:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C bezchmurnie

Na ludową nutę. Przegląd kolęd i pastorałek już po raz czwarty

W niedzielę (28.01) w szczecineckim  kinie “Wolność” miejsce miała 4. edycja Ludowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. W tegorocznej edycji na scenie publiczności i jurorom zaprezentowało się 14 zespołów z regionu - z Jelenia, Czarnego, Turowa, Świeszyna, Juchowa, Pęczerzyna, Wierzchowa, Niedalina, Bornego, Parsęcka, Dobrowa i Tychowa. Szczecinek był reprezentowany przez zespół Pasjonatki.

 

Imprezę otworzył swoim występem gospodarz - zespół Swojacy z Sitna.

Tego dnia usłyszeć mogliśmy najpiękniejsze polskie kolędy i z bliska zobaczyć efektowne stroje ludowe. Każdy zespół przygotowywał po trzy kolędy, możliwa była również własna kompozycja. Z tej możliwości uczestnicy chętnie korzystali.

Występy oceniało jury w składzie: Jan Szwejda (przewodniczący), Małgorzata Zieleńczuk, Kinga Branowska i burmistrz Czarnego Piotr Zabrocki.

I miejsce w tej edycji wywalczył zespół Serenada z Czarnego, na drugim znalazły się Pasjonatki ze Szczecinka, a na trzecim borneńskie Podlotki.
 

Patryk Witczuk

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


zespół ludowy szczecinek czarne turowo parsęcko juchowo kolędy pastorałki przegląd - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-01-29 18:33:38

  Piejo kury Piejo. ..

 • gość 2018-01-29 21:59:27

  Ciekawe kto z tego Nieporozumieniowego jurajskiego jury ma jakiekolwiek pojęcie o muzyce :D śmiech na sali :D jury złożone z urzędników :D

 • gość 2018-01-29 22:01:53

  Ale męczą kota :)

 • gość 2018-01-30 09:39:08

  zespół ludowy ze Szczecinka z gitarą, albo z Bornego. Od kiedy gitara jest instrumentem ludowym????????????? III miejsce to chyba porażka????????????

 • gość 2018-01-30 13:08:32

  Jury nie było obiektywne, jak zwykle - układy. Poza podium wykonania niektórych zespołów były o wiele lepsze.

 • gość 2018-02-02 20:11:39

  Fajnie można teraz podsumować .Gość który mówi piejo kury piejo to moze se zagdakać w przyszłym roku na scenie jezeli poziom gdakania będzie wysoki.Co do oceny zespołów to o ile wiem przewodniczącym Jury był człowiek o słuchu absolutnym wykształcony muzycznie świetny techniczny akordeonista znawca muzyki ludowej i zespołowej . Inni członkowie jury zwracali uwagę na estetyczne elementy i ogólną prezentację zespołów a suma punktów decydowała kto jest kto. Ci którym się nie powiodło zawsze odczuwają niedosyt ale takie jest życie.Ten gość co napisał,, ale męczą kota: niech lepiej powie jakie on męczy zwierze i wreszcie gitara od kiedy została znaleziona na strychu uznawana jest również za instrument ludowy .Zajęcie trzeciego miejsca przez jeden z zespołów to jest sukces bo inne zespoły były również bardzo dobre i z bogatym dorobkiem artystycznym a jeżeli ktoś chce negować moją wypowiedż że takie muzykowanie to nic trudnego niech zgłosi się w przyszłym roku do organizatorów i wystąpi przed publicznością i innymi zespołami to kto wie może dostanie 1-e miejsce i zobaczy jakie to proste.Generalnie przegląd był wspaniały i zaczyna wypełniać lukę w muzyce ludowej jaka panowała na tym terenie wpisując Szczecinek również jako miasto kolorowych festiwali ludowych a dla organizatorów i zespołów należą się wielkie podziękowania.

 • gość 2018-02-05 15:15:24

  Widać, że post ostatniego gościa należy chyba albo do kogoś uczestniczącego w Przeglądzie, albo sympatyka któregoś z zespołów (III miejsce??) albo kogoś z Jury... Tak wnikliwa wiedza o tym, czym zajmowała się komisja może należeć tylko do osób powiązanych z koncertem... Lecz czy znających się na temacie?... Nie sądzę. GITARA nie należy do instrumentów ludowych ...ale jej wszelkie odmiany już TAK. Są to m.in ukulele, mandolina, banjo... W Polsce gitara nie występuje jako instrument ludowy, natomiast w Rosji już tak! Nawet w okresie wczesnego baroku gitara jeszcze nie była GITARĄ KLASYCZNĄ różniąc się także ilością strun. Skąd pomysł, że została znaleziona na strychu??? Polska ma taką wielką tradycję muzyczną, w tym ludową... Warto poczytać. Te, występujące w Przeglądzie nie są niestety ludowe. Smutne jest to, że miast cieszyć się z nowego, rozwijającego się dopiero projektu drze się koty, kto lepszy.... A gorzej jeszcze jak i wiedza w temacie znikoma. Pozdrawiam.

Dodajesz jako: Zaloguj się