:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Nowy regulamin cmentarza w Szczecinku. Co się zmieni?
Temat Szczecinecki 07/03/2019 19:34

Szczecineckie cmentarze będą miały nowy regulamin. Mowa o nekropolii głównej, gdzie obecnie odbywają się pochówki oraz o terenie wybudowanym kilka lat temu na obrzeżach osiedla Marcelin, gdzie pochówki niedługo się rozpoczną. Zmianę w obowiązujących przepisach, pamiętających jeszcze lata 90-te wymusiła na ratuszu prokuratura, która zaleciła, by regulamin dostosować do obowiązujących w Szczecinku realiów. W trakcie sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek, 28 lutego radni podjęli uchwałę dotyczącą nowego regulaminu cmentarzy. Co się zmieni?


Nowy regulamin zakłada m.in. informację, kiedy konkretnie można przebywać na cmentarzu. Zgodnie z zapisami, możliwość wejścia na cmentarze będzie zróżnicowana od zmieniających się pór roku. W okresie od 1.04 do 30.09 cmentarze będą czynne w godzinach 7.00-21.00, a w okresie od 1.10 do 31.03: od świtu do zmierzchu. W dniach od 31.10 do 2.11 cmentarze czynne będą całą dobę.
Na szczecineckie nekropolie nie będzie można wprowadzać zwierząt. Wyjątkiem będą czworonożni asystenci osób niepełnosprawnych. Co ważne, na cmentarzu nie będzie też można dowolnie sadzić roślin i krzewów. Dokonanie nasadzeń musi być wcześniej poprzedzone uzyskaniem zgody od zarządcy cmentarza, którym w Szczecinku jest PGK.
Nowy regulamin określa też zasady dotyczące opłat za wjazd na cmentarze, a także – odnosi się do kwestii likwidacji grobów, za które nikt nie umieszcza należnej opłaty. Wysokość poszczególnych opłat ma określić burmistrz w oddzielnym zarządzeniu. 
Podjęcie uchwały w sprawie nowego regulaminu szczecineckich cmentarzy poprzedziła ożywiona dyskusja radnych. Jerzy Dudź poruszył problem starych i opuszczonych grobów zasłużonych mieszkańców Szczecinka. Jak przekonywał, miasto powinno w szczególny sposób zatroszczyć się o takie mogiły. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Temat nie jest nowy. O to, by miasto zatroszczyło się o groby najstarszych osadników powojennego Szczecinka, które stanowią świadectwo dawnych mieszkańców tych ziem, wnioskował w ubiegłym roku Dariusz Trawiński. 


- Wielokrotnie zgłaszały się do mnie różne osoby, które z goryczą i zarzutem, że miasto nie dba o groby osób zasłużonych dla miasta

– przekonywał Jerzy Dudź. Jego wniosek poparł Andrzej Grobelny: - Musimy pielęgnować swoją historię. Mamy na naszym cmentarzu groby Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, parę grobów Powstańców Warszawskich, są groby osób mocno zasłużonych dla tego miasta i regionu, którzy już wkrótce być może nie będą mieć bliskich – argumentował radny. 
Jak zauważył radny Marek Bogdanowicz, sprawa poruszana przez radnych opozycji jest ważna, jednak trzeba do tego zagadnienia podejść na spokojnie i precyzyjnie ustalić, jakie mogiły podlegałyby ochronie. – Nie popełniajmy tego samego błędu, co przy uchwalaniu nowego regulaminu parku – zwrócił uwagę radny. Z kolei wiceprezes Zarządu PGK Wojciech Litorowicz wnioskował, by nowe zapisy w tej sprawie nie były sprzeczne z obowiązującą ustawą. 


- Nie mamy w tegorocznym budżecie przewidzianych środków na ten cel

– poinformował burmistrz Daniel Rak. 


- Dotykamy bardzo delikatnej materii – argumentował z kolei Marek Ogrodziński.

– Trzeba stworzyć regulamin osób objętych pomocą miasta. Dla niektórych mieszkańców różne osoby mają różną wagę i tu może być problem.


Wniosek Jerzego Dudzia dotyczący objęcia ochroną miasta wybranych grobów osób godnych upamiętnienia został przez większość rady odrzucony. Nie oznacza to jednak, że ten temat został już definitywnie zamknięty. W tej sprawie ze wspomnianym wcześniej Dariuszem Trawińskim spotkał się też zastępca burmistrza Maciej Makselon. 

 

Do pobrania poniżej:
Regulamin Cmentarza w Szczecinku - projekt uchwały
Reklama

cmentarz szczecinek regulamin zmiany rada miasta pgk - komentarze opinie

 • Cytat - niezalogowany 2019-03-07 21:27:49

  Na cmentarzu jest jedna kwatera, chyba nie oznaczona numerem. Jest po prawej stronie od głównej alei, przy jej końcu i przylega do kwater 50, 51, 53. Nie ma na niej jeszcze pochówków. Rosną na niej wysokie sosny a ich zagęszczenie nie do końca pozwala na racjonalne zagospodarowanie powierzchnią - za normę przyjmując, tradycyjne nagrobki. Otwieram temat do dyskusji dla Mieszkańców Miasta jak i też Ratusza i Radnych. Ta kwatera wspaniale nadaje się na pochówki osób, gdzie decyzją zainteresowanych, była kremacja i pochówek będzie w urnie. Wspomniana kwatera doskonale nadaje sie na pochówki w urnach i według tradycji u nas nieznanej a w Polsce już praktykowanej. Zamiast wielkiego pomnika 2,2 x 1,0 metr, układana jest płyta kwadratowa o boku ok.50 - 60 cm. Rozwiązanie praktyczne, w niczym nie uwłacza pamięci zmarłego i z cała pewnością, zainteresowanie tym będzie, zwłaszcza, że bez żadnego problemu można tam robić "dochówki" czyli umieścić drugą urnę drugiej zmarłej osoby.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-07 22:35:02

  Cmentarz komunalny jest obiektem użyteczności publicznej, który świadczy usługi na rzecz ludności. A osoby, które muszą pochować zmarłych nie mają żadnego wyboru.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-08 06:10:54

  Jaka bedzie kara za odwiedzenie grobu najblizyszch o godz.5.30 bo czesto zachodze przed praca?

 • taki ktoś - niezalogowany 2019-03-08 10:16:59

  Godziny otwarcia cmentarza.. no paranoja , w Warszawie uczą małe dzieci ze jak czuje się pomidorem to może zostać pomidorem , a nam zabrania się wejścia na cmentarz przed godziną 7:00

 • gość 2019-03-08 10:50:51

  Proszę o podjecie zdecydowanego działania wobec właścicieli psów, którzy je wprowadzają na cmentarz. Dotychczas "tablice z zakazem wprowadzania psów" na psiarzy nie działały.

 • gość 2019-03-08 11:18:01

  Ci co "prostują" zasady tez tam sie znajdą, no może niektórzy nawet w Izraelu!

 • gość 2019-03-08 11:19:02

  DZ. U. NR.23 POZ. 295 Zakłady pogrzebowe zabijają się o zwłoki. Wierni chrupią w żuchwach intencyjne modlitwy. Najbardziej zdrowa- ś pełna, marchewko z przycmentarnego ogródka. Dalibóg Matuszka Polsza nie wypluje po dwudziestym, nawet jeżeli rodzina nie uiści dowodów pamięci. Ziemia kipi pod psychozami i statystyczne autobusy unoszą niezasłużonych. Zanikają wessani w tunel zwieńczony mdłym ojczenaszkiem. Opadłe z drzew, raz dobra raz zła nekrologi, tratują kopyta histerii. Wyrzuci nas ziemia skąd nasz ród. Niekonopnickich wysupła łopata zesłańczego knuta. Pragnienie "memento" jest silniejsze niż sado – maso codzienności. Ból rozciąga dni na lata, dawkowany stopniowo z boku na bok. Wiedział to Ezechiel, rozdział czwarty werset piąty i następny. Próżny odcisk na milczącym kamiennie…

 • Nikoś - niezalogowany 2019-03-08 11:19:14

  Brawo Wy !!!!! Ustalcie jeszcze godziny otwarcia i zamknięcia PARKU a na pewno będziecie w TV !!!!!!!

 • gość 2019-03-08 11:26:58

  Już nasi radni z PO zabłysnęli zmianą regulaminu parku "zakaz przebywania w parku pod wpływem alkoholu " proponuję ten zakaz wprowadzić na cmentarz ! Radni z PO w dniu zmarłych stali by z alkomatami !

 • Dr. Dick - niezalogowany 2019-03-08 12:55:08

  No bez jaj. Nie lepiej wprowadzić całkowity zakaz wstępu poza świętami?

 • gość 2019-03-08 13:30:57

  GŁUPOTA. A Przed wyborami będą robione drogi, chodniki oraz imprezy średnio 2x na tydzień oraz oplakatowane całe miasto i co 2 dni briefing (by mądrzej brzmiało).

 • Gość - niezalogowany 2019-03-09 14:57:23

  Bzdury wyssane z kciuka, często chodzę na cmentarz o 2-3 w nocy latem bo lubię takie klimaty i nikt mi nie zwracał żadnej uwagi

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Trwa rekrutacja. Bezpłatny

EUREKA! W Centrum Rozwoju Zawodowego możesz zdobyć bezpłatnie nowe kwalifikacje! AutoCAD. 3dsMax, Autodesk Inventor Wystarczy, że :- masz..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Atrakcyjny lokal biurowy w

Do wynajęcia wysokiej klasy pomieszczenie biurowe w samym centrum Szczecinka (nad Empikiem)


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Garaż

Sprzedam garaż osiedle zachód ul Kołobrzeska - 10000 PZŁ


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"