:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Niezagospodarowane wzgórze jest historyczną perełką. Co dalej z Marientronem?

Niezagospodarowane wzgórze jest historyczną perełką. Co dalej?
 • Fotka nr 0 z 4
 • Fotka nr 1 z 4
 • Fotka nr 2 z 4
 • Fotka nr 3 z 4
Temat Szczecinecki 15/02/2019 05:37

Choć to miejsce mogłoby być świetną atrakcją turystyczną lub przestrzenią, w której cofając się do czasów średniowiecza, można by przeprowadzać oryginalne lekcje historii, dziś nadal pomiędzy drzewami i zaroślami hula tutaj wiatr. Mowa oczywiście o znajdującym się na rogatkach miasta Wzgórzu Marientron. Mimo że wzgórze przesiąknięte jest niesamowitą i oryginalną historią, potwierdzoną choćby ostatnimi badaniami archeologicznymi, wciąż pozostaje opuszczone i niezagospodarowane. Czy Marientron ma szansę, by stać się historyczną perełką, przyciągającą turystów do miasta i regionu?

 

O to, by teren na Wzgórzu Marientron wreszcie uporządkować, wykorzystać i wypromować zaapelował w trakcie minionych obrad radny Wiesław Suchowiejko. Czy wniosek radnego spotka się z pozytywną reakcją władzy Szczecinka?

 • W 1356 roku powstał tam klasztor augustianów-eremitów. W Szczecinku jest jedno z nielicznych miejsc o tak dawnej historii. I w dodatku jest ono tak niewykorzystane - podkreślił Wiesław Suchowiejko.

 • Chciałbym, żebyśmy pomyśleli o stworzeniu pewnej koncepcji przestrzennej. Może byśmy stworzyli pewną wizję tego miejsca. Mogłaby się tym zająć na przykład Komisja Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki. Może mogłaby powstać koncepcja wykorzystania tego miejsca jako pewnej atrakcji turystycznej, przyciągającej ludzi, turystów, którzy chcieliby w naszym mieście spędzić czas. Aby to miejsce wreszcie zaczęło żyć.

Radny Wiesław Suchowiejko wyraził nadzieję, że jego wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Przy okazji przypomniał słowa Daniela Raka, które padły wcześniej podczas posiedzenia jednej z komisji.

 • Rozmawialiśmy kiedyś o tym z panem burmistrzem Rakiem. I pan burmistrz nie wyrażał negatywnej opinii na ten temat, gdyż jak powiedział - tu zacytuję, że chciałby i wie, że wielu osobom na tym zależy, aby miasto miało duszę.

 • Dlatego składam wniosek, aby taki plan zagospodarowania został wspólnie przygotowany. Abyśmy również opracowali w promocji szeroko pojętej kultury naszego miasta również Wzgórza Marientron.

Przypomnijmy. Wzgórze Marientron było miejscem wczesnośredniowiecznego kultu pogańskiego. W 1356 roku książęta zachodniopomorscy: Bogusław V, Warcisław V i Barnim IV ufundowali na nim klasztor augustianów eremitów. Tam też została pochowana. Ks. Elżbieta, która obecnie jest patronką I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku. Więcej na temat historii wzgórza pisaliśmy niedawno w artykule: Wzgórze Marientron. Szczecinek był miejscem pielgrzymek https://szczecinek.com/artykul/wzgorze-marientron/567489 .

Reklama

marientron wzgórze szczecinek historia atrakcja turystyczna - komentarze opinie

 • gość 2019-02-15 10:15:45

  Można coś tam zrobić, ale do zagospodarowania są tereny skandalicznie zaniedbane: Teren dawnej wojskowej bazy paliw pomiędzy ul. Polną a Inter/Brico Marche. Teren pomiędzy osiedlem na Kołobrzeskiej a działkami. Jeden i drugi to oaza meneli, nieoficjalne wysypisko...

 • gość 2019-02-15 11:16:29

  To jest bardzo dobry pomysł, w całej Polsce jest modny trend dbania o lokalną historię, odbudowuje się w zarysach ruiny zamków, grodziska słowiańskie, czy właśnie miejsca kultu religijnego. Wszędzie tam wolą turyści, nawet, gdy są trudno dostępne. Tylko Szczecinek po macoszemu traktuje swoją historię zupełnie nie dbając o atrakcje historyczne i związaną z tym promocję miasta. Najwyższy czas to zmienić.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-15 13:03:09

  Po co dbać o zabytki? Skandaliczne, dyletanckie wbudowanie najstarszego zabytku w mieście - wieży św. Mikołaja w sklep. Kiczowate ptaszysko schowane ze wstydu w krzakach i świecący napis przy ratuszu, no i dymiące kronotorium. To " atrakcje" dymnego miasteczka.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-15 19:39:08

  Gdyby to było grodzisko germańskie to daglas by już dawno skansen tam zrobił! Amen

 • Pani Natura - niezalogowany 2019-02-15 20:19:27

  ....A lista szaleństw - jeszcze nie zamknięta...OŚWIETLENIE ŚCIEŻKI NA DRUGIEJ STRONIE JEZIORA! Panie Rak - Burmistrzu Szczecinka: tysiące ptaków, lisy, wiewiórki, sarny i jelenie, kruki, bobry, krety i wilki żyjące po drugiej stronie naszego jeziora bardzo dobrze sobie radzą w lesie bez światła. To tylko nam - ludziom - pokrakom biologii - potrzebne jest światło aby wyjść z domu na 10 metrów - np. do śmietnika. Tylko śmietniki, to mamy koło domów a nie w lesie. Dlatego - niech Pan – przyrody NIE POPRAWIA.

 • gość 2019-02-15 21:30:15

  Niech ten burmistrz lepiej nie dotyka miejsc z duszą. Nieoczytany, lubujący się w filmach typu Predator 2, z trudności skleci dwa zdania - o kim tak powiedział Douglas?

 • Gość - niezalogowany 2019-02-16 06:27:44

  Już dawno powinno być tam coś zrobione. Może krono lub lasy państwowe przekażą troszkę drzewa z którego można by było postawić małe grodzisko? Może jakaś małą kaplicę, gdzie co niedzielę redemptoryści odprawiali by mszę. Pomysłów jest dużo i na pewno to miejsce przyciągnie kolejnych turystów do naszego miasta.

 • gość 2019-02-16 13:02:39

  Niewiele z tego rozumiem. Jest uporządkowana ścieżka, dzika przyroda, cisza i spokój. "Może mogłaby powstać koncepcja (...)"? Lepszej o tej, ktora jest, nie widzę. Czy tylko na zachód od Odry albo północ od Kołobrzegu można się cieszyć naturą, bez dopingu w postaci betonowo-metalowo-elektycznych dodatków?

 • gość 2019-02-17 13:38:38

  Wiata, miejsce ogniskowe i koniecznie wydać milion. Przejezdni z wiosek wypiją browarek, oddadzą mocz na prochach polskiej księżniczki i poprzeklinają. A Rak na wizjonerach pochwali się, że wiatę na milion postawił i zagoispodarował miejsce historycczne.

 • gość 2019-02-18 09:59:02

  Panie Suchowiejko,ja proponuję Panu ustawić na Placu Wolności Kolumnę Wolnej Europy, ale bez udziału Żyda (wiadomo o kogo chodzi).

 • gość 2019-02-18 22:02:04

  Świetnym pomysłem reaktywowania tego pięknego historycznego miejsca, były inicjatywy Pana Cezarego Sierzputowskiego rekonstruktora ruchu rycerskiego okresu okołogrunwaldzkiego. Turniej rycerski, inscenizacja historyczna u podnóża oraz msza polowa na Wzgórzu Marientron, w założeniu organizatorów miały zwrócić uwagę włodarzy na to szczególne miejsce. Niestety ówczesna "władza szczecinecka" swym wzrokiem aż tak daleko nie sięgała. Szkoda.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Atrakcyjny lokal biurowy w

Do wynajęcia wysokiej klasy pomieszczenie biurowe w samym centrum Szczecinka (nad Empikiem)


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Garaż

Sprzedam garaż osiedle zachód ul Kołobrzeska - 10000 PZŁ


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"