:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  22°C bezchmurnie

Numer księgi wieczystej - klucz do informacji

Porady, Numer księgi wieczystej klucz informacji - zdjęcie, fotografia

Aby móc szczegółowo zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości, niezbędny jest wgląd w prowadzoną dla niej księgę wieczystą. W tym celu konieczna jest znajomość numeru danej księgi wieczystej.

Jak zbudowany jest numer księgi wieczystej?
Każda nieruchomość ma swój, indywidualny numer księgi wieczystej. Bez niego nie uda nam się w ogóle znaleźć odpowiedniej księgi. Warto wiedzieć, że taki numer ma trzy części - pierwsze cztery znaki są oznaczeniem kodu wydziału Sądu Rejonowego, który prowadzi daną księgę. Informują więc o tym, gdzie się udać, żeby do niej zajrzeć. Po nich następuje osiem cyfr - są one numerem księgi. Dawne numery ksiąg wyglądały inaczej, jeśli nieruchomości nadany został nowy numer, te osiem cyfr często bazuje na starym numerze, można więc na ich podstawie próbować dotrzeć do dokumentu. Szereg cyfr kończy się cyfrą kontrolną, nadawaną automatycznie. Posiadanie całego numeru umożliwia bezpłatny wgląd do treści księgi, mn. in. za pomocą serwisu Ekw.ms.gov.pl, nad którym pieczę sprawuje Ministerstwo Sprawiedliwości..

Pamiętać jednak należy, że akta księgi wieczystej nadal można przeglądać wyłącznie w placówce Sądu Rejonowego, który prowadzi daną księgę wieczystą. Aby mieć do nich dostęp konieczne jest wykazanie interesu prawnego. Może być nim na przykład roszczenie o wpis do księgi, poparte odpowiednią decyzją sądu. 

Jak szukać numeru księgi wieczystej?
Często jest tak, że nie możemy dotrzeć do numeru księgi wieczystej. Jeśli jednak dysponujemy adresem danej nieruchomości, albo numerem działki, możemy, korzystając z internetowej wyszukiwarki, odtworzyć numer księgi wieczystej. Usługa ta jest dostępna za niewielką opłatą, a jej zaletą jest fakt, że wszystko załatwić można online. Warto też zajrzeć na stronę Ksiegiwieczyste.edu.pl. Serwis prezentuje mnóstwo porad, informacji dotyczących ksiąg wieczystych. Zajdziemy tam artykuły dotyczące m.in. odszukiwania numeru księgi, hipoteki, służebności, dokonywania wpisów, obowiązków właścicieli. Warto zapoznać się ze stroną.

Po co w ogóle księga wieczysta?
W księdze wieczystej zawarte są wszystkie informacje dotyczące nieruchomości, które mogą nas interesować z prawnego punktu widzenia. Dlatego świadomość tego, co jest wpisane w księdze powinien mieć nie tylko właściciel, ale również potencjalny nabywca. W księdze znajdują się aktualne informacje o tym, kto jest właścicielem nieruchomości, a także, kto ma wobec niej prawa wynikające ze służebności - na przykład przesyłu czy przejazdu. Księga wieczysta zawiera też szczegółowe informacje o obciążeniu hipoteką. 

Foto: Fotolia

 

artykuł partnera serwisu