:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Niższe podatki, granty, ulgi. Porozumienie Samorządowe chce ożywić gospodarkę w Szczecinku

Temat Szczecinecki 20/09/2018 14:00

W czwartek, 20.09 Porozumienie Samorządowego zaprosiło na swoją kolejną konferencję prasową. Tym razem tematem przewodnim była kwestia rozwoju przedsiębiorczości i pomocy osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Kandydat na burmistrza - Wiesław Suchowiejko, a także towarzyszący mu kandydaci do Rady Powiatu: Krzysztof Lis, Grzegorz Poczobut i Marek Kotschy przekonywali, że wprawdzie nie zamierzają „handlować traktorami”, ale za to mają szereg pomysłów, by ożywić szczecinecką gospodarkę.

Najważniejszymi postulatami dotyczącymi tego zagadnienia mają być: obniżka podatków, wprowadzenie konsultacji społecznych poprzez utworzenie Rady Przedsiębiorców, system grantowy za najlepszy biznesplan dla start up-ów w wysokości 30 tys. zł, a także – więcej „misiów”, czyli małych, średnich i mikro przedsiębiorców w Szczecinku. 

Jeden z kandydatów na prezydenta USA, Bill Clinton, biorąc udział w wyborach, zaprezentował takie hasło: „Przede wszystkim gospodarka – głupcze” – rozpoczął konferencję Krzysztof Lis, szef Porozumienia Samorządowego. - To niesamowicie ważne. Nie da się wydawać określonych środków finansowych, jeśli ich się w żaden sposób nie zarobi. Miasto jest bogate swoimi przedsiębiorcami, bogate tym, co wpływa do budżetu, jeśli chodzi o dochody z podatku PIT oraz CIT. 

Jak zapewnił starosta, Porozumienie Samorządowe wraz z Wiesławem Suchowiejką jako burmistrzem Szczecinka „ucywilizuje” podatki w mieście.

- Nie może być tak, że przedsiębiorcy w Szczecinku płacą takie same podatki, jak w Warszawie. Nie może być tak, że miasto jest komornikiem podatkowym. Chcemy od tego odejść i pod tym względem trzeba wykonać ogromną pracę. Myślę, że Rada Przedsiębiorców nam w tym pomoże – zapewniał Krzysztof Lis.

- Nie może być tak, że spółki miejskie płacą takie same podatki, jak przedsiębiorcy. Np. MEC płaci 1 mln zł podatku do budżetu miasta. W konsekwencji ten podatek jest kosztochłonny w cenie „rachunków za ciepło”. I my to zmienimy.

- Podatki dotyczące tworzenia nowych miejsc pracy – mówił dalej Krzysztof Lis. – Chcemy, by przedsiębiorca wiedział, że przy tworzeniu nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych, ma narzędzia i mechanizmy do ulg podatkowych. Na pewno też zmienimy podatki dla tych firm, które zatrudniają osoby niepełnosprawne. Zatroszczymy się też o infrastrukturę. W trybie szybkim będziemy chcieli naprawić lub zbudować drogi tam, gdzie są firmy. Jest możliwość, by zmodernizować ulicę Łukasiewicza, jak również Harcerską i wybudować tam choćby parkingi. Miasto może i powinno, nawet w porozumieniu z przedsiębiorcami, takie inwestycje realizować. 

- I wreszcie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Przedsiębiorca musi czuć, że władza jest dla niego, a nie dla przedsiębiorstw zewnętrznych – zaznaczył lider PS. 

Marek Kotschy przekonywał, że jest sposób na to, by obniżyć podatki dla przedsiębiorców. Chcielibyśmy zastosować art. 27a Ustawy o geodezji i kartografii, modernizując ewidencję gruntów i budynków w Szczecinku. To spowoduje zwiększone wpływy do budżetu i redukcję podatku, które są w mieście wysokie. Klucze do tego rozwiązania leżą w starostwie – zwrócił uwagę wicestarosta.

- Miasto silne gospodarczo to gwarancja dobrobytu dla jego mieszkańców – podkreślił natomiast Grzegorz Poczobut. - Dlatego czas zakończyć niezdrową rywalizację pomiędzy samorządem a biznesem. Niestety w naszym mieście jest to bardzo widoczne. Dlatego chciałbym zaapelować: niech samorząd nie wchodzi w buty przedsiębiorców! Niech zaprzestanie niezdrowej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami w branży hotelarskiej, turystycznej, gastronomicznej i każdej innej. 

- Ciągnikami handlować nie będziemy. Takie pomysły już były i nie wyszły – zauważył Wiesław Suchowiejko.

– Jeśli chodzi o granty na start up-y, to pomoc może przyjść ze strony Ministerstwa Rozwoju. Dla samorządu to jest również pole do popisu, choćby w konkursie grantowym. Nie będziemy tu konkurować z urzędem pracy. Być może będziemy wspierać tych, którym tam nie udało się pozyskać dotacji. 

- No i w końcu „misie”, czyli małe, średnie i mikro przedsiębiorstwa. 50 proc. PKB w naszym kraju jest stworzone właśni przez „misie”. Zajrzałem na stronę lokalnej bazy firm UM. Ona pokazuje, że w mieście działają… 52 firmy. Nie wiem, czy kiedykolwiek tyle ich było. Zawsze było ich wiele więcej. Nie wiem, czemu ma służyć ta strona. I chyba nie w ten sposób miasto powinno wspierać małe firmy: strona jest, kto chciał, to się zapisał i co więcej, to nas to nie obchodzi. Chcielibyśmy, aby w naszym kraju „misiów” było jak najwięcej – zapewniał podczas konferencji kandydat na burmistrza. 
 

Reklama

szczecinek porozumienie samorządowe wiesław suchowiejko krzysztof lis gospodarka przedsiębiorcy - komentarze opinie

 • Erin Brockovich 2018-09-20 15:13:51

  Panie Lis, a co robi Sławomir Elegańczyk w schronisku na Kościuszki, jak nie konkuruje z hotelarzami. Dlaczego oferuje miejsca noclegowe za kilkanaście złotych odbierając klientów prywatnym przedsiębiorcom? I Pan śmie mówić, że będzie Pan z tym walczył? Hipokryta. Do tej pory to Panu nie przeszkadzało, a że wybory blisko, to trzeba coś obiecać. Starczy już Waszych rządów. Panom już dziękujemy

 • Tow.Wiesław - niezalogowany 2018-09-20 15:20:07

  Panie Wiesiu.Jeżeli reaktywuje pan szkolne koło Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej którego był pan opiekunem w szczecineckim LO to ma pan mój głos w wyborach.

 • gość 2018-09-20 15:24:20

  Panie Poczobut. W poprzednich wyborach dostałeś się do Rady Powiatu dzięki wyborcom z SLD. Po krótkim czasie pokazałeś im "środkowy palec". Teraz nadszedł czas na rewanż. A swoją drogą ……. jak to jest atakować Pana Starostę ( w pierwszej kadencji i na początku drugiej ) a teraz przyklaskiwać ? Czyżby teraz wszystko Panu pasowało??? Czy to tylko gra wstępna, żeby awansować ? Cel uświęca środki !!! ŻENADA !!!

 • gość 2018-09-20 15:41:35

  wszystko to fajne, ale za ogólnikowo trzeba powiedzieć jasno że skończymy z dotychczasową patologią gdzie garstka rodziny i popleczników zarabia z pomocą miasta a reszta się nie liczy. Panie Kotschy był pan częścią tego patologicznego układu przez kilkanaście lat pan to firmował.

 • gość 2018-09-20 16:02:28

  W OKIEM WŁAPKI - opowieści z samorządowego podwórka w prześmiewczym charakterze

 • Gość - niezalogowany 2018-09-20 16:42:52

  Rozumiem, że młodzież z Maiami nie będzie już obsługiwała imprez PS za śmieszne pieniądze a Pan starosta zwróci się o to do szczecińskich restauratorów.

 • gość 2018-09-20 17:00:24

  Panowie i Panie od opowiadania bajek dla dorosłych to jest Pan Jan Kobuszewski. 20 ostatnich lat mieliście na zmiany i co ? Prywaciarz jak był gnębiony tak dalej jest i będzie.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-20 17:53:33

  A ja obiecam ze ta młodzież emeryci A nie oni nie to może zakaz albo nie ewentualnie to o to będzie dobre no i wszyscy są zadowoleni stołki rozdane

 • Gość - niezalogowany 2018-09-20 18:00:21

  Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień !

 • gość 2018-09-20 18:57:51

  PATOLOGICZNYCH UKŁADÓW I ROSZAD CIĄG DALSZY. DOSYĆ TEGO!

 • Gość - niezalogowany 2018-09-20 19:02:49

  Schronisko istnieje już bardzo długo. Gość sam decyduje gdzie chce spać czy w hotelu czy w schronisku. Zwykłch obywateli nie stać jest na nocowanie w hotelu przy kiepskich zarobkach no chyba, że to Pan biznesmen. A gdzie jest baza noclegowa dla turysty w Szczecinku? A panowie hotelarze to mają po kilka interesów i biedni nie są.

 • gość 2018-09-20 19:19:08

  Kto skopał ustawy, że w spółkach miejskich obraca się kwotami (podatkami) spółka ratusz, ratusz spółka i za ten sztuczny obrót płacić musi mieszkaniec? Kto spowodował, że ceny zostały wywindowane, żeby pokrywały kwoty zawartych w nich podatkach? Kto wymyślił żeby od podatku (np. akcyzy) płacić jeszcze doliczony podatek VAT i to aż 23%. No to po prostu kant! Reprezentujecie panowie system wyzysku! A wciskacie ludziom zwyczajną ciemnotę! Posłanki i posłowie to wasz kant, pan panie Suchowiejko też uczestniczył w tych kanciarskich "pracach" nad tzwn szkodliwymi ustawami czy nie?

 • gość 2018-09-20 19:38:24

  Krzysztof Berezowski, niezależny kandydat na burmistrza, lekarz, żonaty, dwójka dzieci

 • Gość - niezalogowany 2018-09-20 20:26:51

  Bardzo sensowni panowie. Mają mój głos w wyborach!

 • gość 2018-09-20 21:10:53

  Sens tych panów polega chyba na tym, że obracją słowem jak pustym w próżne!

 • gość 2018-09-20 21:11:56

  ślinotok jak u JHD. Nihil novi

 • gość 2018-09-20 21:32:27

  objecujemy wszystkim 100 milonuf, złote góry itp. Teraz przed wyborami: ławki pomalowane, staży miejskiej na ulicach nie widać, kwiatki posadzone i politycy do rany przyłóż. LUDZIE MAJĄ WAS DOŚĆ - was waszych wizji, kominów i pomostów. Wasz czas już minął - jesteście tym samy co platforma i ludzie na was nie zagłosują. Możecie im stawiać kawę i dawać krówki - ale to i tak nic nie da. Wasz kandydat już jest kojarzony z przegraną i przegra po raz kolejny. Niech Pan Wiesiek wymieni choć 1 rzecz jaką zrobił dla Szczecinka przez bodajrze 6 lat posłowania za Thuska. No słucham...

 • gość 2018-09-20 21:52:02

  Bardzo dobre pytanie zadał Pan Redaktor z Eski dot. podatku od nieruchomości. Ja rozumiem przedsiębiorcy, przedsiębiorcy, gdzie w tym jest zwykły Kowalski ?? Rozumiem, iż Panowie chcą wprowadzić zróżnicowane stawki podatkowe w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Aktualnie jest tylko inna stawka dla działalności gastronomicznej i turystyki. Tylko jest jeden szkopuł jak przy wszystkich wyjątkach od reguły. Kto to będzie sprawdzać, czy podatnik deklaruje w deklaracji podatkowej stan faktyczny ?? Jest to czasochłonne i kosztochłonne. Jest tylko jeden problem wg. mnie natury prawnej tj. art. 5 ust. 2, 3 i 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. One nie przewidują tego co mówi Starosta w niektórych przypadkach. Jeżeli macie hasło dla mieszkańców to dlaczego nie zaproponujecie odmiennych stawek dla budynków mieszkalnych ?? uwzględniając w szczególności lokalizację, sposób wykorzystywania, rodzaj zabudowy, stan techniczny oraz wiek budynków. ?? Dlaczego ktoś kto mieszka w kamiennicy np. poniemieckiej z 1930r. bez żadnych udogodnień itp. ma płacić tyle samo co mieszkaniec nowego bloku np. z Polnej od Urbaniaka ?? Czy on nie ma lepszego standardu itp. Czy nie powinien płacić więcej ?? Przypomnę że podatek od nieruchomości ma charakter majątkowy !! Najlepsza jest zapowiedź "modernizacji ewidencji gruntów i budynków" którą ma być ratunkiem na obniżkę podatków ?? Ciekawy jestem jak ? Poprzez jakie działania, co raptem grunt stanie się rolny czy może odrolnicie to co się da ? Zmienicie klasyfikacje budynków ?? Nikt też nie mówi o kosztach takiego przedsięwzięcia ? I nie ma takiego art. jak 27a ... w tej ustawie o geodezji i kartografii.

 • gość 2018-09-20 22:21:00

  Gość - niezalogowany 2018-09-20 20:26:51 tzn sam na siebie głosujesz? LOL

 • gość 2018-09-21 08:05:20

  Piekny obrazek.Jeden prawdziwy Lis i trójka farbowanych/dwóch z PO i jeden z SLD/. I tak własnie wyglada porozumienie

 • gość 2018-09-21 08:18:36

  szkoda słów by to komentować :/

 • gość 2018-09-21 15:58:06

  Od 20 lat rządzą i teraz plany na przyszłość? Może pokażą, co zrobili???

 • gość 2018-09-22 14:40:26

  Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień ! odpowiedź: RUCH BEREZOWSKIEGO

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"