:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 5°C
powietrze Dobre
Nie ma pieniędzy na przedszkola?
Temat Szczecinecki 09/10/2019 10:34

Co dalej z tzw. przedszkolami za złotówkę? W Szczecinku od kilku lat działa system miejskich dopłat, dzięki którym rodzice ponoszą mniejsze koszty związane z posyłaniem swoich dzieci do przedszkoli. Jednak system ten może wkrótce ulec zawieszeniu. Wszystkiemu winne są oczywiście pieniądze. Dyrektorzy przedszkoli przekonują, że ratusz płaci na dzieci zbyt mało i dlatego rozważają odejście od “złotówkowego” programu. Z kolei rodzice, nie godząc się na taką sytuację, już rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją skierowaną do burmistrza i Rady Miasta.

Przypomnijmy, że pomysł z przedszkolami za złotówkę, który na dobre zaistniał w Szczecinku w 2015 roku, polegał na tym, aby w przedszkolach prywatnych tak samo, jak w jedynym w mieście przedszkolu publicznym, za “nadprogramową” godzinę pobierana była tylko symboliczna złotówka. Dzięki temu, rodzice posyłający dzieci do przedszkoli, mogli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jak się dowiedzieliśmy w trakcie kampanii wyborczej w ubiegłym roku, program “złotówkowy” dla przedszkoli w Szczecinku zaczął szwankować. Wówczas, przed wyborami samorządowymi, dyrektorom placówek udało się zawrzeć porozumienie z ratuszem. Problem jednak powrócił.

Jak wyjawił nam jeden z przedstawicieli dyrektorów, z wiadomych względów proszący o anonimowość, już w ubiegłym roku dyrektorzy przedszkoli niepublicznych zwrócili się do ratusza z prośbą o zwiększenie dotacji. Według naszego rozmówcy, we wszystkich ościennych miastach miejska dotacja na dzieci przedszkolne jest większa niż w Szczecinku. Tutaj na jednego przedszkolaka ma przypadać 550 zł na głowę. 

Po naszych walkach przed wyborami dali nam 8 zł podwyżki, a obiecali 120 zł

- ujawnia nasz rozmówca. - Chodziliśmy, prosiliśmy… Straszono nas, że podniesiona zostanie dzierżawa. Obiecano, że teraz też “coś” dostaniemy. Mowa jest o 50 zł, ale przy obecnych podwyżkach, wszystko przecież poszło w górę, obawiamy się, że może to nie wystarczyć.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że ratusz wylicza dotację dla niepublicznych przedszkoli na podstawie tego, ile na opiekę przedszkolną dzieci otrzymuje przedszkole publiczne. Dodaje jednak, że ta suma nie uwzględnia wielu innych kosztów, które muszą ponosić dyrektorzy niepublicznych placówek, w tym m.in., dzierżawy pomieszczeń (niemal wszystkie placówki dzierżawią budynki od miasta) zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników, opłaty za media, PGK czy MEC.

A gdzie pomoce dydaktyczne, zabawki, wycieczki? Moglibyśmy naprawdę wprowadzić wiele różnych zajęć, ale mamy związane ręce

- zaznacza nasz rozmówca.

Informacja o tym, że opłaty za przedszkola niepubliczne mogą w najbliższym czasie znacząco pójść w górę, szybko rozpowszechniła się wśród rodziców. Trwa zbiórka podpisów pod petycją do burmistrza Daniela Raka i Rady Miasta. Akcja prowadzona jest w większości szczecineckich przedszkoli; jest też widoczna w mediach społecznościowych.

 

Czy ratusz tym razem weźmie pod uwagę głos mieszkańców Szczecinka i dyrektorów przedszkoli niepublicznych? Przekonamy się niebawem.

 

Obraz _Alicja_ z Pixabay
Reklama

przedszkola za złotówkę szczecinek dopłaty burmistrz mało dzieci - komentarze opinie

 • gość 2019-10-09 11:39:55

  Tylko dawać i dawać, a co rodzice tych dzieci robią z 500+? Niech przedszkola podniosą kwotę opłaty za dziecko, przecież mamy taki dobry program społeczny od PiSu.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-09 12:07:58

  500+ to co mało ???

 • gość 2019-10-09 12:10:11

  Samorząd obiecał przed wyborami to łaska że łozy

 • gość 2019-10-09 12:11:18

  Nauczyciele dostaną wyrównanie za nicnierobienie, wyciąg się postawi, bezbiletową komunikację... Chcieliście, to macie.

 • gość 2019-10-09 12:17:22

  A 70 000 tysięcy miesięcznie dla DOKTORA można jakoś z naszych pieniędzy zagwarantować? Coś tu śmierdzi czy mi się tylko tak wydaje?

 • gość 2019-10-09 12:19:05

  To są skutki dzikiej prywatyzacji peło i uwłaszczania się na majątku publicznym. Dlaczego przedszkola są niepubliczna a nie państwowe? Ile z przedszkola wyciągnęła sławna pani dyrektor wg oświadczenia majątkowego? Więc nie mówmy że są jakieś problemy.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-09 12:19:26

  Oczywiście pieniądze na autobusy są, na górkę rynkową są A na przedszkola brak. :( Dla wielu rodziców to duża oszczędność płacić 250 A nie 600 zł za przedszkole z opłatą stałą.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-09 12:39:59

  Tak tak, 500 + a myślisz że za zlotowkowe przedszkole płaci się złotówkę miesięcznie??!! Nie zapominaj że rodzice ponoszą koszty wyżywienia jest to dziennie ok 10 zł, i jeżeli tak rodzice pracują do 15/16stej.a dziecko chodzi cały miesiąc do przedszkola to koszt takiego zlotowkowrgo dla rodzica to ok 200/300 zł jak nie więcej. A jeżeli przedszkola będą znów 100%platne wtedy koszt dla rodzica będzie ok 600/800 zł. Widzisz różnice czy nie??!!

 • Gość - niezalogowany 2019-10-09 12:54:28

  W POwskim Szczecinku "piniendzy ni ma i nie bendzie"

 • Gość - niezalogowany 2019-10-09 13:08:43

  Nie ma przedszkoli za 1 zł.
  Przedszkole zapewnia darmową opiekę od godziny 8-13 ,za pozostałe godziny się płaci. Placi się również za wyżywienie 10 zł/dziennie ,za książki 80 zł i za przybory do przedszkola. Do tego co miesiąc dochodzą jakieś dodatkowe opłaty Mój syn chodzi do takiego przedszkola i płace co miesiąc około 300 zł.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-09 13:14:48

  Jakie 600,800.Bzdury.Za niepubliczne płacę 430.I jestem z tego przedszkola bardzo zadowolona.Poza tym od lipca otrzymuję 500+Tak że w czym problem?A oszczędności miasta na przedszkolach to już inna sprawa.Ważniejsze wyciągi narciarskie i przystanki autobusowe niż przedszkolaki.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-09 13:26:13

  Dokładnie jest duża oszczędność jeszcze do czerwca dwoje moich dzieci chodziło do przedszkola,teraz już tylko jedno. Więc zawsze zostaje na dodatkowe zajęcia dla dzieci. Tylko tak się zastanawiam dlaczego żłobki nie są dofinansowane to jest masakra 850zl stałej plus wyżywienie i każde dodatkowe zajęcia są płatne to w skali mc jest ponad tysiąc złotych. I jak rodzice mają pracować jeśli ich niestac na żłobek to jest chore

 • Ojciec - niezalogowany 2019-10-09 14:22:06

  A co jeśli rodzice zaczną pozywać przedszkola do sądu? Przecież w marcu nic nikt nie mówił o zakończeniu programu przedszkole za złotówkę, kiedy były zapisy. To niech teraz burmistrz myśli...

 • gość 2019-10-09 15:38:12

  "wszystko przecież poszło w górę". Ciekawe dlaczego :)

 • Gość - niezalogowany 2019-10-10 00:21:38

  Dlaczego rodzice BOMBELKOW są przekonani ze wszyscy powinni płacić za ich dzieci ?? Posiadanie dzieci jest DOBROWOLNE. I tak posiadam dzieci, skończcie z tym „dej„ bo rzygac się chce.

 • gość 2019-10-10 09:40:29

  Jestem rodzicem dziecka z powiatu, które chodzi do przedszkola w Szczecinku, ponieważ ja pracuję w Szczecinku. Na kilka przedszkoli niepublicznych tylko jedno nie robiło z tego problemu, w innych słyszałem że pierwszeństwo mają dzieci z miasta bo przedszkole jest "złotówkowe". Rok do roku podwyżka w przedszkolu wyniosła ok. 25%. Na tą chwilę płacę 450 zł/miesięcznie. Jeśli miasto będzie nadal dopłacało do przedszkoli "złotówkowych" to już zaczynam się zastanawiać (bać) jakie będą podwyżki podatków, dzierżaw i innych składowych (np. wzrost minimalnego wynagrodzenia, energii), które mają wpływ na opłaty w przedszkolu. Jak tak dalej pójdzie to 500+ nie wystarczy na miesięczną opłatę za przedszkole. Miasto i tak sobie odbije dopłaty w innej formie.

 • Ktoś - niezalogowany 2019-10-10 10:37:19

  Najlepiej dla rodziców wygodnickich to żeby wszystko dla dzieci było za darmo , przedszkola szkola, zdjęcia pozalekcyjne, natomiast sobie to nie odmówią mamuśki paznokci botoksow i innych bzdetow , tatusiowie aut w kredycie bądź w leasingu. A dzieci to taki dodatek do zdjęcia w aucie i niech się nim opiekuje i wychowuje ktoś inny a najlepiej zrzucić winę na nauczycieli.

 • Iwona - niezalogowany 2019-10-10 16:38:32

  Masz dzieci to je utrzymuj, a nie tylko wszystko za darmo. Już i tak rodzice mają dobrze, nawet za komuny takiego darmowego rozdawania nie było.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-10 21:18:16

  Masz dzieci to utrzymuj, masz starca rodzica to utrzymuj, jesteś chory to się lecz za swoje, masz samochód wybuduj sobie drogę, masz rower wybuduj sobie ścieżkę rowerowa, masz nogi wybuduj sobie chodnik... Istota państwa jest wspieranie wszystkich, podatki i daniny służą do tego. Gwarantuje że każdy był dzieckiem i dostał od państwa pomoc, także negowanie finansowania przedszkola, szkoły, drogi do szkoły, szpitali i przychodni itd. Itp. Świadczy o Państwa niewiedzy w funkcjonowaniu Państwa, jako społeczności.

 • adam65 - niezalogowany 2019-10-15 10:21:02

  No ,cóż panowie radni jak i pan burmistrz (przypomnę PO) nie sa z partii uważającą by dzieci i rodzina były najważniejsze dla Polski I Polaków. Za to ważne są przystanki multimedialne gdzie płacimy również za ich ochronę. O darmowej komunikacji nie mówię. A skoro komunikacji. To rozumiem ,że skoro jest darmowa to można chyba zmniejszyć zatrudnienie w tzw administracji. Może i zrezygnować z prezesa spółki. A i pytanie. Czy na koniec roku rada sółki przyzna sobie premie? Jak tak to mam drugie pytanie. A za co?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

DO WYNAJĘCIA Odkurzacz Piorący

Wypożyczę odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 w komplecie ssawka do tapicerki, ssawka do dywanów, i porcja proszku do mycia tapicerki na jeden..


Schneider-Electric zatrudni w

Firma Elda-Eltra Elektrotechnika SA należy do grupy Schneider Electric, która jest światowym liderem w zarządzaniu energią i automatyce dla..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


ANGIELSKI - PRZYGOTOWANIE DO

Magister fil. ang. oferuje profesjonalne przygotowanie do matury z j. angielskiego.


ROLETY na wymiar - PRODUCENT

Rolety na wymiar - dzień noc, termiczne, zewnętrzne, antywłamaniowe, plisy, żaluzje i wiele innych. Produkcja w Szczecinku = najniższe ceny,..


mieszkanie do wynajecia

kawalerka 29 m2 w Skotnikach 5 km od szczecinka , po remoncie , kuchnia i przedpokoj zabudowane , ogrzewanie gazowe , cieple , sloneczne


Firma Elda-Eltra

Firma Elda-Eltra Elektrotechnika SA należy do grupy Schneider Electric, która jest światowym liderem w zarządzaniu energią i automatyce dla..


Sprzedam mieszkanie

Słoneczne, przestronne i bardzo ustawne mieszkanie – 58 mkw., 3 nieprzechodnie pokoje, odrębna jasna kuchnia i łazienka.Mieszkanie położone jest w..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Oferujemy pranie i czyszczenie dywanów,mebli tapicerowanych,wózków dziecięcych,materaców oraz tapicerki samochodowej wraz z generalną czystką..


SERWIS OKIEN PCV -okres

SERWIS OKIEN PCV -regulacja okien -naprawa okuć -wymiana uszczelek -wymiana szyb -likwidacja przedmuchów -wymiana klamek


Praca w biurze obsługi klienta

Osoba do obsługi klientów - Szczecinek Dynamicznie rozwijająca się firma związana z turystyką dziecięcą i młodzieżową zatrudni osobę do pracy na..


Schneider-Electric zatrudni

Firma Elda-Eltra Elektrotechnika SA należy do grupy Schneider Electric, która jest światowym liderem w zarządzaniu energią i automatyce dla..


Dla Chłopca Kurtki

Posiadam Na Sprzedaż Kurtki Zimowe (dla chłopca) rozm. 134-140 szt. 3. Cena za jedną 80 zł + wysyłka. Ciuchy Paczka Spodnie i Bluzy Rozm.134-140. Za..


Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Osuszanie, likwidacja wilgoci technologicznej (posadzki, tynki), ozonowanie pomieszczeń i samochodów, wypożyczalnia profesjonalnych osuszaczy,..


HP Probook i5 6GB RAM 240GB

Laptop HP Probook po przeglądzie w serwisie komputerowym posiadamy parę sztuk w ciągłej sprzedaży HP Probook modele 6560b 6570b cechy wspólne..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"