:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  25°C lekkie zachmurzenie

Najlepszy plecak na górskie wyprawy

Porady, Najlepszy plecak górskie wyprawy - zdjęcie, fotografia

Góry z pewnością potrafią zachwycić, nic więc dziwnego, że tak wiele osób spędza swój urlop na górskim szlaku. Niezależnie czy wybieramy się tam po raz pierwszy, czy należymy do doświadczonych zdobywców szczytów, niezbędny będzie odpowiedni plecak. To najwygodniejszy sposób na przenoszenie potrzebnych rzeczy. Jak go wybrać i w co powinien zostać wyposażony?

Plecak trekkingowy, wspinaczkowy czy transportowy?

Plecak trekkingowy to najpopularniejszy model chętnie wybierany przez turystów. Cechuje się nieco mniejszym rozmiarem, dzięki czemu polecany jest przede wszystkim na jednodniowe wyprawy. Jego pojemność wynosi zazwyczaj od 25 do 50 litrów. Bez problemu pomieści zatem niezbędne akcesoria. Posiada przy tym wiele, dodatkowych kieszonek, co sprawia, że zyskuje na funkcjonalności. Plecak transportowy wyróżnia już znacznie większa pojemność, bo nawet do 80-90 litrów. Jak sama nazwa wskazuje, służy do przenoszenia większej ilości rzeczy. Z tego też względu wybierają go osoby, które preferują kilkudniowe wycieczki po górach. Plecaki transportowe wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów i mają specjalne wzmocnienia. Dedykowane głównie dla doświadczonych miłośników gór. Kolejna z możliwości to plecak wspinaczkowy. Jego charakterystyczna budowa ma umożliwiać wspinaczkę w trudnym terenie. Dołączona jest do niego specjalna uprząż oraz odpinany pas biodrowy czy nawet uchwyty do sprzętu wspinaczkowego. W sklepach sportowych znaleźć można bogatą ofertą plecaków turystycznych wszelkiego rodzaju. Mniej skomplikowane modele są zazwyczaj znacznie tańsze.

Jakie elementy powinien zawierać plecak turystyczny?

Niezależnie od rodzaju plecak turystyczny musi zawierać kilka podstawowych elementów, które wpływają na jego funkcjonalność. Należy do nich m.in. komin, który zwiększa pojemność plecaka oraz komory w jego wnętrzu, pozwalające na uporządkowanie wszystkich rzeczy. Nie należy ich jednak wybierać zbyt dużo, dwie okażą się wystarczające. Znaczenie ma za to ilość kieszonek. Im więcej tym lepiej. Można schować do nich liczne drobiazgi, bukłak z wodą, telefon itd. Warto jednak sprawdzić czy zostały odpowiednio zabezpieczone. Przyjrzeć trzeba się z bliska także zamkom. W tańszych plecakach zazwyczaj stosuje się zamki złej jakości, które mogą się złamać lub zużyć. Z pewnością bardzo ważny jest również system nośny oraz pas biodrowy. To od tego rodzaju elementów zależy komfort użytkowania. Większy plecak wymaga szerszego pasa biodrowego. Dla niektórych osób istotna jest także wentylacja. Najczęściej stosowana jest wentylacja siatkowa. Jest to dodatkowa warstwa pomiędzy tylną ścianą plecaka, a plecami użytkownika, zapewniająca cyrkulację powietrza. 

Który plecak wybrać?

Osoby, które chodzenie po górach traktują hobbystycznie i nie porywają się na zdobywanie trudno dostępnych szczytów, powinny postawić na plecak trekkingowy. Doskonale sprawdzi się podczas jednodniowych wypadów, chociaż okaże się wystarczający także na nieco dłuższą wyprawę. Warto jedynie zadbać o to, aby został wykonany z wytrzymałych materiałów. Dobrze dokupić pokrowiec przeciwdeszczowy, ponieważ rzadko kiedy znajduje dołączony jest do plecaka. Dla bardziej zaawansowanych turystów górskich polecany jest za to plecak wspinaczkowy lub transportowy.

 

artykuł partnera serwisu