:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Niedzielna majówka przy wieży Bismarcka

Historia, Niedzielna majówka wieży Bismarcka - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 2
 • Fotka nr 1 z 2
Temat Szczecinecki 22/04/2016 13:46

Tempus fugit (czas ucieka) mawiali Rzymianie. Akurat w przypadku wieży - pomnika Bismarcka półwiecze najmocniej odcisnęło się na jego otoczeniu. Niskopienne drzewka okalające posępną budowlę w znacznej części wymarły, za to rachityczne niegdyś brzozy, dzisiaj wyglądają niezwykle dostojnie. Wieża skryła się w cieniu drzew. 

Na zdjęciu pochodzącym z rodzinnego albumu Zbigniewa Gryni, wykonanym w latach 50. ubiegłego wieku, uwieczniona została niedzielna majówka. W tamtym czasie miejsce to uchodziło za odludzie. Zdziczały, zakrzaczony park raczej nie nadawał się do wieczornych spacerów – no chyba, że ktoś szukał guza. Stojące wzdłuż szpaleru wysokich krzaków ławki, były ulubionym miejscem degustatorów wszelkiego rodzaju alkoholu, a także innych wynalazków wprowadzających organizm w stan nieuzasadnionej euforii. W pojedynkę nawet za dnia lepiej było tam się nie zapuszczać. To były już antypody miasta. A kto miał coś do załatwiania na Krzywiźnie, znanej teraz jako Świątki, wybierał ulicę, a nie parkową ścieżkę. Dodam, że autobusy KM pojawiły się w tej części miasta stosunkowo późno – dopiero w latach 60. Gwoli prawdy, pomiędzy ulicą Szczecińską (wtedy M. Buczka) a jeziorem, w miejscu dzisiejszych bloków, parkingów i garaży, rozciągała się porosła krzaczorami łąka. W dalekosiężnych planach międzywojennego Szczecinka – Neustettin`a cały obszar ten przeznczony był pod zieleń parkową. 

Dawne plany po wojnie wzięły szybko w łeb. Jako pierwsze w tym miejscu pojawiły się dwa 18 rodzinne bloki, przeznczone dla pracowników Zakładów Płyt Wiórowych. Ponieważ produkcja ruszyła w 1961 roku, najprawdopodobniej budynki powstały w tym właśnie czasie. Od standardowych bloków wyróżniały się umieszczonymi od strony jeziora loggiami. W połowie lat 70. wybudowano od strony ulicy dwa kolejne, a ostatni kilka lat później wybudowany niemalże w cieniu wieży. W tamtych latach rozważano budowę muzeum lasu, w bezpośrednim sąsiedztwie wieży. Skończyło się tylko na planach. Ostatecznie wszystkie parkowe enklawy od strony ulicy zostały zabudowane. Jeszcze całkiem niedawno próbowano ulokować kolejne budynki, tym razem jednorodzinne, ale całe szczęście nic z tego nie wyszło. 

Dzisiaj wieża od ulicy jest praktycznie niewidoczna. Przesłania ją nie tyle zabudowa, co przede wszystkim wysokie drzewa. Z tarasu wieży można już jedynie zobaczyć jeziorną taflę. Prawdę mówiąc, jezioro można zobaczyć od całkiem niedawana. W 2007 roku burmistrz zdecydował o wycince w tym miejscu ponad stu drzew. Dzięki temu odsłonił się widok i na Trzesiecko i na cały jeziorny brzeg, który od tego czasu można było sensownie zagospodarować. W 2011 w tym miejscu wybudowano pokaźnych rozmiarów, półkolisty drewniany pomost. Z czasem tuż obok pojawiły się liczne przyrządy do ćwiczeń gimnastycznych pod gołym niebem. Dzika do tej pory okolica stała się niemalże centrum wypoczynkowym mieszkańców wschodniej części miasta. Stały monitoring w postaci kamery zdecydowanie przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa w tej części parku. Nowe otoczenie sprawiło, że ponura wieża stała się nieco mniej złowroga.

Trzeba w tym miejscu dodać, że jeszcze kilkanaście lat temu nazywano ją wieżą samobójców. W sumie z tego rodzaju pożegnania się z tym światem skorzystały dwie młode osoby – jedna całkiem skutecznie skacząc dla zabawy z parasolką. Na początku lat 90. na tarasie w miejscu balustrady zamontowano wysoką kratę i wieża dla tego rodzaju desperatów stała się już bezużytecznym obiektem. 

Myliłby się mocno ten, kto sądzi, że wieża powstała tylko do podziwiania pejzaży. Jej głównym zadaniem była... nocna iluminacja, podczas spektakli urządzanych na cześć kanclerza Bismarcka. Właśnie z tego powodu najważniejszym elementem architektonicznym umieszczonym na samym szczycie jest (dzisiaj przykryta blaszanym daszkiem), kamienna, misa ogniowa. Budowla powstała w jednym celu – miała upamiętniać „żelaznego” kanclerza. Powstała tak jak 238 innych jej sióstr rozsianych po całych Niemczech po to, aby w kolejną rocznicę urodzin lub śmierci kanclerza rozpalać na szczycie wielki ogień - symbol pamięci i energii narodu. 

„Płonąca” wieża stanowiła podstawowy element scenograficzny takich pseudoreligijnych spektakli, urządzanych ku czci „żelaznego” kanclerza. W zależności od lokalnego zwyczaju „ogniowe kolumny” (tak je nazywano), rozpalano 31 marca a więc w dniu urodzin kanclerza, a także pomiędzy 21 a 24 czerwca w dniach letniego przesilenia. 

W Szczecinku wieża płonęła najprawdopodobniej 31 marca. Do podtrzymania wielkiego płomienia używano różnego rodzaju materiałów takich jak drewno, tłuszcz, olej, ropa, torf, odpady z przędzy lnianej i smołę. Do dzisiaj na ścianach można dostrzec liczne zacieki po smole. Paliwo wciągane było na wieżę przy pomocy wysięgnika z bloczkiem. 

Gwoli przypomnienia dodam, że budowa trwała tylko rok. Kamień węgielny wmurowany został dokładnie 1 kwietnia 1910 roku. Wieża liczy sobie zaledwie osiemnaście metrów wysokości. Gdyby nie wzniesienie (posadowiono ją na wczesnośredniowiecznym grodzisku), budowla byłaby zupełnie niewidoczna. Więcej o historii jej powstania pisałem w tym miejscu w 2015 r. Czytelników odsyłam również do mojej książki „Moje miasto znane - nieznane”.

Ponieważ patronem wieży uczyniono szczerego rasistę nienawidzącego Polaków i Polski, po wojnie z miernym skutkiem zaczęto ją nazywać „wieżą Przemysława”. Dlaczego Przemysław? Czyżby pomysłodawca zmiany nazwy miał tak właśnie na imię? Tak na dobrą sprawę nazwa przyjęła się głównie w oficjalnych przewodnikach turystycznych, urzędowych dokumentach (urzędnicy są wyjątkowo odporni jeśli chodzi o nazewnictwo), jak również pośród mieszkańców mało obeznanych z lokalną historią. 

Jest nadzieja, że latem tego roku (2016) diametralnie zmieni się jej wizerunek. Poznańsko-szczecinecki artysta zamierza na szczycie umieścić wielkie, jaskrawo ubarwione ptaszysko. Być może miejsce to będziemy postrzegać zupełnie inaczej niż do tej pory. 

 Jerzy Gasiul 

artykuł ukazał się 14.04 w tygodniku Temat

 

Reklama

Niedzielna majówka przy wieży Bismarcka komentarze opinie

 • Lisiński - niezalogowany 2016-05-21 12:18:32

  Gloryfikowanie zażartego antypolskiego szowinisty, czy zbrodniarza stalinowskiego Baumana to jest słuszny trend tgz nowoczesnych i oświeconych polaków co innego propagowanie naszego patriotyzmu to jest ksenofobia, homofobia , faszyzm i Bóg wie co jeszcze przyjdzie do głowy kontynuatorom stalinowskiego bełkotu pod płaszczykiem której wymordowano polskie elity. 

 • cop - niezalogowany 2016-07-31 22:26:32

  Drogi panie,a co ta drętwa gadka ma do do do opisanej przez J.Gasiula majówki.Jerzy ludzie z żarciem i kocami masowo  przebywali troszeczkę dalej na tzw polanie nad brzegiem jeziora.Tam nauczyłem się pływać,tam chodzili ludzie z ulic przydworcowych i dzisiejszej Szczecińskiej,Wieczorem rzeczywiście było tam trochę niemiło.Pod "Dębami" schodziło się szemrane towarzystwo z tej części miasta.

 • cop - niezalogowany 2016-07-31 22:26:37

  Drogi panie,a co ta drętwa gadka ma do do do opisanej przez J.Gasiula majówki.Jerzy ludzie z żarciem i kocami masowo  przebywali troszeczkę dalej na tzw polanie nad brzegiem jeziora.Tam nauczyłem się pływać,tam chodzili ludzie z ulic przydworcowych i dzisiejszej Szczecińskiej,Wieczorem rzeczywiście było tam trochę niemiło.Pod "Dębami" schodziło się szemrane towarzystwo z tej części miasta.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"