:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C całkowite zachmurzenie

Nauczycielskie nagrody. Po ile?

temat.net: archiwum, Nauczycielskie nagrody - zdjęcie, fotografia

Tegoroczny październik dla wielu nauczycieli w kraju okazał się bardzo pomyślny. Mimo sporego zadłużenia i problemów finansowych, znaczna część samorządów zdecydowała się na to, aby w Dniu Nauczyciela wypłacić pedagogom sowite nagrody. Sonda przeprowadzona przez jeden z dzienników dowodzi, że w kilkudziesięciu gminach podczas swojego święta nauczyciele otrzymali jednorazowo nawet do kilku tysięcy złotych. Jak się okazuje, w tym roku hojnie zostali także nagrodzeni szczecineccy nauczyciele, pracujący w szkołach miasta i powiatu. Jaką kwotę w Szczecinku wygospodarowano na nauczycielskie nagrody?

Zgodnie z przepisami, środki na nagrody dla nauczycieli powinny być zarezerwowane w każdym gminnym budżecie. Pieniądze zwyczajowo wypłaca się przy okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Część pieniędzy na nagrody dla pedagogów dzieli organ prowadzący szkołę. Pozostałą pulą dysponują dyrektorzy poszczególnych placówek.  

W Szczecinku w szkołach podległych miastu w puli środków przeznaczonych na nauczycielskie nagrody znalazło się w tym roku około 130 tys. zł. Z tej sumy nieco ponad 24 tys. zł stanowiły nagrody przyznawane przez burmistrza. Wziąwszy pod uwagę, że podczas tegorocznego święta burmistrz nagrodził 8 pedagogów (w tym jednego dyrektora), można wnioskować, iż na każdą nagrodzoną osobę przypadło średnio po 3 tys. zł. 

- Obowiązek wypłacania nagród nakłada na samorządy Karta Nauczyciela – tłumaczy Joanna Powałka, dyrektor Miejskiej Jednostki Obsługi Oświaty w Szczecinku. – Kryteria przyznawania nagród nauczycielom także są regulowane przez przepisy. Część nagród przyznają bezpośrednio dyrektorzy szkół. To oni decydują, któremu nauczycielowi nagroda się należy, nie ingerujemy w te decyzje.

W Dniu Nauczyciela nagrody otrzymali również pracownicy placówek oświatowych podległych starostwie. Z informacji, które uzyskaliśmy, wynika, że w puli nagród przyznawanych przez starostę w tym roku znalazło się 36,5 tys. zł. Podczas Dnia Edukacji Narodowej starosta nagrodził łącznie 19 osób (w tym jednego dyrektora). Na jedną nagrodzoną osobę przypadało więc średnio 1,9 tys. zł.  

Jak informuje Zofia Kosicka, dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Szczecinku, powiat, niestety, nie dysponuje danymi dotyczącymi wysokości kwoty, którą poszczególni dyrektorzy szkół przeznaczają na nagrody dla nauczycieli, zatrudnionych w swoich placówkach. Jednocześnie dyrektor wydziału zaprzecza, aby nagrody dla pedagogów, wypłacane podczas ich święta, były okazją do podwyższenia nauczycielskiej pensji. – Broń Boże, nic takiego nie może mieć miejsca. To są pieniądze, które są zagwarantowane przez Kartę Nauczyciela – podkreśla w rozmowie z "Tematem" Zofia Kosicka. (zet)


Nauczycielskie nagrody. Po ile? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com