:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C lekkie zachmurzenie

Najlepsi poeci odwiedzili Szczecinek

Niezależni, oczytani, mający odwagę mówić prawdę o cudownościach świata i nadziejach. Tak w krótkim podsumowaniu określił współczesnych poetów, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji szczecineckiego Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Mieczysława Czychowskiego, znany krytyk literacki, Krzysztof Lisowski. W tym roku jurorzy mieli niemały orzech do zgryzienia. Poziom konkursu okazał się bowiem bardzo wysoki. Jego wyniki można było poznać w minioną niedzielę, 10.06 podczas uroczystej gali w kinie Wolność, będącej jednocześnie prawdziwym świętem poetów w Szczecinku. W tegorocznym konkursie przeanalizowano 1650 utworów nadesłanych przez 256 autorów. Wiersze nadesłano nie tylko z różnych miast w kraju, ale i z zagranicy: z USA, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Słowacji. 


Jak poinformowała na początku gali Krystyna Mazur, inicjatorka i organizatorka liczącego już 22 lata konkursu, ostatecznie jury w składzie: Józef Baran, Krzysztof Lisowski i Marek Karwala wytypowali najlepsze utwory. 
W kategorii I obejmującej wiersze o tematyce dowolnej oceniono 910 utworów nadesłanych przez 182 autorów. Do Nagrody Burmistrza Szczecinka jury zgłosiło trzech poetów: Zbigniewa Witosławskiego z Gorzowa Wlkp. (godło Eskulap), Magdalenę Cybulską z Łodzi (Pustułka), ps. Beatę Nowacką z Łodzi (Gąbka). Jerzy Hardie-Douglas postanowił nagrodzić poetkę przedstawiającą się godłem Gąbka. 
W kategorii II dotyczącej wierszy dla dzieci analizie poddano 740 utworów nadesłanych przez 74 autorów. Ostatecznie nagrodę, którą swoim patronatem objął starosta szczecinecki otrzymał Marek Szewczyk z Poznania (godło Marco Pantani). Nagrodę w kategorii Poeta Regionu otrzymał natomiast Radosław Sokołowski. Do tej kategorii zakwalifikowano 14 autorów, zamieszkałych w promieniu 50 km od Szczecinka. 
Tradycją stało się już, że poetyckim galom organizowanym przez SAPiK w Szczecinku towarzyszy nietuzinkowa oprawa muzyczna. W tym roku wraz z poetami na scenie kina Wolność wystąpił zespół Lubelska Federacja Bardów. Podczas koncertu można było usłyszeć znane i lubiane utwory, ale głównym motywem były piosenki z wydanej w 2018 roku płyty „Bardziej”.
Co więcej, w tym roku przyjaciół poezji czekała wyjątkowa niespodzianka, bowiem finałowej gali towarzyszyli również „Muzycy z końca świata – dzikie dusze” z Polanicy Zdroju. Zespół najpierw przywitał wszystkich gości w kinie, po czym zaprosił na godz. 20.00 do zamku, gdzie miał miejsce ciąg dalszy koncertu oraz spotkanie z „Szamanką” – Justyną Koronkiewicz.


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


konkurs poetycki czychowskiego - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się