:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C pochmurno

Niecodzienna wystawa w kinie

Projekt „Akademia sztuki jako alternatywa wobec zachowań ryzykownych”, realizowany przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział w Szczecinku, powoli dobiega końca. Jeszcze w poprzednim roku szkolnym młodzież gimnazjalna i uczęszczająca do szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęła cykl zajęć profilaktyki uzależnień. W ramach projektu uczniowie m.in. brali udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Teatr Profilaktyczny „Stop” z Koszalina. Uczestniczyli też w plenerze plastycznym, który odbywał się w Sporem. Tam, oprócz zajęć bezpośrednio związanych z tematyką profilaktyki uzależnień, młodzież poznawała sposoby, jak radzić sobie ze stresem oraz jak być asertywnym. Przy okazji młodzież rozwijała swoje pasje artystyczne – uczyła się różnych technik akwareli, akrylu, a także – jak rzeźbić w glinie. Od kilku dni prace powstałe podczas pleneru można oglądać w holu kina Wolność. Ekspozycja będzie dostępna dla odwiedzających kino do 27 października.

- Tegoroczny projekt rozpoczęliśmy w kwietniu – mówi „Tematowi” Małgorzata Lancmańska, przewodnicząca PTZN w Szczecinku, inicjatorka oraz koordynatorka programu. – Latem 25 osób wyjechało do ośrodka w Sporem, gdzie pod okiem instruktorów: Anety Chęcińskiej oraz Joanny Hajduk-Dziewientkowskiej realizowany był plener artystyczny. W ramach projektu do grudnia młodzież będzie miała jeszcze możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych. Współpracujący z nami Teatr Profilaktyczny „Stop” z Koszalina odwiedzi szczecineckie szkoły. Pod koniec października gościć będzie w Gimnazjum nr 2, natomiast w listopadzie w Zespole Szkół nr 6. Oczywiście, chcielibyśmy, aby projekt był kontynuowany również w przyszłym roku. Naszą inicjatywę wspiera finansowo burmistrz Szczecinka. Jeśli w przyszłym roku zostanie rozpisany konkurs dla organizacji pracujących z młodzieżą, na pewno będziemy w nim aplikować i starać się o potrzebne środki.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, mimo że wspomniany program realizowany jest w Szczecinku od kilku lat, wciąż wzbudza duże zainteresowanie wśród młodzieży. – Im się to po prostu podoba – dodaje Małgorzata Lancmańska. – Zajęcia i warsztaty prowadzone są w ciekawy sposób. Dlatego wiele osób decyduje się być z nami przez kolejne lata, aż do momentu, w którym kończą szkołę i dostają się na studia. Czy tego typu programy odnoszą oczekiwany skutek? Jestem zdania, że im bardziej zajęty czas i umysł młodego człowieka, tym łatwiej zadbać o skuteczną profilaktykę. Młodzież zajmuje się po prostu odkrywaniem nowych pasji, zainteresowań, robi coś, co jest fajne i co rozwija. Nie ma nigdy stuprocentowej gwarancji, że nic złego po drodze się nie wydarzy. Ale nawet w przypadkach, gdy coś rzeczywiście się dzieje, młodzież i rodzice, z którymi współpracowaliśmy, wiedzą, gdzie szukać pomocy i gdzie się po nią zgłosić. (red)

 

 

Niecodzienna wystawa w kinie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com