:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  25°C lekkie zachmurzenie

Nadlatuje miejski dron

Nadlatuje miejski dron

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze przed wyborami ratusz sfinalizuje zakup drona. Urządzenie ma być pomocne w walce ze smogiem. Jak zadecydowano na jednej z ostatnich sesji Rady Miasta, dron ma kosztować miejski budżet 160 tys. zł. Oprócz sprawdzania, czy mieszkańcy Szczecinka nie palą przypadkiem śmieciami, ma być również wykorzystywane do monitorowania tzw. przecieków ciepłowniczych. Obsługą drona ma się zająć straż miejska.


Już wiadomo, że miasto podjęło starania, by koncepcja zakupu drona wsparta była zewnętrznym dofinansowaniem. Tym razem źródłem pomocy ma być Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Na zakup drona miasto weźmie w funduszu długoterminową pożyczkę w wysokości 42 170,00 zł. To warunek otrzymania z funduszu bezzwrotnej dotacji o takiej samej wartości. Sprawa będzie przedmiotem obrad na najbliższej sesji Rady Miasta, którą zaplanowano na 20 sierpnia.
Przypomnijmy. Pomysł zakupu drona przez miasto budzi sporo kontrowersji. Było to widać chociażby na wspomnianych wcześniej obradach, kiedy to między radnymi a burmistrzem wywiązała się burzliwa dyskusja. 


– Jeśli chodzi o zakup drona i wszystko, co poprawi jakość naszego powietrza, jesteśmy na tak – mówił radny Andrzej Grobelny (RdS). – Po oddaniu do użytku UTWS nasze powietrze będzie krystalicznie czyste i zakład nie będzie miał żadnego działu w tym zanieczyszczeniu powietrza. Czy w Straży Miejskiej powstanie centrum monitorowania, gdzie każdy obywatel będzie mógł zadzwonić i zanim przyjedzie WIOŚ dron poleci i zbada zanieczyszczenia. 


- Z całą pewnością będziemy działać zgodnie z prawem. Jeśli nalot drona nad jakiś zakład będzie zgodny z prawem, to tak to będziemy robić – tłumaczył burmistrz. - Głównie jednak będzie przenoszony do kontroli emisji niskiej. Pochodzi ona ze swojej definicji z niskich emitorów. Dron będzie oczywiście monitorowany przez straż miejską, ale żadnego centrum monitorowania tam nie będzie. Dron ma pokazać, że na danym osiedlu coś się złego dzieje i czarny dym leci z komina. Ma pokazać, do których nieruchomości zgodnie z prawem możemy wejść i sprawdzić palenisko.  
Andrzej Grobelny dopytywał dalej. Radny chciał się dowiedzieć, czy nowy dron pomoże ustalić, czy za jakość powietrza nad Szczecinkiem odpowiada pył z Kaliningradu, niska emisja z grillowania, czy ruch samochodowy.


- Zła jakość powietrza nad Szczecinkiem to już samo w sobie jest przekłamanie, bo w tej chwili jakość powietrza nad Szczecinkiem nie jest zła. Są normy i nie są one przekraczane – odpowiadał burmistrz. - Ilość dni z przekroczeniami pyłu PM10 i PM2,5 mieści się w normie. Spada poziom b(a)p. Wiemy, że w 100 proc. za b(a)p nie odpowiadają zakłady pracy, tylko emisja niska. Dron nie będzie badał b(a)p, bo takich możliwości nie ma. Ale inne związki z niskich emitorów - tak. Np. pyły, CO2… Czy 160 tys. zł to dużo, czy mało? Dla wielozadaniowego drona, który będzie służył MEC-owi, Straży Miejskiej, policji, straży pożarnej to nie są wygórowane środki. To pewien eksperyment. Jak wiele innych rzeczy, które wyszły mieszkańcom na dobre. Natomiast, czy będziemy latali nad kominami Kronospanu…


Jerzy Hardie-Douglas odniósł się jeszcze do słów radnego dotyczący UTWS. – PO oddaniu tej inwestycji nie będzie to krystalicznie czyste powietrze – mówił. - Nie ma takiego zakładu pracy, który by nic nie emitował. Ale nie będziemy od jesieni czuć tego słodko-kwaśnego zapachu. 
 


dron szczecinek powietrze śmieci przecieki straż miejska - komentarze opinie

 • gość 2018-08-10 11:11:22

  Do jasnej cholery! Dość tym fanaberiom. Niech nowy burmistrz zdecyduje!

 • gość 2018-08-10 11:49:13

  "Ale nie będziemy od jesieni czuć tego słodko-kwaśnego zapachu. " ta, jasne - wszyscy wierzą temu panu. tak jak zawsze - cholewa z gęby - rzecznik się znalazł za naszą kasę.

 • gość 2018-08-10 13:00:16

  po co kupują? niech nowy burmistrz zdecyduje po wyborach.

 • Józef 19 marca - niezalogowany 2018-08-10 13:22:29

  Od SŁODKICH słów KWAŚNO mi się robi BURMISTRZ MUSI BYĆ BEZPARTYJNY! .

 • gość 2018-08-10 14:08:41

  Ostatnie dwa dni śmierdziało jak nigdy. Burmistrz opowiada historie nie poparte namacalnymi dowodami. Jedynym pewniakiem jest to że smród jest i prawdopodobnie będzie, a system w który zainwestował zakład pozwoli im na zwiększenie produkcji.

 • Brrrrr - niezalogowany 2018-08-10 19:44:29

  On nie będzie startował na starostę, a raczej na członka zarządu krono.

 • Rafi - niezalogowany 2018-08-11 10:51:38

  Węgiel sprowadzany z Donbasu i Rosji państwo się na to godzi nic się nie dzieje.Nie ma kontroli co sprowadzają i skąd .Skąd biorą się wielkie wysypiska śmieci i nagle są pożary a tu chcą kątrolować zwykłego Kowalskiego dronem za tyle pieniędz .Porażka.Ludzie na kogo wy głosujecie i kogo wybieracie .

 • gość 2018-08-11 11:40:27

  Lekarz z niego dobry, ale wchodzenie w rolę inżyniera technologii drzewnej i rzecznika krono reklamującego zakład to mu nie POszło.

 • Gość - niezalogowany 2018-08-11 14:09:22

  A po co kudłaty będzie potrzebny fabryce, jak już nie będzie mógł wydawać im pozwoleń? Po co on im?

 • Gośćbolo - niezalogowany 2018-08-11 14:23:03

  Staraz Miejska Miala Byc zlikwidowana panie Daglas a pan kupuje nastepne zabawki . Kup pan za swoje prywatne pieniadze

 • Gość - niezalogowany 2018-08-11 16:03:28

  Totalna inwigilacja = łamanie Konstytucji.

 • gość 2018-08-11 17:11:02

  To kojeny powód usunięcia POwców i daglasa raka z ratusza i zahamować wjazd do powiatu.

 • Gość - niezalogowany 2018-08-12 12:16:40

  Czy to prawda, że jak wybiorą Raka to syn Duglasa ma być zastępcą?

 • gość 2018-08-13 11:35:42

  Jajec, zgodnie z prawem to możesz wejść tylko i wyłącznie do własnej korporacji. Cała RP to od wielu lat już korporacja zarejestrowana w USA.

Dodajesz jako: Zaloguj się