:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Niższe podatki, granty, ulgi. Porozumienie Samorządowe chce ożywić gospodarkę w Szczecinku

W czwartek, 20.09 Porozumienie Samorządowego zaprosiło na swoją kolejną konferencję prasową. Tym razem tematem przewodnim była kwestia rozwoju przedsiębiorczości i pomocy osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Kandydat na burmistrza - Wiesław Suchowiejko, a także towarzyszący mu kandydaci do Rady Powiatu: Krzysztof Lis, Grzegorz Poczobut i Marek Kotschy przekonywali, że wprawdzie nie zamierzają „handlować traktorami”, ale za to mają szereg pomysłów, by ożywić szczecinecką gospodarkę.

Najważniejszymi postulatami dotyczącymi tego zagadnienia mają być: obniżka podatków, wprowadzenie konsultacji społecznych poprzez utworzenie Rady Przedsiębiorców, system grantowy za najlepszy biznesplan dla start up-ów w wysokości 30 tys. zł, a także – więcej „misiów”, czyli małych, średnich i mikro przedsiębiorców w Szczecinku. 

Jeden z kandydatów na prezydenta USA, Bill Clinton, biorąc udział w wyborach, zaprezentował takie hasło: „Przede wszystkim gospodarka – głupcze” – rozpoczął konferencję Krzysztof Lis, szef Porozumienia Samorządowego. - To niesamowicie ważne. Nie da się wydawać określonych środków finansowych, jeśli ich się w żaden sposób nie zarobi. Miasto jest bogate swoimi przedsiębiorcami, bogate tym, co wpływa do budżetu, jeśli chodzi o dochody z podatku PIT oraz CIT. 

Jak zapewnił starosta, Porozumienie Samorządowe wraz z Wiesławem Suchowiejką jako burmistrzem Szczecinka „ucywilizuje” podatki w mieście.

- Nie może być tak, że przedsiębiorcy w Szczecinku płacą takie same podatki, jak w Warszawie. Nie może być tak, że miasto jest komornikiem podatkowym. Chcemy od tego odejść i pod tym względem trzeba wykonać ogromną pracę. Myślę, że Rada Przedsiębiorców nam w tym pomoże – zapewniał Krzysztof Lis.

- Nie może być tak, że spółki miejskie płacą takie same podatki, jak przedsiębiorcy. Np. MEC płaci 1 mln zł podatku do budżetu miasta. W konsekwencji ten podatek jest kosztochłonny w cenie „rachunków za ciepło”. I my to zmienimy.

- Podatki dotyczące tworzenia nowych miejsc pracy – mówił dalej Krzysztof Lis. – Chcemy, by przedsiębiorca wiedział, że przy tworzeniu nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych, ma narzędzia i mechanizmy do ulg podatkowych. Na pewno też zmienimy podatki dla tych firm, które zatrudniają osoby niepełnosprawne. Zatroszczymy się też o infrastrukturę. W trybie szybkim będziemy chcieli naprawić lub zbudować drogi tam, gdzie są firmy. Jest możliwość, by zmodernizować ulicę Łukasiewicza, jak również Harcerską i wybudować tam choćby parkingi. Miasto może i powinno, nawet w porozumieniu z przedsiębiorcami, takie inwestycje realizować. 

- I wreszcie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Przedsiębiorca musi czuć, że władza jest dla niego, a nie dla przedsiębiorstw zewnętrznych – zaznaczył lider PS. 

Marek Kotschy przekonywał, że jest sposób na to, by obniżyć podatki dla przedsiębiorców. Chcielibyśmy zastosować art. 27a Ustawy o geodezji i kartografii, modernizując ewidencję gruntów i budynków w Szczecinku. To spowoduje zwiększone wpływy do budżetu i redukcję podatku, które są w mieście wysokie. Klucze do tego rozwiązania leżą w starostwie – zwrócił uwagę wicestarosta.

- Miasto silne gospodarczo to gwarancja dobrobytu dla jego mieszkańców – podkreślił natomiast Grzegorz Poczobut. - Dlatego czas zakończyć niezdrową rywalizację pomiędzy samorządem a biznesem. Niestety w naszym mieście jest to bardzo widoczne. Dlatego chciałbym zaapelować: niech samorząd nie wchodzi w buty przedsiębiorców! Niech zaprzestanie niezdrowej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami w branży hotelarskiej, turystycznej, gastronomicznej i każdej innej. 

- Ciągnikami handlować nie będziemy. Takie pomysły już były i nie wyszły – zauważył Wiesław Suchowiejko.

– Jeśli chodzi o granty na start up-y, to pomoc może przyjść ze strony Ministerstwa Rozwoju. Dla samorządu to jest również pole do popisu, choćby w konkursie grantowym. Nie będziemy tu konkurować z urzędem pracy. Być może będziemy wspierać tych, którym tam nie udało się pozyskać dotacji. 

- No i w końcu „misie”, czyli małe, średnie i mikro przedsiębiorstwa. 50 proc. PKB w naszym kraju jest stworzone właśni przez „misie”. Zajrzałem na stronę lokalnej bazy firm UM. Ona pokazuje, że w mieście działają… 52 firmy. Nie wiem, czy kiedykolwiek tyle ich było. Zawsze było ich wiele więcej. Nie wiem, czemu ma służyć ta strona. I chyba nie w ten sposób miasto powinno wspierać małe firmy: strona jest, kto chciał, to się zapisał i co więcej, to nas to nie obchodzi. Chcielibyśmy, aby w naszym kraju „misiów” było jak najwięcej – zapewniał podczas konferencji kandydat na burmistrza. 
 

Reklama

szczecinek porozumienie samorządowe wiesław suchowiejko krzysztof lis gospodarka przedsiębiorcy - komentarze opinie

 • Erin Brockovich 2018-09-20 15:13:51

  Panie Lis, a co robi Sławomir Elegańczyk w schronisku na Kościuszki, jak nie konkuruje z hotelarzami. Dlaczego oferuje miejsca noclegowe za kilkanaście złotych odbierając klientów prywatnym przedsiębiorcom? I Pan śmie mówić, że będzie Pan z tym walczył? Hipokryta. Do tej pory to Panu nie przeszkadzało, a że wybory blisko, to trzeba coś obiecać. Starczy już Waszych rządów. Panom już dziękujemy

 • Tow.Wiesław - niezalogowany 2018-09-20 15:20:07

  Panie Wiesiu.Jeżeli reaktywuje pan szkolne koło Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej którego był pan opiekunem w szczecineckim LO to ma pan mój głos w wyborach.

 • gość 2018-09-20 15:24:20

  Panie Poczobut. W poprzednich wyborach dostałeś się do Rady Powiatu dzięki wyborcom z SLD. Po krótkim czasie pokazałeś im "środkowy palec". Teraz nadszedł czas na rewanż. A swoją drogą ……. jak to jest atakować Pana Starostę ( w pierwszej kadencji i na początku drugiej ) a teraz przyklaskiwać ? Czyżby teraz wszystko Panu pasowało??? Czy to tylko gra wstępna, żeby awansować ? Cel uświęca środki !!! ŻENADA !!!

 • gość 2018-09-20 15:41:35

  wszystko to fajne, ale za ogólnikowo trzeba powiedzieć jasno że skończymy z dotychczasową patologią gdzie garstka rodziny i popleczników zarabia z pomocą miasta a reszta się nie liczy. Panie Kotschy był pan częścią tego patologicznego układu przez kilkanaście lat pan to firmował.

 • gość 2018-09-20 16:02:28

  W OKIEM WŁAPKI - opowieści z samorządowego podwórka w prześmiewczym charakterze

 • Gość - niezalogowany 2018-09-20 16:42:52

  Rozumiem, że młodzież z Maiami nie będzie już obsługiwała imprez PS za śmieszne pieniądze a Pan starosta zwróci się o to do szczecińskich restauratorów.

 • gość 2018-09-20 17:00:24

  Panowie i Panie od opowiadania bajek dla dorosłych to jest Pan Jan Kobuszewski. 20 ostatnich lat mieliście na zmiany i co ? Prywaciarz jak był gnębiony tak dalej jest i będzie.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-20 17:53:33

  A ja obiecam ze ta młodzież emeryci A nie oni nie to może zakaz albo nie ewentualnie to o to będzie dobre no i wszyscy są zadowoleni stołki rozdane

 • Gość - niezalogowany 2018-09-20 18:00:21

  Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień !

 • gość 2018-09-20 18:57:51

  PATOLOGICZNYCH UKŁADÓW I ROSZAD CIĄG DALSZY. DOSYĆ TEGO!

 • Gość - niezalogowany 2018-09-20 19:02:49

  Schronisko istnieje już bardzo długo. Gość sam decyduje gdzie chce spać czy w hotelu czy w schronisku. Zwykłch obywateli nie stać jest na nocowanie w hotelu przy kiepskich zarobkach no chyba, że to Pan biznesmen. A gdzie jest baza noclegowa dla turysty w Szczecinku? A panowie hotelarze to mają po kilka interesów i biedni nie są.

 • gość 2018-09-20 19:19:08

  Kto skopał ustawy, że w spółkach miejskich obraca się kwotami (podatkami) spółka ratusz, ratusz spółka i za ten sztuczny obrót płacić musi mieszkaniec? Kto spowodował, że ceny zostały wywindowane, żeby pokrywały kwoty zawartych w nich podatkach? Kto wymyślił żeby od podatku (np. akcyzy) płacić jeszcze doliczony podatek VAT i to aż 23%. No to po prostu kant! Reprezentujecie panowie system wyzysku! A wciskacie ludziom zwyczajną ciemnotę! Posłanki i posłowie to wasz kant, pan panie Suchowiejko też uczestniczył w tych kanciarskich "pracach" nad tzwn szkodliwymi ustawami czy nie?

 • gość 2018-09-20 19:38:24

  Krzysztof Berezowski, niezależny kandydat na burmistrza, lekarz, żonaty, dwójka dzieci

 • Gość - niezalogowany 2018-09-20 20:26:51

  Bardzo sensowni panowie. Mają mój głos w wyborach!

 • gość 2018-09-20 21:10:53

  Sens tych panów polega chyba na tym, że obracją słowem jak pustym w próżne!

 • gość 2018-09-20 21:11:56

  ślinotok jak u JHD. Nihil novi

 • gość 2018-09-20 21:32:27

  objecujemy wszystkim 100 milonuf, złote góry itp. Teraz przed wyborami: ławki pomalowane, staży miejskiej na ulicach nie widać, kwiatki posadzone i politycy do rany przyłóż. LUDZIE MAJĄ WAS DOŚĆ - was waszych wizji, kominów i pomostów. Wasz czas już minął - jesteście tym samy co platforma i ludzie na was nie zagłosują. Możecie im stawiać kawę i dawać krówki - ale to i tak nic nie da. Wasz kandydat już jest kojarzony z przegraną i przegra po raz kolejny. Niech Pan Wiesiek wymieni choć 1 rzecz jaką zrobił dla Szczecinka przez bodajrze 6 lat posłowania za Thuska. No słucham...

 • gość 2018-09-20 21:52:02

  Bardzo dobre pytanie zadał Pan Redaktor z Eski dot. podatku od nieruchomości. Ja rozumiem przedsiębiorcy, przedsiębiorcy, gdzie w tym jest zwykły Kowalski ?? Rozumiem, iż Panowie chcą wprowadzić zróżnicowane stawki podatkowe w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Aktualnie jest tylko inna stawka dla działalności gastronomicznej i turystyki. Tylko jest jeden szkopuł jak przy wszystkich wyjątkach od reguły. Kto to będzie sprawdzać, czy podatnik deklaruje w deklaracji podatkowej stan faktyczny ?? Jest to czasochłonne i kosztochłonne. Jest tylko jeden problem wg. mnie natury prawnej tj. art. 5 ust. 2, 3 i 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. One nie przewidują tego co mówi Starosta w niektórych przypadkach. Jeżeli macie hasło dla mieszkańców to dlaczego nie zaproponujecie odmiennych stawek dla budynków mieszkalnych ?? uwzględniając w szczególności lokalizację, sposób wykorzystywania, rodzaj zabudowy, stan techniczny oraz wiek budynków. ?? Dlaczego ktoś kto mieszka w kamiennicy np. poniemieckiej z 1930r. bez żadnych udogodnień itp. ma płacić tyle samo co mieszkaniec nowego bloku np. z Polnej od Urbaniaka ?? Czy on nie ma lepszego standardu itp. Czy nie powinien płacić więcej ?? Przypomnę że podatek od nieruchomości ma charakter majątkowy !! Najlepsza jest zapowiedź "modernizacji ewidencji gruntów i budynków" którą ma być ratunkiem na obniżkę podatków ?? Ciekawy jestem jak ? Poprzez jakie działania, co raptem grunt stanie się rolny czy może odrolnicie to co się da ? Zmienicie klasyfikacje budynków ?? Nikt też nie mówi o kosztach takiego przedsięwzięcia ? I nie ma takiego art. jak 27a ... w tej ustawie o geodezji i kartografii.

 • gość 2018-09-20 22:21:00

  Gość - niezalogowany 2018-09-20 20:26:51 tzn sam na siebie głosujesz? LOL

 • gość 2018-09-21 08:05:20

  Piekny obrazek.Jeden prawdziwy Lis i trójka farbowanych/dwóch z PO i jeden z SLD/. I tak własnie wyglada porozumienie

 • gość 2018-09-21 08:18:36

  szkoda słów by to komentować :/

 • gość 2018-09-21 15:58:06

  Od 20 lat rządzą i teraz plany na przyszłość? Może pokażą, co zrobili???

 • gość 2018-09-22 14:40:26

  Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień ! odpowiedź: RUCH BEREZOWSKIEGO

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

50 - letni rencista poszukuje

Młody rencista poszukuje pracy zdalnej. Doświadczenie w pracy biurowej. Posiadam w pełni wyposażone stanowisko komputerowe ( drukarka, skaner )...


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta : -osobowe -dostawcze-motocykle -motocykle -przyczepy. Szybka wycena i odbiór własnym transportem Zapraszam do kontaktu


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów,wykładzin,kanap

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam koła 195/65 R15

Mam do sprzedania koła z oponami zimowymi 195/65 R15. Opony Polaris. 2 mają bieżnik ok. 4,5 mm, dwie następne 5 mm. Stan widać na zdjęciach. Koła..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 782 145 455 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I

SKUP AUT GOTÓWKA SZCZECINEK I OKOLICE !!!


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Choinki Jodłowe Czarnobór

Choinki Jodłowe prosto z plantacji w Czarnoborze. Przystępne ceny. Wybór i wycinka według życzenia Klienta. Tel. 660-729-014


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Jeden z ostatnich koszarowców,

Na sprzedaż jeden z ostatnich koszarowców w Bornem Sulinowie. Powierzchnia użytkowa budynku 843 m2, działka wielokątna o pow. 1308 m2, 2 piętra..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"