:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C całkowite zachmurzenie

O Kronospanie, obwodnicy i burmistrzu

Dziś (czwartek 10.10) w Szczecinku przebywali radni Sejmiku Zachodniopomorskiego Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Małgorzata Chyła, Beata Radziszewska, Jerzy Kotlęga (wiceprzewodniczący Sejmiku) i Dariusz Wieczorek. Z tej okazji spotkali się z dziennikarzami szczecineckich mediów. Zaimprowizowaną konferencję prasową poprowadził szef powiatowych struktur partii Grzegorz Poczobut.

    - Poprosiliśmy o to spotkanie, bo z perspektywy Szczecina Szczecinek wygląda nieco inaczej. Dlatego chcemy poruszyć sprawy ważne dla Szczecinka. Porozmawiamy o naszych problemach, o środowisku naturalnym, szczecineckiej obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 11, również o sprawie burmistrza Jerzego Hardie - Douglasa - mówił m.in. G. Poczobut.

    - Problem Kronospanu to jeden z najważniejszych problemów dla funkcjonowania i życia miasta - mówił obecny na konferencji Andrzej Bratkowski, jeden z liderów szczecineckiego SLD. - Wbrew opiniom wybitnych naukowców firma realizuje potężną inwestycję w postaci spalarni odpadów poprodukcyjnych, chemicznych i niebezpiecznych. W następstwie, czego do atmosfery będą emitowane bardzo szkodliwe związki. Kronospan twierdzi, że są to bioodpady i to wszystko jest zgodne z tendencjami panującymi w Europie. Już bez tej instalacji firma emituje związki chemiczne, wystarczy, że wiatr wieje ze wschodu i cale miasto jest kompletnie zasmrodzone. My się bardzo obawiamy, że po zakończeniu tej inwestycji sytuacja ekologiczna w mieście będzie się tylko pogarszać. Proszę, więc byście tę sprawę postawili na sesji sejmiku. Jest to dla nas być albo nie być. 

    Odpowiedział radny Wieczorek: - To nie jest dla nas nowy temat. Znamy ten problem. Niedawno uchwalaliśmy program ochrony powietrza dla powiatu szczecineckiego. Problem ten wzbudza niepokój wśród mieszkańców i do nas dociera wiele informacji w tej kwestii. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że dla Szczecinka funkcjonowanie tego zakładu jest bardzo ważne, m.in. ze względu na miejsca pracy czy podatki. Tutaj mamy pełne zrozumienie, tym bardziej, że partia chce dbać o miejsca pracy. Natomiast z drugiej strony, o czym mówił mój kolega, mamy do czynienia z sytuacją, która stanowi problem w wielu miejscach województwa. Musimy zweryfikować te wiadomości, odpowiednie służby muszą wydać wiążącą decyzję, wówczas będziemy wiedzieć, czy ta spalarnia będzie szkodliwa dla środowiska, czy też nie. Przyjmujemy to do realizacji. 

    Po "zmęczeniu" problemu Kronospanu radni zajęli się obwodnicą Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 11. - Ze smutkiem przyjmujemy informacje, że w nowym unijnym rozdaniu finansowym na lata 2014-2020 tej obwodnicy nie będzie. Jeżeli nie będzie obwodnicy, pies z kulawą nogą do nas nie przyjdzie. Żeby jakakolwiek firma chciała do nas przyjść, tu zainwestować i zostać nad Trzesieckiem, miasto musi być porządnie skomunikowane - mówił G. Poczobut. 

    Głos zabrała radna M. Chyła: - Wiemy, że ta obwodnica jest bardzo potrzebna. Zrobimy wszystko, by została zbudowana. Co się stało, że raptem zniknęła z planów? Nie wiemy jeszcze, przyjrzymy się sprawie. 

    Z kolei radny Wieczorek dodał, że drogowy problem dotyczy nie tylko obwodnicy Szczecinka, ale też wielu innych inwestycji drogowych w województwie. Natomiast przewodniczący Kotlęga dodał: - Nasz region jest jakby na uboczu w tych inwestycjach. Oprócz drogi S3 żadne miasto w naszym regionie nie może w tej chwili liczyć na budowę obwodnicy. Jesteśmy za tym, żeby nasze województwo rozwijało się w sposób zrównoważony. Mieszkańcy Szczecinka nie mogą mieć poczucia, że w Szczecinie robi się więcej, o wiele więcej niż w Szczecinku. 

    Radni odnieśli się również do - jak to nazwali - "problemu" burmistrza Szczecinka Jerzego Hardie - Douglasa. Chodzi o to - jak tłumaczyli -, że burmistrz pracuje w Spółce Szpital w Szczecinku, a miasto jest udziałowcem w tej spółce.

    - Z tego też względu część radnych była za wygaszeniem mandatu burmistrzowi. Taki wniosek wpłynął już do wojewody. Dobrze byłoby, by na sejmiku odbyła się debata, jak ta sprawa wygląda w świetle prawa - mówił G. Poczobut.

    Radny Wieczorek zauważył jednak, że sejmik w tej sprawie nie ma żadnych kompetencji. - Możemy wam tylko pomóc zasięgnąć opinii prawnej w tej kwestii - mówił radny.

    A. Bratkowski podkreślił też, że problem konfliktu interesów dotyczy nie tylko burmistrza, ale też innych przedstawicieli służby zdrowia będących radnymi Rady Miasta Szczecinka i jednocześnie zatrudnionych w Spółce Szpital w Szczecinku. 

    - "Pomożemy" - zakończył dyskusję w tej sprawie radny Dariusz Wieczorek. 

 

     Zebrani rozmawiali również o lokalnej gospodarce, także o problemach z ogrodami działkowymi. Wszystko to w świetle odbywającego się w Warszawie protestu działkowców i pracach w sejmie nad nową ustawą w tej kwestii. (sw) 


O Kronospanie, obwodnicy i burmistrzu komentarze opinie

 • babka - niezalogowany 2013-10-12 12:58:27

  Przyjechali, pogadali, ponarzekali, obiecali "przyglądanie się" i "weryfikację informacji". A tak naprawdę wygląda na to, że radni Sejmiku Wojewódzkiego nic nie wiedzą, bo nic nie robili do tej pory. Nie ma więc na co liczyć, że wezmą się do roboty teraz. Bo cała ich ciężka i odpowiedzialna praca, to robienie "dobrego wrażenia".

 • awax - niezalogowany 2013-10-12 00:00:40

  " "Pomożemy" - zakończył dyskusję w tej sprawie radny Dariusz Wieczorek. " Ale to już było.

 • klakier266266 - niezalogowany 2013-10-11 15:53:07

  więc mydlenie ludziom oczy czas zacząć.

 • mieszczuch - niezalogowany 2013-10-11 00:34:46

  Kampanię czas zacząć. Szkoda tylko, że sld potrafi podpinać się pod problemy zauważone przez inne ugrupowania. Tak więc u nich dalej wszystko po staremu. Nawet hasła z dawnego PZPR-u : "przyjrzymy się" , "pomożemy". :) Same slogany i nic poza tym. A może radny przedstawi co wykonał z obietnic przedwyborczych.

 • zbycho52 - niezalogowany 2013-10-10 20:46:53

  Co się stało, że raptem zniknęła z planów? Zdziwieni,ze zniknela z planow,przeciez wszyscy co przyjezdzali do Szczecinka obiecawali obwodnice.Najszybciej obwodnice wybuduja inwestorzy z Japoni i Chin.tylko kiedy oni sie pojawia?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com