:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  14°C lekkie zachmurzenie

Niepełnosprawni są słabo zaktywizowani zawodowo. Program „Progressus” ma to zmienić

    Dziś (18.04) w godzinach południowych w dawnej siedzibie SzOK przy ul. 9 Maja przedstawiciele działających w powiecie szczecineckim organizacji pozarządowych spotkali się z realizatorami nowatorskiego projektu o nazwie „"Progressus - Innowacyjny model klastrów NGO działających z pracodawcami na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych". Projekt od marca ubiegłego roku  realizuje Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego Lewiatan oraz Instytut Spraw Społeczno-Gospodarczych.
   Celem „Progressusa” jest to, żeby organizacje pozarządowe z danego regionu łączyły się w grupę (klaster) i wspólnie z pracodawcami działały na rzecz aktywizacji zawodowej swoich podopiecznych za pomocą przekazanej przez biuro projektu platformy internetowej. Platforma internetowa jest narzędziem służącym do kojarzenia niepełnosprawnych, którzy poszukują pracy. Niepełnosprawni, rejestrując się na platformie, robią test umiejętności i zostawiają swoje CV. Pracodawcy, przeglądając bazę zarejestrowanych, sami wyszukują dla siebie pracownika.
   - Są trzy przyczyny tego, że zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu - mówi Andrzej Klim z ISSG. - Pierwszy to problem osób niepełnosprawnych, które w Polsce są słabo zaktywizowane zawodowo. Bierze się to głównie ze złego systemowego wsparcia. Niepełnosprawni nie wymagają podnoszenia kwalifikacji, ale wsparcia psychologicznego. Problem nie tkwi w nabywaniu umiejętności, ale w postawie.
    - Drugie zjawisko to nie dość skuteczne funkcjonowanie administracji i powiatowych urzędów pracy - dodaje nasz rozmówca. - One też mają ograniczone moce swojego działania. Kontakty z podopiecznymi są tam czysto formalne. Natomiast trzeci element to cała filozofia pracy organizacji pozarządowych. Proszę zwrócić uwagę, że w bardzo wąskim gronie i liczbie osób zajmują się problemem aktywizacji zawodowej. A tu jest bardzo duży potencjał do wykorzystania. Organizacje pozarządowe wspierają lepiej niż aparat urzędowy.
    Projekt jest obecnie w fazie testowania na organizacjach pozarządowych ze Szczecinka. O jego rezultatach zdecyduje liczba NGO działających na rzecz osób niepełnosprawnych i osób niepełnosprawnych, która została skojarzona z pracodawcami, podniosła poziom aktywności zawodowej i rozpoczęła pracę.

Niepełnosprawni są słabo zaktywizowani zawodowo. Program „Progressus” ma to zmienić komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się