:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C całkowite zachmurzenie

Na Rzecznej chcą mostku na Niezdobnej!

Na Rzecznej chcą mostku na Niezdobnej!
 • ul. Rzeczna mostek. Rodzice postulują też zabezpieczenie brzegu rzeki na wysokości placu zabaw Czy mieszkańcom uda się zrealizować pomysł na ich osiedlu
  ul. Rzeczna mostek. Ro...
 • ul. Rzeczna mostek. Rodzice postulują też zabezpieczenie brzegu rzeki na wysokości placu zabaw Czy mieszkańcom uda się zrealizować pomysł na ich osiedlu
  ul. Rzeczna mostek. Ro...
 • ul. Rzeczna mostek. Rodzice postulują też zabezpieczenie brzegu rzeki na wysokości placu zabaw Czy mieszkańcom uda się zrealizować pomysł na ich osiedlu
  ul. Rzeczna mostek. Ro...

Mieszkańcy ulicy Rzecznej piszą petycję do władz miasta. Na osiedlu mieszka około 500 osób. Mieszkańcy osiedla bardzo lubią spacerować wzdłuż brzegu rzeczki Niezdobnej. (Dla urzędników: ciek wodny Nizica.) Przy rzeczce znajduję się plac zabaw dla dzieci i siłownia "pod chmurką". Z okien czteropiętrowych bloków widać dyskont, który rozlokował się po drugiej stronie rzeczki. W naturalny sposób mieszkańcy ulicy Rzecznej robią zakupy w najbliższym dla siebie sklepie. Tyle, że to co jest bliskie - okazuje się być dalekie.

 

Poruszam się o kulach. Żeby dostać się do sklepu, który mam pod nosem muszę najpierw iść do mostu przy ul. Jana Pawła II, żeby obejść rzeczkę, potem iść przez długi i niezbyt bezpieczny parking. Pomysł z mostkiem przez Niezdobną, jeśli byłby to ładny mostek, bardzo mi się podoba. Byłoby bliżej i bezpiecznie. Nasze osiedle nie jest duże, ale nie są to też dwa bloki. Głosuję na mostek na Niezdobnej - powiedziała nam emerytka spotkana na parkingu przed sklepem, która pieszo przemierzała parking.

Na placu zabaw trzeba mieć oczy dookoła głowy. Wystarcza chwila nieuwagi, a dzieci biegając podczas zabawy docierają na brzeg rzeczki. Jeśli mostek miały być w okolicy placu zabaw to byłoby świetnie. Tą cześć w pewien sposób należałoby jeszcze zabezpieczyć, żeby dzieci nie biegły wprost do rzeki. Tylko błagam nie żółtymi barierkami - śmieje się zapytana przez nas mama z wózkiem.

Mieszkańcy zgłosili się z pomysłem do ruch miejskiego Szczecinecczanie. Mostek ma być zlokalizowany przy placu zabaw na osiedlu, tuż przy wyjściu ze sklepu wielkopowierzchniowego. Mostek na Niezdobnej ma służyć integracji mieszkańców osiedla, poprawić atrakcyjność ich miejsca wypoczynku, a także poprawić dostępność komunikacyjną samego osiedla. Ważną kwestią jest również nie dostrzegany dotychczas problem zabezpieczenia brzegu Niezdobnej na wysokości placu zabaw. Zabezpieczenie brzegu można by wykonać przy okazji. Mieszkańcy szacują, że koszt budowy mostku i barierek nie powinien przekroczyć 40 tyś. złotych.

Gdyby w mieście działał budżet obywatelski, na zasadzie podobnej jak w innych miastach, to mieszkańcy zgłosiliby wniosek. Szukaliby liderów, którzy przekonają do pomysłu również inne okoliczne osiedla i odbyłoby się głosowanie. Byłaby szansa na realizacje oddolnej inicjatywy. W Szczecinku mieszkańcy mogą co najwyżej napisać petycję do władz. Budżet obywatelski oprócz tworzenia dostępnej dla wszystkich infrastruktury, buduje przy okazji społeczeństwo obywatelskie, zachęca do zaangażowania się i współpracy z innymi. Pomysł z mostkiem na Niezdobnej jest cenny o tyle, że wyszedł od samych mieszkańców. O jego lokalizacji, formie architektonicznej powinni zdecydować mieszkańcy. Jest to trudne zadanie, również organizacyjnie: konsultacje, spory, zebrania, wypracowanie wspólnego stanowiska przez zaangażowanych mieszkańców. Jednakże jeśli mieszkańcom ulicy Rzecznej wspólnie uda się zbudować mostek, to będą mogli wspólnie góry przenosić!

 

K. Berezowski,
ruch miejski Szczecinecczanie


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


rzeczna niezdobna osiedle mostek mieszkańcy sklep zakupy plac zabaw - komentarze opinie

 • gość 2018-05-15 09:29:32

  Przydałoby się do kompletu zainstalować ze 2 kosze na śmieci wzdłuż rzeczki. Tabliczki "sprzątaj po swoim psie" są dwie, koszy przy ścieżce zero... a mam świadomość, że pilnowanie dziecka z ławeczki w pobliżu której stoi śmietnik wypełniony psimi odchodami, może nie być fajne. Stąd wybieram dalszy śmietnik... i widzę, że sporo "wyprowadzaczy" nie wybiera żadnego - może dlatego, że nie ma żadnego pod ręką.

 • gość 2018-05-15 09:37:36

  Dodam jeszcze, że takie drobne sprawy pomagają budować miasto przyjazne mieszkańcom na co dzień, nie tylko od święta.

 • gość 2018-05-15 11:43:20

  Sugerujecie że za nasze podatki chcecie wybudować mostek dla Intermarche?? Ktoś leniwy ma za daleko po bułeczki na śniadanie. Ta inwestycja pomiędzy prywatnym terenem Intermarche a blokami na Rzecznej służyła by tylko mieszkańcom 2 bloków i skróciła drogę do sklepu z 200m do 50m.

 • K. Berezowski 2018-05-15 15:56:25

  Według tej filozofii działania ruchów miejskich: "O jego lokalizacji, formie architektonicznej powinni zdecydować mieszkańcy. Jest to trudne zadanie, również organizacyjnie: konsultacje, spory, zebrania, wypracowanie wspólnego stanowiska przez zaangażowanych mieszkańców. Jednakże jeśli mieszkańcom ulicy Rzecznej wspólnie uda się zbudować mostek, to będą mogli wspólnie góry przenosić!" Jeśli mieszkańcy się dogadają i zbiorą dużo podpisów to można rozmawiać. Mieszkańcy nawet mówili, że festyn zorganizują żeby zebrać pieniądze. Nikt ich mostkiem nie będzie obdarzał. Jeśli mamy budować społeczeństwo obywatelskie, to trzeba zacząć od uczestnictwa. W ruchach miejskich jest trudniej o tyle, że to ludzie mają działać. Nikt wstęgi nie przetnie. Ruszą się, to będą mieli. Przy okazji można zahaczyć i o budżet obywatelski, i o inicjatywę uchwałodawczą mieszkańców.

 • gość 2018-05-15 18:12:15

  Przecie na kogos głosowali i maja swojego radnego i to wybranego z swojego małego obwodu jednomandatowego.On powinien mieć kontakt z mieszkańcami i zajac sie sprawą.A soja droga czyż nie za duza wygoda dla paru osób.Przecież wiekszość i nawet z tych bloków bedzie podjeżdzać nawet 100 m samochodem nawet pod same drzwi sklepu .

 • gość 2018-05-16 06:27:48

  Zwróćcie się do burmistrza-postawi tam taksówkę wodną i będzie woził na drugi brzeg....

 • gość 2018-05-16 07:51:17

  Ekstra: Zwróćcie się do burmistrza-postawi tam taksówkę wodną i będzie woził na drugi brzeg.... Się uśmiałem

 • gość 2018-05-16 12:45:28

  Tam jak tam, ale taka kładka powinna powstać nad ulicą przy cmentarzu i na wysokości Polo . To rozwiązało by problem ruchu nie tylko w Dzień Zmarłych .

 • Gość - niezalogowany 2018-05-16 16:14:51

  Fajny pomysł, który powrócił. Już były przymiarki aby zrobić mostek. Po pierwsze dodałby uroku tej okolicy, a po drugie skorzystaliby nie tylko mieszkańcy pobliskich 2 bloków, ale również W. Szafera, Wodociągowa czy Narutowicza. Liczę na zrealizowanie tego projektu.

 • gość 2018-05-16 19:10:15

  na tym to tylko intermarche skorzysta i to do niego powinni się zgłosić mieszkańcy. Ja rozumiem gdyby tam za rzeczką był jakiś plac zabaw albo coś takiego.

 • gość 2018-05-16 20:20:10

  Propagowanie filozofii ruchów miejskich i budżetu obywatelskiego w skrajnie skonfliktowanym społeczeństwie jest zwykłą utopią. Szacunku trzeba uczyć od małego, w domu. Szacunku do ludzi, do autorytetu, także do władzy, do pracy. Jeżeli zaczniemy słuchać i szanować się wzajemnie lub np. kogoś kto odpowiada np. za infrastrukturę miejską - uwierzymy, że taka osoba, osoby - będą w stanie spełnić to czego oczekujemy - skoro są do tego wyznaczone. Jeśli jednak, z góry zakładamy, że to jest pewnie jakiś przekrętas obsadzony po znajomości - zaczynamy mobilizacją wojenną. Podpisy, tysiące podpisów. I żadnych czynów...My chcemy, ale nie umiemy. Proponuję filozofię czynu. Filozofię tego, żeby każdy zajmował się tym czym się powinien zajmować.

 • gość 2018-05-16 21:43:44

  Może Intermarche zostanie patronem projektu. Niech mieszkańcy się zgłoszą. Wszystko w ich rękach.

 • gość 2018-05-17 08:15:05

  intermarche skorzysta? rozumiem, że na parkingu przy krono skorzystał tylko zakład? to gdzie jest prokurator? :D

 • gość 2018-05-17 09:49:32

  "intermarche skorzysta? rozumiem, że na parkingu przy krono skorzystał tylko zakład? to gdzie jest prokurator? :D " a kto jeszcze ? najczęściej stoi pusty bo pracownikom za daleko do pracy.

 • gość 2018-05-17 09:58:48

  właśnie o tym piszę. to normalne, że miasto buduje coś, co przysłuży się jednym a innym nie. bezdzietni mają protestować przeciwko placom zabaw? bo kto na tym skorzysta! nieliczni! itp, itp. to są elementy infrastruktury - tej mniejszej. Pomyśl sobie o budżecie obywatelskim - skromnie, bo 1 milion. ile to takich "mostków"? jedna "wspólnota" czterech bloków chce mostek, a kasy wystarczy na 20 takich mostków, ścieżek, ławek, zieleni... tam, gdzie tego ludzie CHCĄ. a z planowanym "budżetem" jak jest - widać po tym parkingu. miasto wybudowało, korzysta tylko zakład. tutaj CHCĄ tego ludzie. czyje jest to miasto?

Dodajesz jako: Zaloguj się