:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 8°C
powietrze B. dobre
Nowy regulamin cmentarza w Szczecinku. Co się zmieni?
Temat Szczecinecki 07/03/2019 19:34

Szczecineckie cmentarze będą miały nowy regulamin. Mowa o nekropolii głównej, gdzie obecnie odbywają się pochówki oraz o terenie wybudowanym kilka lat temu na obrzeżach osiedla Marcelin, gdzie pochówki niedługo się rozpoczną. Zmianę w obowiązujących przepisach, pamiętających jeszcze lata 90-te wymusiła na ratuszu prokuratura, która zaleciła, by regulamin dostosować do obowiązujących w Szczecinku realiów. W trakcie sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek, 28 lutego radni podjęli uchwałę dotyczącą nowego regulaminu cmentarzy. Co się zmieni?


Nowy regulamin zakłada m.in. informację, kiedy konkretnie można przebywać na cmentarzu. Zgodnie z zapisami, możliwość wejścia na cmentarze będzie zróżnicowana od zmieniających się pór roku. W okresie od 1.04 do 30.09 cmentarze będą czynne w godzinach 7.00-21.00, a w okresie od 1.10 do 31.03: od świtu do zmierzchu. W dniach od 31.10 do 2.11 cmentarze czynne będą całą dobę.
Na szczecineckie nekropolie nie będzie można wprowadzać zwierząt. Wyjątkiem będą czworonożni asystenci osób niepełnosprawnych. Co ważne, na cmentarzu nie będzie też można dowolnie sadzić roślin i krzewów. Dokonanie nasadzeń musi być wcześniej poprzedzone uzyskaniem zgody od zarządcy cmentarza, którym w Szczecinku jest PGK.
Nowy regulamin określa też zasady dotyczące opłat za wjazd na cmentarze, a także – odnosi się do kwestii likwidacji grobów, za które nikt nie umieszcza należnej opłaty. Wysokość poszczególnych opłat ma określić burmistrz w oddzielnym zarządzeniu. 
Podjęcie uchwały w sprawie nowego regulaminu szczecineckich cmentarzy poprzedziła ożywiona dyskusja radnych. Jerzy Dudź poruszył problem starych i opuszczonych grobów zasłużonych mieszkańców Szczecinka. Jak przekonywał, miasto powinno w szczególny sposób zatroszczyć się o takie mogiły. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Temat nie jest nowy. O to, by miasto zatroszczyło się o groby najstarszych osadników powojennego Szczecinka, które stanowią świadectwo dawnych mieszkańców tych ziem, wnioskował w ubiegłym roku Dariusz Trawiński. 


- Wielokrotnie zgłaszały się do mnie różne osoby, które z goryczą i zarzutem, że miasto nie dba o groby osób zasłużonych dla miasta

– przekonywał Jerzy Dudź. Jego wniosek poparł Andrzej Grobelny: - Musimy pielęgnować swoją historię. Mamy na naszym cmentarzu groby Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, parę grobów Powstańców Warszawskich, są groby osób mocno zasłużonych dla tego miasta i regionu, którzy już wkrótce być może nie będą mieć bliskich – argumentował radny. 
Jak zauważył radny Marek Bogdanowicz, sprawa poruszana przez radnych opozycji jest ważna, jednak trzeba do tego zagadnienia podejść na spokojnie i precyzyjnie ustalić, jakie mogiły podlegałyby ochronie. – Nie popełniajmy tego samego błędu, co przy uchwalaniu nowego regulaminu parku – zwrócił uwagę radny. Z kolei wiceprezes Zarządu PGK Wojciech Litorowicz wnioskował, by nowe zapisy w tej sprawie nie były sprzeczne z obowiązującą ustawą. 


- Nie mamy w tegorocznym budżecie przewidzianych środków na ten cel

– poinformował burmistrz Daniel Rak. 


- Dotykamy bardzo delikatnej materii – argumentował z kolei Marek Ogrodziński.

– Trzeba stworzyć regulamin osób objętych pomocą miasta. Dla niektórych mieszkańców różne osoby mają różną wagę i tu może być problem.


Wniosek Jerzego Dudzia dotyczący objęcia ochroną miasta wybranych grobów osób godnych upamiętnienia został przez większość rady odrzucony. Nie oznacza to jednak, że ten temat został już definitywnie zamknięty. W tej sprawie ze wspomnianym wcześniej Dariuszem Trawińskim spotkał się też zastępca burmistrza Maciej Makselon. 

 

Do pobrania poniżej:
Regulamin Cmentarza w Szczecinku - projekt uchwały
Reklama

cmentarz szczecinek regulamin zmiany rada miasta pgk - komentarze opinie

 • Cytat - niezalogowany 2019-03-07 21:27:49

  Na cmentarzu jest jedna kwatera, chyba nie oznaczona numerem. Jest po prawej stronie od głównej alei, przy jej końcu i przylega do kwater 50, 51, 53. Nie ma na niej jeszcze pochówków. Rosną na niej wysokie sosny a ich zagęszczenie nie do końca pozwala na racjonalne zagospodarowanie powierzchnią - za normę przyjmując, tradycyjne nagrobki. Otwieram temat do dyskusji dla Mieszkańców Miasta jak i też Ratusza i Radnych. Ta kwatera wspaniale nadaje się na pochówki osób, gdzie decyzją zainteresowanych, była kremacja i pochówek będzie w urnie. Wspomniana kwatera doskonale nadaje sie na pochówki w urnach i według tradycji u nas nieznanej a w Polsce już praktykowanej. Zamiast wielkiego pomnika 2,2 x 1,0 metr, układana jest płyta kwadratowa o boku ok.50 - 60 cm. Rozwiązanie praktyczne, w niczym nie uwłacza pamięci zmarłego i z cała pewnością, zainteresowanie tym będzie, zwłaszcza, że bez żadnego problemu można tam robić "dochówki" czyli umieścić drugą urnę drugiej zmarłej osoby.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-07 22:35:02

  Cmentarz komunalny jest obiektem użyteczności publicznej, który świadczy usługi na rzecz ludności. A osoby, które muszą pochować zmarłych nie mają żadnego wyboru.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-08 06:10:54

  Jaka bedzie kara za odwiedzenie grobu najblizyszch o godz.5.30 bo czesto zachodze przed praca?

 • taki ktoś - niezalogowany 2019-03-08 10:16:59

  Godziny otwarcia cmentarza.. no paranoja , w Warszawie uczą małe dzieci ze jak czuje się pomidorem to może zostać pomidorem , a nam zabrania się wejścia na cmentarz przed godziną 7:00

 • gość 2019-03-08 10:50:51

  Proszę o podjecie zdecydowanego działania wobec właścicieli psów, którzy je wprowadzają na cmentarz. Dotychczas "tablice z zakazem wprowadzania psów" na psiarzy nie działały.

 • gość 2019-03-08 11:18:01

  Ci co "prostują" zasady tez tam sie znajdą, no może niektórzy nawet w Izraelu!

 • gość 2019-03-08 11:19:02

  DZ. U. NR.23 POZ. 295

  Zakłady pogrzebowe zabijają
  się o zwłoki. Wierni chrupią w żuchwach
  intencyjne modlitwy. Najbardziej zdrowa-
  ś pełna, marchewko z przycmentarnego
  ogródka. Dalibóg Matuszka Polsza nie wypluje
  po dwudziestym, nawet jeżeli rodzina
  nie uiści dowodów pamięci.

  Ziemia kipi pod psychozami i statystyczne
  autobusy unoszą niezasłużonych. Zanikają
  wessani w tunel zwieńczony mdłym
  ojczenaszkiem. Opadłe z drzew, raz
  dobra raz zła nekrologi, tratują kopyta
  histerii. Wyrzuci nas ziemia
  skąd nasz ród. Niekonopnickich wysupła
  łopata zesłańczego knuta.

  Pragnienie "memento" jest silniejsze niż sado –
  maso codzienności. Ból rozciąga dni
  na lata, dawkowany stopniowo z boku
  na bok. Wiedział to Ezechiel,
  rozdział czwarty werset
  piąty i następny.
  Próżny odcisk na milczącym kamiennie…

 • Nikoś - niezalogowany 2019-03-08 11:19:14

  Brawo Wy !!!!! Ustalcie jeszcze godziny otwarcia i zamknięcia PARKU a na pewno będziecie w TV !!!!!!!

 • gość 2019-03-08 11:26:58

  Już nasi radni z PO zabłysnęli zmianą regulaminu parku "zakaz przebywania w parku pod wpływem alkoholu " proponuję ten zakaz wprowadzić na cmentarz !
  Radni z PO w dniu zmarłych stali by z alkomatami !

 • Dr. Dick - niezalogowany 2019-03-08 12:55:08

  No bez jaj. Nie lepiej wprowadzić całkowity zakaz wstępu poza świętami?

 • gość 2019-03-08 13:30:57

  GŁUPOTA.
  A Przed wyborami będą robione drogi, chodniki oraz imprezy średnio 2x na tydzień oraz oplakatowane całe miasto i co 2 dni briefing (by mądrzej brzmiało).

 • Gość - niezalogowany 2019-03-09 14:57:23

  Bzdury wyssane z kciuka, często chodzę na cmentarz o 2-3 w nocy latem bo lubię takie klimaty i nikt mi nie zwracał żadnej uwagi

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedam fajne, własnościowe

Sprzedam fajne, własnościowe mieszkanie: 58, 67 m2, 3 pokoje, kuchnia, łazienka/wc,przedpokój,III piętro,do remontu,12 rodzinna klatka w..


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Dam pracę przy wykonywaniu

Poszukujemy pracownika do pomocy przy układaniu podłóg żywicznych. Jeśli jesteś młody, pracowity, masz zdolności manualne i szybko się uczysz to..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta: tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


REGULACJA OKIEN PCV -okres

REGULACJA OKIEN PCV - regulacja zacinających się okien - likwidacja przedmuchów - czyszczenie i konserwacja okuć - wymiana klamek


Kierowca Kat. B z

Witam szukam pracy na stanowisku kierowcy, mam doświadczenie w jeździe po Polsce jak i za zachodnią granicą. Jestem osobą młodą ale ambitną, w razie..


Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


ROLETY i MOSKITIERY na wymiar

ROLETY dzień noc, zaciemniające, termiczne, dachowe MOSKITIERY okienne, balkonowe Plisy/Żaluzje/Rolety zewnętrzne Produkcja na miejscu ->Sprzedaż..


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"