyk nie potrafi zrobić ładnego zdjęcia? Niektorzy ze szczecineckich patriotow, korzy wykonali mural w parafii Milosierdzia Bozego ma prawo procesowac sie z Wilczykiem o wykorzystanie ich prac bez kupienia praw autorskich. Fotograf amator wykorzystal cudza prace na okladce swojej ksiazi pt.: Slownik polsko-polski i moze ta droga zarabiac pieniadze.

 • gość 2019-11-09 15:23:54

  Dodatkowo Trójmiasto, a dokładnie Sopot nadal nie pozbył się pomnika pedofila Romana Polańskiego z przestrzeni publicznej, choć w Łodzi odcisk dłoni kryminalisty został opatrzony odpowiednim napisem: ,,Pedofil".

 • gość 2019-11-09 15:38:08

  Murale patriotyczne Tomasza Zuka Cukina z Koszalina sa prawdziwym arcydzielem i sa najlepsze w calej Polsce, artysta chetnie odbiera zamowienia z przeroznych malych miejscowosci takze z OSP czyniac na nich prace znacznie ladniejsze niz warszawskie graffiti. Pomorze Srodkowe jest dumne ze swojego patriotyzmu i jego artystycznych przedstawicieli. Artysta Wojciech Wilczyk, slabo znany na Pomorzu Zachodnim fotograf amator probuje krytykowac łagodne prace patriotow szczecineckich z parafii Bozego Milosierdzia na wystawie w Sopocie. Napisalismy, ze Pomorze Srodkowe i Koszalin maja mistrza Cukina i wstydzic tu sie powinno Trojmiasto a nie my. Najnowszy mural z husaria czyli wlasnie Cukina w Strzekecinie z konca wrzesnia 2019 zyskal juz prawie 2 tysiace polubien, a zdjecia Wilczyka nie maja nawet 100 fanow. #cukin

 • Gość - niezalogowany 2019-11-09 15:40:07

  Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Ktoś zrobił zdjęcia 500 muralom, ktoś postawił kilka ogólnych pytań, a patrioci ze Szczecinka się oburzyli. Może dlatego, że pytania okazały się trafne? A jeśli nie, to proszę o kilka logicznych argumentów, zamiast pisania niepochlebnych komentarzy o fotografie, albo strzelania focha w postaci grożenia sądem, że ktoś zrobił zdjęcie garażom :-)

 • gość 2019-11-09 15:46:29

  Jezeli ktos chciałby wykonac mural z łąką w Szczecinku to ma jak najbardziej takie prawo i możliwość.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-09 17:27:06

  Mozna zrobic listopadowe zdjecie murali patriotycznych bez brzydkiej drogi kolo garazy. Wojciech Wilczyk nie jest katolikiem ani patriota i mu bardzo bardzo heraldyczne murale kolo kosciolow przeszkadzaja. Woli za to teczowe marsze. Jednoczesnie na swoim profilu pokazuje swoje bardzo slabe zdjecia zrujnowanego kosciola ewangelickiego jak gdyby sie jego zniszczeniem napawal i wypowiedzi typu: deszczu wypierd#laj. Jego szef Adam Mazur za to zachwyca sie nowoczesnymi bazgrolami - doslownie, na kartkach i kobietami z bananami, tylko mural z parafii Bozego Milosierdzia jest dla niego nieodpowiedni. Z bazgrolow na profilu Mazura smialby sie szczecinecki humorysta Maciej Gaca.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-09 17:31:29

  Czy ktos smieci przy ulicy Kolobrzeskiej w Szczecinku? Estetycznie i czysto pomalowane sciany nic do tego nie maja, dobrze ze sa, nikt ich nie pobrudzil graffiti. ,,lasy pełnego zasyfiałego wysypywanego tam brudu." - na pewno?

 • Gość - niezalogowany 2019-11-09 17:35:48

  Nie garazom a czyjejs pracy.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-09 17:40:12

  Wedlug Adama Mazura szefa Wojciecha Wilczyka uprzedmiotowienie kobiet przez robienie im fotografi z bananem jest lepsze niz niezle murale w parafii Bozego Milosierdzia w Szczecinku.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-09 17:42:35

  Zdjec moze byc nawet i 1000, to nie sa jego prace.

 • gość 2019-11-09 19:22:13

  Cytuję:
  ....Pomorze Środkowe jest dumne ze swojego patriotyzmu ....
  ....Niektórzy ze szczecineckich patriotów,
  ....a patrioci ze Szczecinka się oburzyli.
  ....listopadowe zdjęcie murali patriotycznych bez brzydkiej drogi
  Pojęcie "patriotyzm" dziś się wyświechtało jak gacie starego traktorzysty..... śmieszą mnie takie zwroty. To już nie Polska, to nie patriotyzm, który był potrzebny w czasach rozbiorowych, a to nic innego jak początek śmierdzącego brunatnego nacjonalizmu.


 • Gość - niezalogowany 2019-11-09 22:34:51

  Orzelek jest jak na oryginalnym godle troche smutny i nie chce byc wyzywany od nacjonalistow. W tekscie pada slowo socrealizm. Herb nie ma nic wspolnego ani z realizmem ani z socjalizmem a kubizm nie istnial jeszcze w epoce herbow.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-09 22:35:45

  Co jest brutalnego na odnowionych garazach? Czcionka romanska?

 • Gość - niezalogowany 2019-11-09 22:41:23

  Godlo Polski uzywane zaledwie przez 8 lat po uzyskaniu niepodledlosci przedstawiolo rzeczywiscie troche smutnego orla.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-10 00:00:06

  Murale tego typu to jedynie stroszenie piór, z patriotyzmem nie mają nic wspólnego. Podoba mi się pomysł z łąką zamiast narodowej propagandy takiego typu. Chyba, że inicjatorzy malunków stwierdzili, że trzeba ciągle o honorze, Bogu i ojczyźnie mieszkańcom przypominać. To już wolałbym portrety noblistów, wszystkich, łącznie z tymi o żydowskim pochodzeniu, by nie zaprzeczać faktom. Albo Inwokację, albo mural poświęcony Skłodowskiej, Kopernikowi lub lokalsom typu Osiński lub Zawadzka.

 • gość 2019-11-10 09:48:14

  Istniejący mural na garazach faktycznie nie ma nic wspólnego z patriotyzmem ani tym bardziej ze sztuką Brzydka kiczowata głowa wystraszonego orła wyglądajacego spod ziemi w porównaniu z istniejacymi już w miescie innymi muralami niezbyt dobrze świadczy o guście i prawdziwym patriotyzmie jego autora jak również włascicieli tamtejszych garazy którzy pozwolili na takie moim zdaniem poniżenie orła jakby nie było już godniejszego miejsca i ładniejszego wizerunku dla niego. .

 • Gość - niezalogowany 2019-11-10 10:16:30

  Dziwi mnie brak gustu u "artystów" malujących patriotyczne hasła na zapuszczonych garażach. Miejsce umieszczenia "sztuki" i tło także ma znaczenie. W tym wypadku wygląda na szyderstwo z symboli narodowych, zwłaszcza orzeł do połowy zakopany w ziemi.
  Łąka nie ma w sobie zadęcia ani nie niesie górnolotnego przekazu, więc byłaby w tym miejscu lepsza.
  A symbole narodowe mogłyby byc bardziej godnie przedstawione na zadbanym bloku.

 • Janek - niezalogowany 2019-11-10 10:56:57

  Już wiele lat temu przestałem się dziwić ludziom, w jaki sposób manifestują swoje wartości. Patriotyczny mural na Kołobrzeskiej bardzo mnie ucieszył i zadziwił. Większość mieszkańców nawet flagi na 11 listopada nie wywiesi, a tu powstało potężne, zadziwiające malowidło w kolorach flagi i hasło ze sztandarów, o którym większość pewnie nawet nie pamięta. No i w Sopocie też wstydu nie będzie, brawo!

 • Gość - niezalogowany 2019-11-10 13:04:19

  Jezeli autor zdjecia murali w Szczecinku Wojciech Wilczyk mialby dobre intencje, to nie sfotografowalby brzydkiej drogi do garazy. Garaze nie sa brudne ani zapuszczone. Wilczyk popiera teczowe marsze i kpi z ksiezy, choc pochodzi z Krakowa. Jezeli wykorzystal cudze prace ze Szczecinka na swoim plakacie, to powinien zapytac autorow o zgode i akceptacje rodzaju zdjec.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-10 13:10:23

  Orzel o smutnym wyrazie twarzy byl oficjalnie zaakceptowanie przez wladze nowej II RP na czas 7 lat, rok po odzyskaniu niepodleglosci. Heraldycznie jest wykonany zupelnie poprawnie i zgodnie z danymi historycznymi.

 • mieszkaniec mia - niezalogowany 2019-11-10 14:00:03

  Bóg, Honor, Ojczyzna to garażach wygląda ohydnie. Wyświechtane hasła niby patriotyczne. Śmiechu warte

 • Gość - niezalogowany 2019-11-10 18:38:02

  Panu Wojciechowi Wilczykowy mural z napisem ,,Bog" przy ulicy Kolobrzeskiej w Szczecinku bardzo przeszkadza. Tak wlasnie ten mural o czym pisze na swoim blogu pod zdjeciem: ,,Wojtek Wilczyk 27 lutego 2019 Biorąc pod uwagę nie tak dawną przeszłość tych terenów, dewiza armii pruskiej byłaby jak najbardziej na miejscu..." Panie Wilczyku na naszych terenach wszyscy jemy czekolade Milke i sie bardzo dobrze ze soba dogadujemy z pomoca Boga lub sumienia i nic panu do tego. Pochodzi pan z Krakowa, a wystawia w Sopocie, czyli miasta nieco mieszane panu jakos nie powinny przeszkadzac.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-10 19:07:17

  Wojciech Wilczyk, ktory kpi z pieknych murali w Szczecinku przy ulicy Kolobrzeskiej popiera aborcje i wyzywa publicznie na swoim profilu prolajferow od hitlerowcow, co nie ma zadnego sensu. Pod zdjeciem z Hitlerem napisal w 2018: Prolajferzy ze swoim idolem.

 • gość 2019-11-10 19:12:31

  Orzeł się chowa pod Ziemie ze wstydu jak zobaczył jakim miejscem go uhonorowano i jak szanują orła mieszkańcy którzy nie znależli godniejszego miejsca dla niego.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-10 20:43:49

  Wojciech Wilczyk zrobil niezbyt ladne zdjecie ladnego muralu z ksiedzem Popieluszka za kosciolem Ducha Swietego w Szczecinku i chyba nie wie, co z tym zdjeciem zrobic. Jego blog Hiperrealizm jest opatrzony teczowym znaczkiem.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-10 21:11:06

  Jakos nigdy nikomu orzel przy ulicy Kolobrzeskiej nie przeszkadzal.

 • gość 2019-11-11 21:59:26

  Na plakacie wystawy Wilczyka znajduje sie mural z ulicy Kołobrzeskiej w Szczecinku z orłem z lat 1919-1927 z krzyzem w koronie, prawidlowo wykonany. #szczecinek

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Osuszanie, likwidacja wilgoci technologicznej (posadzki, tynki), ozonowanie pomieszczeń i samochodów, wypożyczalnia profesjonalnych osuszaczy,..


mieszkanie do wynajecia

kawalerka 29 m2 w Skotnikach 5 km od szczecinka , po remoncie , kuchnia i przedpokoj zabudowane , ogrzewanie gazowe , cieple , sloneczne


Praca w biurze obsługi klienta

Osoba do obsługi klientów - Szczecinek Dynamicznie rozwijająca się firma związana z turystyką dziecięcą i młodzieżową zatrudni osobę do pracy na..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


ANGIELSKI - PRZYGOTOWANIE DO

Magister fil. ang. oferuje profesjonalne przygotowanie do matury z j. angielskiego.


Oferujemy pranie i czyszczenie dywanów,mebli tapicerowanych,wózków dziecięcych,materaców oraz tapicerki samochodowej wraz z generalną czystką..


Sprzedam mieszkanie

Słoneczne, przestronne i bardzo ustawne mieszkanie – 58 mkw., 3 nieprzechodnie pokoje, odrębna jasna kuchnia i łazienka.Mieszkanie położone jest w..


Dla Chłopca Kurtki

Posiadam Na Sprzedaż Kurtki Zimowe (dla chłopca) rozm. 134-140 szt. 3. Cena za jedną 80 zł + wysyłka. Ciuchy Paczka Spodnie i Bluzy Rozm.134-140. Za..


HP Probook i5 6GB RAM 240GB

Laptop HP Probook po przeglądzie w serwisie komputerowym posiadamy parę sztuk w ciągłej sprzedaży HP Probook modele 6560b 6570b cechy wspólne..


DO WYNAJĘCIA Odkurzacz Piorący

Wypożyczę odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 w komplecie ssawka do tapicerki, ssawka do dywanów, i porcja proszku do mycia tapicerki na jeden..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"