:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

Nowe ścieżki rowerowe w różnych miejscach Szczecinka

Nowe ścieżki rowerowe w różnych miejscach Szczecinka

Zgodnie z „Kontraktem samorządowym” współfinansowanym przez Unię Europejską, przybędzie nam w Szczecinku nieco ścieżek rowerowych. Będą to zupełnie nowe szlaki, ale zostaną przebudowane także istniejące odcinki, które nie spełniają odpowiednich parametrów. Głównym mankamentem szczecineckich ścieżek rowerowych jest brak ich powiązania ze sobą, dlatego program przewiduje wykonanie budowę szlaków łączących. Docelowo, a więc do końca 2018 roku, na terenie miasta ma się pojawiać 13 nowych odcinków o łącznej długości ok. 7 km. Koszt budowy zamknie się kwotą ok. 3,5 mln zł.

 

Właśnie z początkiem września ruszyła budowa jednej z nich. Do tej pory był to żużlowy szlak wzdłuż ul. Słupskiej, łączący osiedle Marcelin z centrum. Cieszący się dużą popularnością trasa, biegnie w odległości kilku metrów od ruchliwej jezdni, a jej powstanie było możliwe dzięki mieszkańcowi tutejszego osiedla - wicestaroście Markowi Kotschemu. Stąd też tutejsi nazywają ją „ścieżką Kotschego”.

 Teraz przyszedł czas na jej gruntowną przebudowę. Zgodnie z projektem, ścieżka będzie miała nawierzchnię z niefazowanej czerwonej kostki betonowej i ma się zaczynać przy murze oporowym na przystanku „czternastki”. Właśnie od tego miejsce rozpoczęły się prace drogowe. Na razie zmodernizowany szlak o ok. 800-metrowej długości, zostanie doprowadzony jedynie do skrzyżowania z drogą biegnącą w kierunku nieczynnego wysypiska. Dalszy ciąg powstanie w terminie późniejszym wraz z budową właśnie w tym miejscu pięciowyjazdowego ronda, a dalej węzła „Szczecinek Śródmieście”. Przypomnijmy, że termin ukończenia budowy szczecineckiej obwodnicy w ciągu krajowej „jedenastki” wyznaczono na wiosnę 2019 roku. Docelowo ścieżka rowerowa pobiegnie poprzez przejście pieszo-rowerowe przy nowym rondzie, dalej skarpą wzdłuż ul. Słupskiej i nowym wiaduktem kolejowym, skończy się przy rondzie na ul. Lipowej.  

Jak nam powiedziano w Wydziale Inwestycyjnym Urzędu Miasta w tegorocznym harmonogramie przewidziano wykonanie rowerowego szlaku również przy ul. Rzemieślniczej po jej północnej stronie. Jego długość wyniesie ok. 470 m i zacznie się od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego i dalej ul. Limanowskiego do parku.

Kolejnym nowym szlakiem rowerowym ma być ten przy ul. Strefowej. Ma się zaczynać na przedłużeniu zatoczki parkingowej dla samochodów ciężarowych czekających na załadunek w Kronsopanie przy ul. Waryńskiego i dalej, do skrzyżowania i ul. Strefową aż do ul. Leśnej. Odcinek ten jest jednym z najdłuższych i będzie liczył ponad 1,9 km.

Wreszcie ostatnią w tym roku „rowerową” inwestycją ma być budowa ścieżki wzdłuż ul. Łukasiewicza od ul Pilskiej do hurtowni materiałów budowalnych. W tym miejscu ulica przechodzi w drogę polną i dalej, przez tory kolejowe przy domu seniora łączy się z ul. Szczecińską. Dodajmy, że jej ostatni fragment od torów w kierunku Piły do ul. Szczecińskiej znajduje się już poza granicami administracyjnymi m. Szczecinka i bez porozumienia z gminą wiejską się nie obejdzie.

Zarówno szlak rowerowy przy ul. Słupskiej jak i ten przy ul. Łukasiewicza zostanie odpowiednio oznakowany, a nocą będzie oświetlony lampami typu LED.

 


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


ścieżki rowerowe szczecinek budowa szlaki - komentarze opinie

 • Lotyniak - niezalogowany 2017-09-08 12:51:49

  A ludzie z Turowa i Miękowa dalej będą na jedenastce grali ze swoim życiem w ruletkę.....

 • Rowerzysta - niezalogowany 2017-09-08 12:53:32

  Nowo powstałe rondo przy ulicy Jeziornej i Kościuszki nie ma wytyczonych przejazdów rowerowych obok pasów dla pieszych, dlaczego?

 • gość 2017-09-08 13:28:39

  Do: Lotyniak Odcinek, o którym mówisz nie jest w mieście. Walczcie u Wójta lub w GDDKiA. Ścieżki opisane w artykule są w granicach Szczecinka i z budżetu miasta są finansowane.

 • gość 2017-09-08 14:06:40

  "Zgodnie z projektem, ścieżka będzie miała nawierzchnię z niefazowanej czerwonej kostki betonowej." Co za skrajny debilizm! Budować od podstaw ścieżkę rowerową i zamiast położyć asfalt lub inną nawierzchnię bitumiczną to dalej kładą tę p***ną kostkę. Douglas i ten, kto zatwierdził taki projekt, powinien się w łeb walnąć. Gratuluję zaściankowości!

 • gość 2017-09-08 16:00:33

  Fajnie mieszkańcy Osiedla będą mieli nową nawierzchnię bo czasem przejedzie się nią Kotschy, a mieszańcy i pracownicy ul Pilskiej , Fabrycznej i całych Raciborek nadal będą prowadzić walkę o przetrwanie na dr 11, a przecież też płacą podatki, firmy zlokalizowane tam napewno więcej niż całe osiedle Kotschego !!! Może nasi "wybrańcy" czasem pomyślą całościowo jak np Holendrzy czy Austriacy gdzie nie ma ścieżek lokalnych tylko są trasy rowerowe, które umożliwiają poruszanie się między miejscowościami a nie w okuł ratusza i w/g potrzeb kumpli !!!

 • Gość - niezalogowany 2017-09-08 16:16:05

  NA SŁOWIAŃSKIEJ JEŻDŻĘ PO CHODNIKU Z DZIEĆMI ROWERAMI NARAŻAJĄC SIĘ NA TO ŻE PIESI NIE CHCĄ USTĘPOWAĆ CZĘSTO, Z KOLEI NIE MOGĘ NARAŻAĆ SIĘ NA WPADNIĘCIE POD TIRA, A JEŹDZI ICH TUTAJ TYSIĄCE. ALE PAN BURMISTRZ TU NIE MIESZKA.NO I NIE INTERESUJE SIĘ TĄ DZIELNICĄ MIASTA.

 • Gość - niezalogowany 2017-09-08 16:17:00

  NA SŁOWIAŃSKIEJ JEŻDŻĘ PO CHODNIKU Z DZIEĆMI ROWERAMI NARAŻAJĄC SIĘ NA TO ŻE PIESI NIE CHCĄ USTĘPOWAĆ CZĘSTO, Z KOLEI NIE MOGĘ NARAŻAĆ SIĘ NA WPADNIĘCIE POD TIRA, A JEŹDZI ICH TUTAJ TYSIĄCE. ALE PAN BURMISTRZ TU NIE MIESZKA.NO I NIE INTERESUJE SIĘ TĄ DZIELNICĄ MIASTA.

 • gość 2017-09-08 16:30:02

  Gościu ze Słowiańskiej miej cierpliwość ,niech skończą obwodnicę ,bo teraz to główna droga przelotowa i nie ma jak tam budować ścieżki .Podoba mi się ten ostatni projekt , dokładniej ta trasa.Jak widać ci ciągle niezadowoleni są aktywniejsi w komentarzach,szkoda ,ze czasem bez sensu.

 • Gość - niezalogowany 2017-09-08 17:50:28

  W Turowie i Miękowie nie mieszka żaden VIP i dlatego te rejony długo nie będą połączone z miastem ścieżką rowerową.Zawsze myślałam ,że starosta reprezentuje interesy wszystkich mieszkańców ,a nie tylko swego podwórka.

 • gość 2017-09-08 20:15:07

  Bardzo dobrze że poruszono temat ścieżek rowerowych ,ktoś wspomniał o Holandii (dobry przykład ) ktoś wspomniał o DK 11 (a tam rowerzyści bez koszulek odblaskowych i świateł drogowych Jadą ) Nisko cenią swoje życie ( 20 zł) . Ja jeszcze dopiszę że dobrze by było dodać progi zwalniające dla rowerzystów na deptaku ,sam jestem też rowerzystą i krew mnie zalewa kiedy ktoś robi sobie tor wyścigowy na deptaku pełnym dzieci,osób starszych itp. Ktoś wspomniał o braku przejazdu przez rondo ,a takich miejsc w Szczecinku jest dużo dużo więcej .Naprawdę polecam wycieczkę osoby odpowiedzialnej za nasz ścieżki ??? bo tak je trzeba chyba nazwać ... by wyjechał po NAUKĘ do Niemiec,Holandii czy krajów podobnych .

 • Krzysztof Wisło - niezalogowany 2017-09-09 08:14:21

  Ścieżkę z Marcelina warto połączyć ze ścieką wzdłuż starej "obwodnicy" co pozwoli na stworzenie traktu komunikacyjnego dla rowów od Marcelina do Tesco a dalej do osiedla Zachód i Trzesieki. Warto o tym pomyśleć jako o Wielkiej Pętli Szczecineckiej. Fajny Trakt dla rowerzystów i rolkarzy.

 • gość 2017-09-09 09:06:51

  oj tam, oj tak. Zaraz trzeba wyjechać do Holandii. Pewnie z 98% rowerzystów w Szczecinku jeździ po deptaku wolno i uważnie. I ma się potykać o jakieś progi zwalniające, bo kilku wariatów na rowerach nie myśli. Są znaki jak strefa zamieszkania, które pieszemu dają pierwszeństwo, może jakaś akcja uświadamiająca, zwłaszcza, ze teraz nie będzie ścieżek rowerowych i będzie jak w Holandii. Najważniejsze, to zacząć coś robić i się robi. Tak sobie myślę, żeby te dróżki do Marcelina miały większy sens, może powiat powinien pociągnąć je do Gwdy. Zamiast jeździć w kółko naokoło jeziora, można by bezpiecznie zrobić wycieczkę do fajnego miejsca.

 • gość 2017-09-09 11:27:29

  Popieram pomysł prowadzenia ścieżek, czy raczej tras rowerowych do sąsiednich miejscowości. Ścieżka do Marcelina docelowo powinna prowadzić przez Gwdę do Czarnego i Białego Boru. Nie trzeba jechać do Holandii, wystarczy, by nasi decydenci przejechali się do Człuchowa i Chojnic. Obie te miejscowości łączy piękna trasa rowerowa. Podobnie jest w innych miejscowościach w Polsce. W większości są to ścieżki asfaltowe. Kostka betonowa jest dobra na chodniki miejskie, ale nie na ścieżki rowerowe. Ktoś w ratuszu powinien temat przemyśleć. Czasem mam wrażenie, że pracują tam ludzie bez wyobraźni.

Dodajesz jako: Zaloguj się