Najpiękniejsze utwory muzyki organowej zabrzmiały w Szczecinku. Wystąpili Hsiao-yi Yu i Anima


Temat Szczecinecki
22/07/2019

Muzyka #Muzyka Szczecinek - miastoNajwybitniejsi muzycy i świat prawdziwych artystycznych wyżyn - tak bez wątpliwości można podsumować minioną już pierwszą część Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, która odbyła się w niedzielę, 21.07 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku. Przy szczecineckich organach zasiadła Hsiao-yi Yu, utalentowana organistka z Tajwanu, a zaraz po niej wystąpił rosyjski zespół muzyki cerkiewnej, Anima. Publiczność dopisała: najpiękniejszych utworów muzyki organowej i cerkiewnej słuchała wręcz wypełniona po brzegi świątynia.

Hsiao-yi Yu jest absolwentką studiów wokalnych na uniwersytecie Soochow w Tajpei; studiowała również grę na organach w tajwańskim kolegium teologicznym i seminarium duchownym. Jej międzynarodowa kariera rozpoczęła się po wygranej konkursu organowego w Tajwanie w 2014 roku. W swoim repertuarze gra zarówno muzykę klasyczną, jak i współczesną.

Z kolei zespół Anima został założony w 1992 roku. Jego członkami są absolwenci Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Od samego początku zespół prowadził aktywność działalność koncertową, występując w Rosji oraz w krajach Europy Zachodniej.  W repertuarze wokaliści posiadają muzykę od chorału gregoriańskiego do kompozycji współczesnych. 

Podczas koncertu w Szczecinku najwięcej emocji wywołała gra Hsiao-yi Yu, która na koniec swojego występu otrzymała od szczecineckiej publiczności owacje na stojąco. Warto nadmienić, że takie podziękowanie podczas koncertów organowych zdarza się niezmiernie rzadko. Niemałe emocje wywołał także niezwykle wysublimowany śpiew zespołu z St. Petersburga. Sądząc po reakcjach publiczności, utytułowany zespół także zagwarantował słuchaczom prawdziwą muzyczno-duchową ucztę na najwyższym poziomie. 

Warto nadmienić, że nie był to jedyny koncert, który w ramach trwającego właśnie 53 Międzynarodowego Festiwalu Organowego odbył się w Szczecinku. Następne spotkanie z najpiękniejszymi organowymi utworami muzyki organowej odbędzie się 11 sierpnia. W kościele NNMP w Szczecinku wystąpią: Ireneusz Wyrwa - organy oraz Chór Sofia z Kijowa (Ukraina). 

Dodajmy. Organizatorem 53. Międzynarodowego Festiwalu Organowego jest Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki. Koncerty w Szczecinku odbywają się w ramach "Szczecineckiej Małej Filharmonii", projektu realizowanego przez Szczecineckie Towarzystwo Muzyczne. 

 
festiwal muzyczny muzyka organowa szczecinek cerkiew anima hsiao-yi yu koncert owacje - komentarze opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Muzyka


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu