:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C pochmurno

Nim wyląduje pierwszy helikopter

temat.net: archiwum, wyląduje pierwszy helikopter - zdjęcie, fotografia

W marcu 2012 roku ruszyły prace związane z rozbudową szczecineckiego szpitala. Dzięki temu obiekt powiększy się o dodatkowe skrzydło z oddziałami, powstanie lądowisko dla helikopterów, a pomieszczenia piwniczne zostaną zaadaptowane na kuchnię szpitalną. Po półtora roku prace budowlane są już na finiszu. Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze w tym roku wykonawca przekaże budynek do użytkowania. 

- Prace na budowie przebiegają zgodnie z terminarzem. Główny wykonawca, firma „Infra” z Gorzowa Wlkp., jest nawet nieco przed terminem wynikającym z harmonogramu. Mamy zapewnienie, że odbiory, które zostały wskazane na 16 grudnia, odbędą się, więc na koniec grudnia już będziemy mieli ten budynek oddany do użytkowania dla nas. Wiadomo jednak, że nie przeniesiemy się do niego od razu - mówi „Tematowi” Elżbieta Szukiel, dyrektor szczecineckiego szpitala. - Jeżeli zostaną nam przyznane środki z rezerwy na wyposażenie, będziemy musieli ogłosić przetarg oraz kupić i zamontować wszystkie urządzenia. Myślę, że uda nam się z tym uporać w pierwszym kwartale 2014 roku. Wtedy też zaczniemy przenosić dwa oddziały do nowego budynku. Na parterze i na pierwszym piętrze będzie mieścił się oddział internistyczny, na drugim piętrze ulokowana zostanie ortopedia, natomiast trzecie piętro pod płytą lądowiska to pomieszczenia socjalne, magazynowe i archiwum.

Szczecinecki szpital zwrócił się do Ministerstwa o przyznanie środków finansowych z rezerwy celowej budżetu państwa. Środki te miałyby być przyznane na przyszły rok na wyposażenie nowego budynku. Trwają starania o przyznanie 4 933 169,00 zł, z czego środki własne (dopłata właścicieli) to 2 466 585,00 zł oraz dotacja z budżetu państwa w wysokości 2 466 584,00 zł, które mają zostać przeznaczone na wykonanie i wyposażenie sali operacyjnej oddziału ortopedycznego (koszt około 2,5 mln zł), natomiast pozostała część środków pozwoliłaby na wyposażenie oddziałów, które tu powstaną. 

- W nowym budynku zostały już zamontowane wszystkie niezbędne instalacje, klimatyzacje czy gazy medyczne. Trwają też prace związane z ukończeniem montażu poczty pneumatycznej i połączeniem jej z tą działającą już na terenie szpitala. Można powiedzieć, że inwestycja jest już na ukończeniu. Obecnie trwają tu już takie typowe prace wykończeniowe, zostały już położone wykładziny podłogowe, teraz skupiamy się na malowaniu, sprzątaniu i wykonaniu prac wokół budynku – utwardzeniu terenu, parkingach, oświetleniu itp. – dodaje nasza rozmówczyni.

Wkrótce na szpitalnym dachu uruchomione zostanie także lądowisko dla helikopterów. Jak nam powiedziała Elżbieta Szukiel odbiory lądowiska ciążą na inwestorze. Zgodnie z zawartą umową z projektantem, firmą Infra-Red, ma ona przygotować wszystkie niezbędne dokumenty rejestracyjne do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Następnie ten Plan Ratowniczy dla Lądowiska musi zostać zatwierdzony przez komendanta policji, komendanta straży pożarnej oraz przede wszystkim szefa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. 

- Okazało się, że na drodze lotu do lądowiska znajdują się drzewa, które nieco przeszkadzają, dlatego też musimy dokonać przycięcia tych drzew oraz posadowienia na sąsiednich budynkach oświetlenia przeszkodowego. Takie oświetlenie zamontowane zostanie na budynku przy ul. Kilińskiego 7, gdzie mieści się m.in. Podimed oraz na starym budynku szpitala nad oddziałem pediatrii – dodaje dyrektor szpitala. - Musimy ponadto dostosować wszystkie instrukcje, czyli instrukcję bezpieczeństwa pożarowego szpitala oraz opracować dodatkową instrukcję na ten nowy budynek z uwzględnieniem lądowiska. 

Do koniecznych do zrealizowania zadań również będzie należał m.in. zakup wyposażenia ratunkowego dla lądowiska oraz zabezpieczenie lądowiska w system punktów asekuracyjnych przed upadkiem w strefie krawędzi dachu. Kiedy to wszystko zostanie zrealizowane Szczecinecki szpital uzyska zgodę na użytkowanie tego lądowiska.(mg)

Nim wyląduje pierwszy helikopter komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com