:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C pochmurno z przejaśnieniami

Nauczyciele, zapach marihuany i bezpieczeństwo uczniów

We wtorek, 29 października w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku odbyła się społeczna debata przebiegająca pod hasłem „Bezpieczny uczeń w bezpiecznej szkole”. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie, dyrektorzy i pedagodzy szczecineckich szkół, a także m.in. reprezentacji instytucji i ośrodków zajmujących się profilaktyką bądź leczeniem uzależnień. Celem debaty było zwrócenie uwagi na coraz powszechniejszy problem, jakim jest obecność narkotyków w polskich szkołach. 

- Do udziału w debacie zostały zaproszone wszystkie osoby, które na co dzień mają kontakt z młodzieżą zdemoralizowaną lub dotkniętą przestępczością -  czyli wszyscy dyrektorzy i pedagodzy ze szkół z terenu powiatu szczecineckiego. Bo to przecież właśnie oni tak naprawdę są osobami do kontaktu pomiędzy policją a szkołą – mówi Anna Matys, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Szczecinku. - Dzięki dzisiejszemu spotkaniu chcemy stworzyć pole do rozmowy pomiędzy różnymi instytucjami, aby móc wspólnie wypracować formy i metody działania. Dzięki obecności różnego rodzaju specjalistów każdy nauczyciel czy pedagog ma okazję poznać odpowiedź na nurtujące go pytania i tym samym rozwiać swoje wątpliwości. 

Podczas spotkania pracownicy oświaty zostali zapoznani m.in. ze statystykami dotyczącymi czynów karalnych popełnionych przez osoby nieletnie oraz różnego rodzaju przejawami demoralizacji. Debata okazała się również dobrą okazją do tego, aby wspólnie zastanowić się i omówić najskuteczniejsze metody i formy współpracy pomiędzy placówkami a policją. Funkcjonariusze wytłumaczyli nauczycielom, jakie kroki podjąć, jeżeli na terenie danej szkoły dojdzie do jakiegoś czynu karalnego oraz kogo i w jaki sposób należy w takiej sytuacji powiadomić. 

Po zakończeniu debaty funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie przeprowadzili szkolenie, dzięki któremu pracownicy oświaty będą mogli w łatwiejszy sposób rozpoznać poszczególne rodzaje środków odurzających.

- Celem szkolenia jest zapoznanie pracowników oświaty z rodzajami narkotyków. Dzięki temu mogą oni poznać np. specyficzny zapach marihuany, konsystencję amfetaminy, dowiedzieć się jak wygląda haszysz czy tabletki ekstazy. Ważne jest to, aby mogli oni wziąć te woreczki z danym środkiem i dokładnie zobaczyć, jak one wyglądają, aby później w kontakcie z uczniem móc wstępnie rozpoznać dany środek odurzający i mieć uzasadnione podejrzenie co do jego przeznaczenia. Wiadomo, że dopiero po wykonaniu odpowiednich badań można jednoznacznie stwierdzić rodzaj danego środka odurzającego, ale ważne jest, żeby wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę. Prowadząc działania profilaktyczne na terenie różnego rodzaju szkół widzę, że takie szkolenia są potrzebne – dodaje Anna Matys.

 

- Myślę, że takie spotkania są bardzo potrzebne. Dziś dodatkowo po raz pierwszy takie spotkanie odbywa się w nowej komendzie, co również jest dla nas ciekawym doświadczeniem. Przede wszystkim jednak mamy okazję spotkać się z wieloma fachowcami z dziedziny profilaktyki i dbania o bezpieczeństwo uczniów nie tylko w szkole, ale też w ich środowisku. Oczywiście szkoła jest miejscem, gdzie uczeń spędza dużo czasu z rówieśnikami, wiec różne sytuacje mogą się zdarzyć. Dlatego uważam, że takie spotkania są jak najbardziej potrzebne – mówi Janusz Sienkiewicz, dyrektor ZS im. Stanisława Staszica. – Problem narkotyków w szkołach jakiś sposób istnieje, o czym świadczą chociażby wypowiedzi dzisiejszych prelegentów. Jednak na sto procent nigdy nie będziemy wiedzieli, jak sytuacja wygląda naprawdę. Ale na pewno w jakimś stopniu ten problem istnieje, skoro się o nim mówi. (mg)

Nauczyciele, zapach marihuany i bezpieczeństwo uczniów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com